Famózní Orphee des Blins vyhrála podruhé Velkou, Váňa končí

FOTO Váňa se sklonil před koňským strojem. Dojmy z Velké
Toto je království nejstaršího překážkového žokeje v Evropě. Ano, jsme v Pardubicích, "obýváku Josefa Váni". Muž, který za týden oslaví 61. narozeniny, tady má dokonce sochu v životní velikosti. Polský sochař prý podobu docela trefil, míní jedni. Ale proč musí bronzový Váňa ukazovat bičíkem k Taxisu, ptají se druzí. Český národ ale žijící legendu dostihového sportu miluje, což se pozná i podle toho, že sochu zatím nechávají na pokoji i všudypřítomní zloději kovů.
V neděli se Váňa s místem svých největších triumfů symbolicky rozloučil. Aspoň tedy v dresu a rajtkách, jako trenér sem nepochybně přijede i příště. Ale jezdeckou kariéru definitivně končí, i když nejhorší věcí na světě je prý sledovat Velkou pardubickou ze země.
Možná k tomu trochu přispěla i tato jedenáctiletá klisna. Orphee des Blins, cválající stroj z Francie.
V neděli vyhrála podruhé za sebou Velkou pardubickou, tentokrát o půl cílové roviny a s vypuštěným závěrem. Žokej Jan Faltejsek se v závěru už jen vezl, asi jako když jedou piloti formule 1 oslavná kolečka. Ale moc ještě nejásal - za loňské nevázané oslavy v cílové rovině totiž dostal vynadáno od bývalých žokejů. To se nedělá, řekl mu vítěz Velké pardubické z let 1963 a 1965 František Vítek.
Foto: CPA Eduard Erben
Martin Cáp Martin Cáp
13. 10. 2013 16:42
Vítězem 123. ročníku Velké pardubické se stala stejně jako loni klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem v sedle.

Pardubice - Jedenáctiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem zatočila do cílové roviny - a široko daleko neměla soupeře.

Hnědka v majetku stáje Pegas miliardáře Jiřího Trávníčka připravila divákům 123. Velké pardubické dokonalé déja vu. Svým charakteristickým cvalem, který připomíná dobře namazaný stroj, si stylem start-cíl doběhla pro druhé vítězství ve slavném dostihu za sebou.

A bylo ještě působivější. Zatímco loni nadělila nejbližšímu soupeři 16 délek, letos byl rozestup tak velký, že jej rozhodčí ani neměřili a ve výsledkové zprávě ho označili jako "daleko".

"Loni to byl blesk z čistého nebe, letos už jsem věděl, co od ní čekat. Už mě tak nevezla jako loni, ona ví, co dělá. Zná to tady, je to letec," prohlásil Faltejsek, který letos trvale působí ve Francii.

V uctivé vzdálenosti za ní získal druhé místo Nikas před Klausem, Kasimem a Peintre Abstrait. Do cíle doběhlo jen 6 z 20 koní, jako jediný z cizinců dokončil dostih na posledním místě Francouz Tropic de Brion.

Trojnásobný vítěz Tiumen, který se v posledním oblouku snažil dohnat velkou ztrátu a získat alespoň umístění, spadl po kolizi s volným koněm bez jezdce na poslední překážce. Bezmála jednašedesátiletý Josef Váňa se po chvíli zvedl, zamával bouřícím tribunám - a ukončil svou jezdeckou kariéru.

Váňa: Ano, skončil jsem

Váňa přiznával už před startem, že zřejmě pojede svou poslední Velkou pardubickou. A po doběhu má definitivně jasno.

"Skončil jsem," řekl pár kroků od vážnice a sklopil hlavu.

"Pro Tiumena to byl předposlední dostih, pro mne poslední, i když jsem si přál, aby to dopadlo pro nás dva trochu jinak. Nedá se nic dělat, dostali jsme oba na kokos, ale takový je život," dodal typicky váňovským tónem.

Ačkoli loni ztratil v průběhu dostihu na Orphee des Blins tolik délek, že je v závěru už nemohl dohnat, taktiku neměnil a ani letos s Tiumenem nespěchal. Měl v paměti lekci ze srpnové kvalifikace, kdy se pokusil razantně na Orphee des Blins zaútočit a výsledkem byla kolize a následný pád.

Váňa jel i proto v první polovině klidně na předposledním místě a chvílemi na čelo ztrácel i patnáct, dvacet délek. V prostřední pasáži svůj odstup sice zkrátil, ale na Velkém anglickém skoku byla jeho ztráta na hlavní soupeřku propastná a Tiumen byl prakticky mimo hru o vítězství.

Na závěrečném travnatém okruhu začal srdnatě zkracovat ztrátu na zbylé soupeře a pár okamžiků se zdálo, že nakonec bude druhý nebo třetí. Pád v cílové rovině všechny naděje ukončil.

"Bylo to rozjeté podle plánu, chtěli jsem jet zezadu, že to nebudu v první polovině tratě hnát... Na Orphee by to nestačilo, ale alespoň na druhé místo ano. Bohužel se mi tam připletl před poslední překážkou volný kůň, Tiumem si ještě přidupl a bylo to," řekl osminásobný vítěz Velké.

Příliš mnoho pádů a kolizí

Váňa ale zdaleka nebyl jediný, kdo po doběhu zůstal smutný. 123. Velká pardubická byla bláznivým dostihem plným pádů. V některých fázích tratě  se pády tak kumulovaly, že to při skvělých skokanských schopnostech celého pole až nedávalo smysl.

První chyba přišla už na třetí překážce, Malém vodním příkopu, kde špatně skončil irský Mount Sion a na první pohled bylo jasné, že bude muset být kvůli zlomené noze utracen. Byla to první fatální nehoda ve Velké pardubické na této překážce od roku 1990. Tehdy se tady zabil britský Grand Cheval.

