Aktualizováno 9. 8. 2015 20:54
Výsledky Velké ceny Indianapolisu silničních motocyklů.
Karel Hanika.
Karel Hanika. | Foto: KTM Images

Indianapolis - Karel Hanika na KTM obsadil 12,. místo v dramatickém závodě třídy Moto3 ve Velké ceny Indianapolisu silničních motocyklů, který výrazně ovlivnily přeháňky těsně před startem i v závěrečné fázi Grand Prix.

Další český jezdec Jakub Kornfeil nebodoval, když obsadil 22. pozici.

Závod suverénně vyhrál Livio Loi. Belgičan vytěžil z riskantní strategie, kdy na ještě vlhké trati startoval na pneumatikách bez vzorku, zatímco téměř všichni jeho soupeři museli hned po prvním kole do boxů pro "suché" gumy. Jezdce sedlajícího Hondu neohrozil ani houstnoucí déšť, který začal na asfalt v Indianapolisu padat posledních dvou kolech.

Závod rozhodovala strategie

"Tyto podmínky nenastávají příliš často. Na roštu bylo těžké rozhodnout, jaké pneumatiky zvolit, protože počasí bylo opravdu zrádné. Trať byla mokrá, ale déšť ustal," vysvětlil z pohledu jezdce Kornfeil.

Jezdec stáje Drive M7 SIC Racing Team doplatil na špatnou taktiku. "Ve třetím kole jsem zajel do boxů, což bylo už příliš pozdě. Skončil jsem až dvaadvacátý a docela mě mrzí, že jsem některé věci neudělal jinak," přiznal Kornmfeil.

O tom, jak byl dnes Loi ve své první vítězné Grand Prix suverénní, svědčí fakt, že ve stejném kole jako on dojelo pouze šestnáct závodníků z 34 na startu.

Bez bodu a o kolo zpět skončil i lídr seriálu Danny Kent, jemuž mechanici velmi pomalu měnili pneumatiky.

Marquez potvrdil americké kralování

Marc Marquez potvrdil, že s emu na americké půdě daří a usdržel si idne v Indy svoji neporazitelnost na území Spojených států. Do vedení závodu MotoGP se dostal ale až tři kola před koncem, kdy předjel dosavadního lídra Jorgeho Lorenza.

Španělskou dominanci prorazil v cíli třetí vedoucí muž seriálu Valentino Rossi, který si v dalším souboji Yamaha versus Honda "podal" Daniho Pedrosu na Hondě.

Pro první vítězství od přestupu do Moto2 si v Indianapolisu dojel Španěl Alex Rins, který za sebou udržel dotírajícího první muže průběžného pořadí MS Johanna Zarca. Na stupně vítěze oba závodníky doprovodil Franco Morbidelli z Itálie.

Aktualizujeme...

Velká cena Indianapolisu, závod mistrovství světa silničních motocyklů v USA:

Moto3: 1. Loi (Belg./Honda) 40:50,747, 2. McPhee (Brit./Honda) -38,860, 3. Öttl (Něm./KTM) -57,781, 4. Fenati (It./KTM) -1:15,296, 5. I. Viňales (Šp./KTM) -1:19,814, 6. Bastianini (It./Honda) -1:23,801, ...12. Hanika -1:35,801, 22. Kornfeil (oba ČR/KTM) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Kent (Brit./Honda) 190 b., 2. Bastianini 134, 3 Fenati 112, 4. Oliveira (Portug./KTM) 103, 5. Vázquez (Šp./Honda) 96, 6. Binder (JAR/KTM) 83, ...16. Hanika 33, 19. Kornfeil 19.

Moto2: 1. Rins (Šp./Kalex) 41:18,866, 2. Zarco (Fr./Kalex) -0,482, 3. Morbidelli (It./Kalex) -0,888, 4. Aegerter (Švýc./Kalex) -1,719, 5. Rabat (Šp./Kalex) -2,963, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -3,478.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Zarco 199, 4. Rins 128, 3. Rabat 125, 4. Lüthi 109, 5. Lowes (Brit./Speed Up) 107, 6. Siméon (Belg./Kalex) 92.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:55,371, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,688, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,966, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -6,147, 5. Iannone (It./Ducati) -21,528, 6. Smith (Brit./Yamaha) -30,378.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Rossi 195, 2. Lorenzo 186, 3. M. Márquez 139, 4. Iannone 129, 5. Smith 97, 6. Dovizioso (It./Ducati) 94.