Turkům má vystřelit baráž génius Turan. Ten ještě nevyjel z barcelonské garáže

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
9. 10. 2015 15:06
Turci potřebují ze zápasů v Česku a s Islandem čtyři body. Spoléhají přitom na muže, který si od léta na klubové scéně nekopl do míče.
Arda Turan v barcelonském dresu
Arda Turan v barcelonském dresu | Foto: Reuters

Praha - Je to nejlepší, nejslavnější a také nejdražší fotbalista Turecka. Fotbalový záložník Arda Turan ale od léta na klubové scéně nekopl do míče. Tedy alespoň, co se soutěžního zápasu týče. Barcelona má totiž až do ledna od FIFA zákaz registrovat nové hráče, a tak posila z Atlétika Madrid s katalánským týmem jen trénuje.

Přesto na něho bude turecká reprezentace v posledních dvou kvalifikačních duelech hodně spoléhat, aby dovedl mužstvo alespoň do baráže o Euro 2016. Turci potřebují ze zápasů v Česku a doma s Islandem získat čtyři body, aby uhájili třetí místo před Nizozemskem.

Léta už fanoušci Ardu Turana srovnávají s fotbalovým géniem Messim pro jeho skvělý driblink, obratnost, parádní přihrávky i góly. Nyní si s ním bude moci osmadvacetiletý vousáč zahrát, tedy až k tomu dostane povolení. Barcelona si od něj do budoucna hodně slibuje, vždyť za něj utratila 34 milionů eur.

"Je to velký talent, obrovský bojovník a skvělý fotbalista, což už ukázal v Atlétiku, do Barcy může přinést něco speciálního," nechal se slyšet někdejší trenér katalánského klubu Frank Rijkaard.

Že bude rodák z Istanbulu velkou hvězdou, se tušilo už v jeho juniorském věku. Sotva dovršil 21 let, už nosil v Galatasarayi kapitánskou pásku. Projevoval se jako skvěle technicky vybavený fotbalista a zároveň dříč, který pracuje pro tým.

Vyrostl v chudinské čtvrti

Tahle jeho vlastnost možná bude souviset s tím, že se narodil v dělnické čtvrti do chudých poměrů. Mičudu tak poprvé proháněl na ulicích s dalšími chlapci z nižších vrstev a od rodičů dobře věděl, co je to tvrdá práce.

Jen ho často brzdí zranění. Právě v době, kdy se stával lídrem Galatasaraye, ho přímo na hřišti postihl kolaps. Lékaři mu v nemocnici diagnostikovali srdeční arytmii. O rok později zase dostal prasečí chřipku. Natažené vazy a pochroumané kotníky u něho také nejsou výjimkou.

Přesto si stihl v zemi půlměsíce udělat velké jméno, v mateřském klubu nasázel na třicítku gólů, než si v ho roce 2011 za 12 milionů eur stáhlo Atlétiko. Tam jich nasázel dalších 13 a stal se prvním tureckým fotbalistou, který si zařadil do svého portfolia španělský titul.

Velmi dobře si ho pamatují také čeští fotbaloví fanoušci. Byl to právě mladý šikula Arda, kdo na Euru 2008 svým gólem nastartoval velký obrat Turecka s českým výběrem, který přes vedení 2:0 nakonec prohrál 2:3 a zavřely se mu brány čtvrtfinále. Turecko pak došlo až mezi poslední čtyři celky turnaje.

FIFA zakázala Turanovu náhradu Rafinha

"Má velký zadek a tudíž těžiště hodně u země, takže jen tak neztratí balón. Navíc je hodně rychlý, takže góly nejen dává, ale i na ně spoluhráčům přihrává," popisoval ho před loňským vzájemným podzimním zápasem obránce Tomáš Sivok, který vousatého kouzelníka, jak někteří fanoušci Turanovi přezdívají, z Turecka i reprezentace dobře zná.

Přestože sám by rád jednou hrál za Liverpool a jeho fotbalovým vzorem je Steven Gerrard, ukořistila ho v létě Barcelona, za kterou ale až do zimy nesmí nastoupit kvůli zákazu z FIFA. Katalánský gigant se v posledních týdnech snažil vyjednat výjimku, aby mohl Turana na soupisku dopsat už na podzim.

V regulích totiž je, že mužstvo navzdory nařízení může posilu zapsat, pokud se jeden z členů kádru vážně zraní a nemůže dlouhodobě nastoupit. Což se stalo, když záložník Rafinha musel v září dokonce na operaci s kolenem a sezona pro něj v podstatě skončila. FIFA přesto žádost zamítla.

Turan tak s Barcelonou pouze trénuje a zápasy v reprezentaci jsou pro něj tak jediným ostrým zápřahem. Cestu za důležitými body v boji o baráž zahájí v sobotu na Letné od 20:45. Zápas budeme sledovat v naší online reportáži.

 

Právě se děje

Další zprávy