Orphee des Blins zavedla pole na Taxis, který všech 19 koní skočilo potřetí v novodobé historii bez chyby. Čím více se ale blížili k lesíku, tím  přibývalo pádů. Tajný tip Al Jaz vyskočil na Irskou lavici, tam se zastavil a seskočil tak nešikovně, že ztratil svého jezdce Michala Köhla.

Na šesté překážce, zrádném Popkovickém skoku, skončily naděje hned tří koní. Outsiderka Cantridara neustála dopad a vyklopila ze sedla devatenáctiletého Brita Freddieho Mitchella. Stejný osud potkal Budapesta s Josefem Váňou mladším a také Speranzu.

V početném poli vznikaly pády i dominovým efektem. Na Francouzském skoku (č. 7) neustál doskok polokrevník Tomis a spolu s ním skončil i irský veterán Freneys Well. Irský magnát J.P. McManus tak po prvních sedmi překážkách neměl ve hře ani jednoho ze své dvojice.

Zbylí ostrované skončili ještě před polovinou tratě - jindy spolehlivý bělouš Shalimar Fromentro ztratil jezdce na desáté překážce a na dropu přímo před tribunami vypadl ze sedla Zest For Lifea známý amatérský jezdec Sam Waley-Cohen.

Kde skončily vaše peníze?
Autor fotografie: Václav Volf - fotovolf.com

Kde skončily vaše peníze?

Číslo překážky - jméno

3 - Mount Sion
5 - Al Jaz
6 - Cantridara, Speranza, Budapest
7 - Tomis, Freneys Well
10 - Shalimar Fromentro
15 - Zest For Life
19 - Status Quo
27 - Trezor
30 - Tiumen

Zadrženi: Bodyguard, Sešlost

Velké sólo fenomenální skokanky

Zatímco soupeři vršili chybu za chybou a postupně vypadávali ze hry dlouho předtím, než se vůbec rozhodovalo o vítězství, Orphee des Blins nerušeně cválala v čele.

Faltejsek volil na měkké dráze tempo, které klisnu nevyčerpá a podle její energické cvalové akce bylo vidět, že se francouzská hnědka cítí ve svém živlu.

Před startem se hodně spekulovalo, že trenér Greg Wroblewski bude muset změnit taktiku, protože loni soupeři klisnu podcenili a nechali ji nerušeně vpředu.

V neděli se ale nenašel nikdo, kdo by Orphee des Blins průběh dostihu co jen trochu znepříjemnil. Za ní sympaticky pracoval na druhém místě nezkušený Francouz Tropic De Brion, ale nepřibližoval se Faltejskovi více než na dvě délky. Josef Bartoš vedl Trezora na třetím, čtvrtém místě a sestavu koní vpředu doplňoval outsider Kasim.

Už po polovině tratě bylo jasné, že si Faltejsek může zrežírovat vše podle sebe a klisna navíc nedělala sebemenší chyby.

"Trenér odvedl neskutečnou práci, už je to zase jiná klisna než loni," chválil svou svěřenkyni Faltejsek.

"Že jsme byli pod tlakem, je prostě fakt. Orphee po loňském vítězství získala obrovské množství fanoušků a dost mě tížila zodpovědnost, abychom je nezklamali," dodal Wroblewski, který klisnu a další koně stáje Pegas připravuje v moderním tréninkovém středisku ve Zhoři u Jihlavy.

Nová generace se hlásí o slovo

Když se Josef Bartoš za Havlovým skokem neudržel na Trezorovi, odpadl obhájkyni vítězství poslední vážný soupeř.

"Nebylo to dnes ono, dělal chyby. Málem jsme spadli už na první překážce. V závěru už neměl z čeho brát, prostě nám došly síly. Proto ten pád, Havlův skok je těžký. Ale kdybych nespadl, stejně bych tu pozici ztratil a asi bych nebyl mezi prvními pěti..." vysvětloval Bartoš, který po letech jel ve Velké jiného koně než Sixteen.

Trezor svým výkonem spíše potvrdil předstartovní obavy, že na trať delší než 6 kilometrů nemá dost vytrvalosti.

Dění za vítěznou Orphee des Blins přesto naznačuje, že se hlásí o slovo nová generace překážkářů, kteří můžou uspět v příštích ročnících Velké pardubické.

Tiumenovi příští rok bude 13 let a Orphee des Blins je jen o rok mladší. Na druhém až čtvrtém místě se však seřadili osmiletí Nikas, Klaus a Kasim, nečekaně pátému Peintre Abstraitovi je sedm let a šestému Tropic de Brionovi dokonce šest. Všichni jsou tedy v ideálním věku.

"Z výkonu Tropic de Briona jsme nadšení. Je mu teprve šest let a dnes ukázal, že mu chyběl jeden přípravný start," radoval se trenér Pavel Vítek, který koně od léta připravuje pro francouzskou stáj a zdá se, že perspektivní valach by v Česku mohl zůstat.

123. Velká pardubická (6900 m, 5 milionů Kč)

1. ORPHEE DES BLINS (Jan Faltejsek, DS Pegas) - 3:1
2. NIKAS (Dušan Andrés) - 35:1
3. KLAUS (Jaroslav Myška) - 13:1
4. KASIM (Marcel Novák) - 50:1
5. PEINTRE ABSTRAIT (Lukáš Matuský) - 150:1
6. TROPIC DE BRION (Marc Antoine Dragon).
Výrok: zadrženě daleko - 3 1/2 - 1 1/2 - 8, dokončilo 6 z 20 koní.
Čas: 9:33,22

 

Právě se děje

Další zprávy