V Ga-Pa budou skákat tři Češi. I diskvalifikovaný Koudelka

Aktualizováno 31. 12. 2014 17:14
Ve druhém závodu Turné čtyř můstků v německému Garmisch-Partenkirchenu budou na Nový rok skákat tři čeští reprezentanti.
Roman Koudelka
Roman Koudelka | Foto: Reuters

Garmisch-Partenkirchen - Ve druhém závodu Turné čtyř můstků v německému Garmisch-Partenkirchenu budou na Nový rok skákat tři čeští reprezentanti. Favorizovaný Roman Koudelka byl v dnešní kvalifikaci za špatnou kombinézu diskvalifikován ze čtvrté příčky, ale účast měl jistou díky svému třetímu místu v průběžném pořadí Světového poháru. V závodě ho doplní Jan Matura a Jakub Janda, neuspěl jen Antonín Hájek.

Vítěz dvou závodů SP v sezoně Koudelka na rozdíl od úvodního dílu Turné v Oberstdorfu kvalifikaci nevynechal, ani dnes však nebyl klasifikován. Původně figuroval na čtvrtém místě za skok dlouhý 131,5 metru, několik minut nato byl však diskvalifikován, protože jeho kombinéza byla o centimetr větší oproti předpisům.

Koudelka to vysvětlil tím, že trochu podcenil přípravu bezprostředně před kvalifikací. "Dnes jsem se na to lehce vykašlal, nedopíjel se a takhle to dopadlo. Když se dopiju, tak víc nafouknu břicho a s kombinézou pak nemusím nic dělat," citoval Koudelku web rozhlas.cz.

Sedmý skokan z prvního dílu Turné v Oberstdorfu byl odsunut na 48. pozici a v k.o. souboji se v prvním kole utká s Peterem Prevcem. Slovinec byl třetí v pondělním závodu i v dnešní kvalifikaci.

Koudelkovi nijak nevadilo, že nenarazí na přijatelnějšího soupeře. "Je mi jedno, jestli půjdu proti Jacobsenovi, Bardalovi nebo Schlierenzauerovi. Věřím si tady, můstek se mi líbí," uvedl český reprezentant, který v úvodním závodu prošel do druhého kola jako jeden z pěti šťastných poražených.

Skoky v Ga-Pa si pochvaluje. "Byl vidět velký pokrok. Cítím se tady dobře a těším se na závod," řekl Koudelka.

Na rozdíl od Oberstdorfu nebude v závodě z Čechů sám. Doprovodí ho dnes 21. Matura (122 m), jehož soupeřem bude Němec Daniel Wenig, a veterán Janda (120 m). Vítěz Turné z roku 2006 obsadil v kvalifikaci 35. pozici a svede souboj s devatenáctiletým Norem Phillipem Sjöenem. Daleko za postupovou padesátkou zůstal 64. Hájek (107 m).

Kvalifikaci vyhrál Nor Anders Jacobsen, jenž se v prvním kole v atraktivním souboji dvou bývalých šampionů Turné utká s Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem, který dnešní program vynechal.

Kvalifikace na závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

1. Jacobsen (Nor.) 135,0 b. (139,5 m), 2. Kasai (Jap.) 130,8 (135), 3. Prevc (Slovin.) 126,9 (133,5), ...21. Matura 109,1 (122), 35. Janda 99,2 (120), 64. Hájek 74,4 (107), Koudelka (všichni ČR) diskvalifikován.

Dvojice pro 1. kolo: Koudelka - Prevc, Janda - Sjöen (Nor.), Matura - Wenig (Něm.).