Uhrin: Baroš udělal dobře, že skončil. Lidi ho neberou

22. 6. 2012 14:08
Kouč vicemistrů Evropy nechápe, proč Češi s Portugalci hráli jen 30 minut
Milan Baroš v průběhu utkání s Portugalskem
Milan Baroš v průběhu utkání s Portugalskem | Foto: CPA - Eduard Erben

Deník Aktuálně.cz vám přináší pohledy expertů na fotbalové Euro. Dnes o vystoupení českého týmu na turnaji očima Dušana Uhrina, kouče vicemistrů Evropy 1996.

"Ze zápasu s Portugalskem mám rozporuplné pocity. Těch prvních třicet minut se hrálo přinejmenším rovnocenně. Ale pak Češi najednou úplně přestali hrát - a já opravdu nechápu proč?

Najednou jako když utne, aktivita českého týmu se vytratila a na českou bránu začala mířit jedna portugalská střela za druhou.

Za tu čtvrthodinku se v podstatě nastřádala poločasová bilance střel 11:2 pro Portugalce. A po změně stran to pokračovalo, 20 střel za utkání na kopačkách jednoho týmu, pochopitelně toho soupeřova, to je ohromně moc. A svědčí to o významné převaze soupeře.

Chyběla kondice? Spíš osobnost

Opravdu si nedokážu vyložit, čím to mohlo být. Kondice? Já bych pochopil, že by někteří hráči mohli začít "odcházet" v průběhu druhé půle. Ale po třicáté minutě zápasu?

Může to být tím, že mužstvu chyběl lídr ve středu pole. Když je tam Rosický, tak je to v pořádku, i když on taky není přesně ten typ, co myslím. Fyzicky i mentálně velmi zdatný záložník, co ostatní strhne, když je to potřeba. Možná by v takového hráče jednou mohl vyspět Jiráček. Ale i ten teď měl velké propady, stejně jako Pilař. Měli skvělé pasáže, ale taky naprosto hluché.

Pak tam byli hráči jako Plašil, na kterých bylo jasně vidět, že nemají sílu.

Vůbec ty výkyvy v kvalitě hry celého týmu byly pro české vystoupení na tom turnaji typické. Druhé poločasy jsme měli vždycky výrazně slabší, s výjimkou zápasu s Polskem, kdy zase pro změnu začal aktivně soupeř a utavil se on.