Veselého zranění nezbrzdilo. V Monaku předvedl výkon roku

19. 7. 2013 21:59
Vítězslav Veselý se po menším zranění vrátil impozantním způsobem: na dnešním mítinku Diamantové ligy v Monaku vyhrál v nejlepším výkonu roku 87,68 metru a zvýšil své vedení v prestižním seriálu.
Vítězslav Veselý se po zdravotních problémech vrátil vítězně
Vítězslav Veselý se po zdravotních problémech vrátil vítězně | Foto: Reuters

Monako - Český oštěpař Vítězslav Veselý se po menším zranění vrátil k atletickým závodům impozantním způsobem: na dnešním mítinku Diamantové ligy v Monaku vyhrál v nejlepším výkonu roku 87,68 metru a zvýšil své vedení v prestižním seriálu.

Dosavadní letošní světové maximum Fina Tera Pitkämäkiho z mítinku v Šanghaji vylepšil o osm centimetrů.

V soutěži tyčkařů překonal Jan Kudlička 570 centimetrů a obsadil páté místo. Vyhrál Renaud Lavillenie z Francie, který skočil 596 cm a pokoušel se o zlepšení vlastního nejlepšího výkonu roku na světě, ale pokusy na 602 cm nebyly úspěšné.

Příprava na MS začne v dobré náladě

Veselý si připsal třetí vítězství v Diamantové lize a šesté v letošní sezoně. Na posledním závodu Diamantové ligy v Birminghamu na konci června si však lehce poranil tříslo a dopřál si klid v tréninku. Původně uvažoval, že by závod v Monaku vynechal, nakonec se ale rozhodl házet.

Svůj letošní nejlepší výkon ze Zlaté tretry v Ostravě vylepšil o deset centimetrů, za osobním rekordem zaostal o 66 centimetrů. Od třetího pokusu se rozhodl šetřit síly a už neházel.

"Dopadlo to nejlépe, jak mohlo. Jsem zdravý a můžu začít s dobrou náladou přípravu na Moskvu," řekl po závodu Veselý s odkazem na srpnové mistrovství světa. Dneska podle něho byly dobré podmínky na daleký hod. "Je to trochu smůla, že jsem to nemohl zkusit na 100 procent všemi šesti hody, ale zdraví a příprava na MS je přednější," vzkázal podle své agentury Top athletics Veselý po svém třetím výkonu kariéry.

Farah překonal evropský rekord

Nový evropský rekord v běhu na 1500 metrů vytvořil britský vytrvalec Mohamed Farah, byť to není jeho hlavní trať. Dvojnásobný olympijský vítěz z Londýna na 5000 a 10.000 metrů prokázal v letošní sezoně solidní rychlost a časem 3:28,81 minuty vymazal o 14 setin z čela tabulek výkon Španěla Fermína Cacha z roku 1997.

Třicetiletý rodák ze somálského Mogadiša Farah byl druhý v rychlém závodu, který v nejlepším výkonu sezony vyhrál Keňan Asbel Kiprop. Ten předvedl výkon 3:27,72 minuty a zařadil se na čtvrté místo historických tabulek. Třetí místo obsadil další keňský mílař Caleb Mwangangi Ndiku, který se o půl sekundy rovněž dostal pod magickou hranici 3:30 minuty.

Výbornou úroveň měl také závod žen na 400 metrů, v němž se tři běžkyně dostaly pod hranici 50 sekund. Vyhrála v nejlepším letošním světovém výkonu 49,33 Amantle Montshová z Botswany před Jamajčankou Stephanií McPhersonovou (49,92) a Američankou Francenou McCororyovou (49,96).

V čele letošních tabulek je nově také Edwin Cheruiyot Soi z Keni, jehož výkon na pětikilometrové trati byl 12:51,34 minuty.