Velikán mezi trpaslíky: "Kanaďan“ s divným jménem se stal hvězdou MS v ragby

Jindřich Šídlo
7. 10. 2015 14:23
Kanadské křídlo D. T. H. van der Merwe v zápase s Rumunskem zaznamenal čtvrtou pětku na turnaji. každou přitom položil proti jinému sokovi, což je kousek, který se vidí jen hodně zřídka. Už po základní skupině ale jede Merwe domů, i proto, že jeho rodiče s ním kdysi utekli z Jižní Afriky, která si letos zahraje play off, právě do země javorových listů.
Podívejte se na Van der Merweho pětku, kterou v zápase s Rumunskem přepsal dějiny ragby. | Video: Youtube.com

Londýn - Kanadě tohle mistrovství světa v ragby vyšlo ještě hůř, než sama čekala – a to nečekala mnoho. Její ragbisté prohráli všechny čtyři zápasy ve skupině, dokonce i v úterý večer s Rumuny 15:17, i když nad nimi vedli už 15:0. Smutné. Ale to mají za ten hokej na jaře v Praze.

Jeden Kanaďan ale z Anglie odjíždí s obdivem každého fanouška, který tenhle skvělý turnaj sleduje. Tak, jak se sluší na muže, který po osmi letech vyrovnal rekord legendárního velšského křídla Shanea Williamse a položil pětku v každém zápase základní skupiny: nejen proti Rumunsku, s nímž hraje Kanada vyrovnané zápasy, ale taky proti mnohem kvalitnějším obranám Itálie, Irska a Francie – týmům světové a v případě Itálie aspoň evropské špičky.

To je výkon, z který se aplauduje ve stoje, zvlášť, když jste z Kanady. I když na tak úplně.

Kdyby zůstal v Africe...

Devětadvacetileté křídlo D. T. H. van der Merwe se z kanadského výběru jednoznačně vyčníval. A možná, že by kdysi, před dvanácti lety, stačilo jen trochu jiné rozhodnutí rodičů a van der Merwe by dnes mohl pomýšlet na úplně jiné mety, možné, že i ty nejvyšší.

Daniel Tailliferrer Hauman, jak zní jeho celé křestní jméno, se narodil v roce 1986 v Jižní Africe, kde taky s ragby začínal. Těžko říct, jestli někdy vážně pomýšlel na dres národního týmu Springboks, jehož první vítězství na světovém šampionátu viděl ještě ve své původní vlasti jako devítiletý, ale v roce 2003 na něj mohl zapomenout jednou provždy. Jeho rodiče s ním odešli do Kanady: zemi, kde existuje hokej, pak dlouho nic, pak zase hokej a pak teprve všechno ostatní.

Kanadští ragbisté se s tamními hokejisty nemohou měřit v ničem. Ale aspoň pravidelně hraní mezi 20 nejlepšími týmy planety na světovém šampionátu. A Van der Merwe toho využil. Poprvé hrál už v roce 2007 ve Francii, kde v zápase s Japonskem položil svou první pětku na tomhle jevišti. Následoval přesun do Evropy, kde od roku 2009 až do letoška hrál za skotský tým Glasgow Warriors ve společné soutěži irských, skotských, velšských a italských klubů “Pro 12”, spolu s francouzskou a anglickou jedné ze tří nejkvalitnějších ragbyových lig v Evropě.

Jeho statistiky nejsou na první pohled úplně zdrcující: během 90 zápasů, které tam van der Melde odehrál, položil 31 pětek. To je slušný výkon, ale rozhodně ne takový, že by se od vás čekal přestup do absolutní ragbyové špičky během světového šampionátu.

Jako Gareth Bale

Van der Melde patří mezi ty hráče, kteří si nikdy nezahrají finále mistrovství světa s národním týmem. A je celkem jedno, o jakém sportu mluvíme. Podobně na tom jsou – na rozdíl od svých ragbyových kolegů, nyní národních hrdinů – velští fotbalisté. Ryan Giggs v minulosti nebo Gareth Bale s Aaronem Ramseym patřili a patří mezi absolutní světovou špičku.

Giggs si nikdy nezahrál ani na Euru a Bale s Ramseym budou možná první velští fotbalisté, kteří si příští rok ve Francii s národním týmem zahrají na prvním velkém turnaji po 58 letech.

Van der Meldeho čekají teď všední dny. Už před šampionátem přestoupil z Glasgowa do velšského týmu Scarlets, kde se potká s hvězdami velšského národního týmu Garethem Daviesem nebo Liamem Williamsem.

A my o něm nejspíš další čtyři roky až do příštího mistrovství v Japonsku neuslyšíme. Škoda. Ale tenhle výlet do Anglie stál rozhodně za to.

Mistrovství světa v Ragby 2015

Program, výsledky, tabulky. Vše o MS v ragby

 

Právě se děje

Další zprávy