Hejnová je znovu zlatá, soupeřkám nadělila půl sekundy

Podívejte se na snímky z finále běhu na 400 metrů překážek
Ve finálovém závodě v Pekingu zvítězila suverénně v nejlepším letošním světovém výkonu 53,50 sekundy.
Česká reprezentantka si užila nejen doběh závodu, ale i následný slavnostní ceremoniál.
Hejnová se po vleklých zdravotních problémech a rozpačitém úvodu sezony dostala před mistrovstvím světa do výborné formy a v Pekingu vybojovala další zlatou medaili po třech dominantních bězích
Ve finále dosáhla svěřenkyně Dalibora Kupky osmého nejlepšího výkonu kariéry, ke svému českému rekordu z Moskvy se přiblížila na 67 setin.
26. 8. 2015 14:13
Zuzana Hejnová je staronovou mistryní světa, naopak Vítězslav Veselý se obhajoby zlaté medaile nedočkal.

Peking - Překážkářka Zuzana Hejnová obhájila na mistrovství světa v Pekingu zlatou medaili. Ve středečním finále běhu na 400 metrů překážek zaznamenala čas 53:50 a suverénně porazila všechny své soupeřky.

Zbylé dvě medaile si rozdělily Američanka Shamier Littleová, která byla téměř o půl sekundy pomalejší (53,94), a její krajanka Cassandra Tateová (54,02).

Takto Hejnová běžela ve finále čtyřstovky:

Jako Železný a Dvořák

Osmadvacetiletá česká závodnice, která triumfovala na MS už před dvěma lety v Moskvě, prošla šampionátem v Pekingu jako nůž máslem. Hejnová vyhrála svůj rozběh i semifinále a ve finále zaznamenala nejlepší čas nejen mistrovství, ale celé sezony.

"Myslím, že to je letos můj maximální výkon. Ani jsem v to nedoufala. Na začátku sezony, když se mi zlepšovala forma, jsem v takovýhle čas věřila, ale teď to byl už třetí běh. Navíc se cítím trochu nachlazená, takže jsem strašně spokojená. Bylo to bez chyby, na konci už jsem nemohla," uvedla Hejnová. Celý rozhovor čtěte zde.

Hejnová se díky triumfům v Pekingu a Moskvě stala teprve třetím českým atletem, jenž dokázal obhájit světové zlato. Před ní se to povedlo jen Janovi Železnému a Tomášovi Dvořákovi.

67 setin za českým rekordem

Dnešní medaile je pro českou atletku velkou satisfakcí za ztracenou minulou sezonu, kterou jí zmařila zranění, i letošní evropský halový šampionát v Praze, kde neúspěšně experimentovala na hladké osmistovce.

Kromě dvou zlatých z MS má Hejnová ve své medailové sbírce také bronz z olympiády v Londýně a tři medaile z evropských a světových šampionátů, jež získala společně s "rychlými holkami" ve štafetě na 4x400 metrů.

Hejnová je také držitelkou českého rekordu na této trati, dosáhla jej před dvěma lety ve finále MS v Moskvě, oproti dnešnímu výkonu byl předloňský čas ještě o 67 setin sekundy rychlejší.

Veselý zlato neobhájil

Naopak další česká medailová naděje, oštěpař Vítězslav Veselý, ve středečním finále nedokázal s výkonem 83,13 vybojovat lepší než osmou příčku.

"Nemohl jsem se do toho dostat na rozběhu. Bylo to rychlé a já jsem nestíhal. Padal jsem při odhodu, nestačil jsem to zastavit a udělat to správně," prohlásil dle ČTK Veselý. "Někdy se to povede, někdy ne. Formu mám, tak ji třeba ještě prodám."

Soutěž ovládl Keňan Julius Yego, který ve třetí sérii předvedl famózní hod do vzdálenosti 92,72 metru a stal se třetím nejlepším oštěpařem historie po Janu Železném a Aki Parviainenovi. Jen osm centimetrů mu přitom chybělo do rekordu šampionátu, který v roce 2001 zaznamenal Železný.

Bolt a Gatlin ve finále dvoustovky

Zcela dle očekávání hladce postoupilo do finále druhého nejkratšího sprintu Usain Bolt s Justinem Gatlinem, kteří vyhráli své semifinálové rozběhy.

Na stejné trati naopak zaváhala Veronica Campbellová-Brownová, která sice vyhrála svůj rozběh, ale doběhla jej v jiné dráze. Jejím případem se ještě bude zabývat jury.

Ženskou tyčku ovládla Yarisley Silvaová z Kuby, steeple žen Keňanka Hyvin Jepkemoiová. Pro zlato z hladké čtyřstovky si doběhl Wayde van Niekerk z Jihoafrické republiky před LaShawnem Merrittem a Kirani Jamesem.