Třinec zase dotahuje Litvínov, který bez Francouze zaváhal

14. 11. 2014 20:01
Hokejisté Mladé Boleslavi ve 20. extraligovém kole podlehli na svém ledě Třinci 2:4.
Hokejisté Třince slaví
Hokejisté Třince slaví | Foto: Tomáš Liška

Mladá Boleslav - Hokejisté Mladé Boleslavi ve 20. extraligovém kole podlehli na svém ledě Třinci 2:4 a prohráli popáté v řadě. Klíčový krok k výhře udělali hosté po polovině druhé třetiny, kdy během 27 vteřin otočili z 1:2 na 3:2. Extraligový nováček doma ztratil devátý z deseti zápasů.

Litvínov, který nastoupil bez brankářské jedničky Pavla Francouze, prohrál v prodloužení 5:6. Sparta svedla vyrovnaný duel s Olomoucí, ale vítězný gól dala také až v nastaveném čase. Brno doma rozstřílelo pěti góly Pardubice.

V prodloužení zvítězil i Liberec nad Vítkovicemi. Druhý zápas pod novým hlavním koučem Michalem Strakou nezvládla Plzeň a prohrála v Hradci 2:4.

Třinec zvládl obrat

Oceláři získali v posledních pěti zápasech jen pět bodů, v Mladé Boleslavi navíc postrádali Galvase, Irgla, Plíhala, Žejdla a Kleslu. Během slabšího úvodu první třetiny domácí nevyužili dvě přesilovky, zatímco Třinec prokázal efektivitu v početní výhodě hned při prvním trestu Stříteského, jehož faul potrestal Kreps bekhendovou dorážkou.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji domácí a Lenc ve 23. minutě pohotovým doklepnutím Látalovy střely srovnal na 1:1. O čtyři minuty později Bárta posunul nováčka do vedení, když po vhazování v útočném pásmu zůstal volný před Hrubcem, ale v dalším průběhu prostřední třetiny Mladá Boleslav nezvládla klíčovou pasáž zápasu.

Nejprve na přelomu poloviny zápasu nevyužila drtivý přesilovkový tlak při trestu Trončinského a hned po ubráněném oslabení Ocelářům stačilo 27 vteřin, aby dvěma góly otočili skóre na 3:2. Na Hrňovu střelu na bližší tyč navázal při dalším útoku Orsava tečí Noskovy rány od modré. V závěru druhé třetiny domácí navíc nevyužili ani 112 vteřin trvající přesilovku pět na tři.

Mnohem lépe s dvojnásobnou přesilovkou naložili hosté. V polovině třetí třetiny jim stačilo na její využití patnáct vteřin, po kterých se Rothovo nahození odrazilo do branky zřejmě od boleslavského obránce Vidmara. Středočeši už zápas nezdramatizovali.

Ve Zlíně se ve 3. třetině strhla přestřelka

Litvínov tentokrát nechal odpočívat jedničku Pavla Francouze a do branky nastoupil Luká Horák. Puk musel poprvé lovit ze sítě už v 9. minutě po gólu Okála.

Hosté ale dokázali o točit a po dvou třetinách dokonce vedli 4:2. V posledním dějství se ale strhla přestřelka, která vyústila ve skóre 5:5. Utkání tak muselo rozhodnout až prodloužení.

V něm ve 2. minutě nakonec rozhodl domácí Marušák. Litvínov tak získal jediný bod a ztratil ze svého náskoku na druhý Třinec.

Drama v Olomouci rozhodl Klimek

Olomoučtí začali tlakem, ale v 5. minutě nechali Ďalogu zavést puk do útočného pásma a z následné akce dostal Spartu do vedení Jaroslav Hlinka. Olomoučtí byli po gólu jako 'opaření, v přesilovce v 11. minutě se jen jednou dostali do pásma a jednou ohrozili Novotného v brance Sparty.

Do druhé třetiny ale Mora vstoupila lépe. Ve 23. minutě Sparta chybně střídala a Olomouc toho rychle využila, na brankovišti se prosadil Zuzin. O čtyři minuty později vychytal Vošvrda Pecha, ale více ze hry měli domácí. Obrana Pražanu ale zblokovala dobrou možnost Laše z mezikruží. Stejný hráč pak v přesilové hře domácích trefil ránou z voleje Novotného, který se vracel do branky.

Třetí třetina začala přesilovkou Sparty, Mora se ubránila a po návratu z trestné lavice málem překvapil Novotného Kucharczyk. Na druhé straně byl pozorný Vošvrda při dvou Bahenského pokusech. V polovině třetí části hrála přesilovku Olomouc a Kucharczykova tvrdá střela skončila jen těsně vedle.

Kohouti už v závěru bránili bod, Sparta více toužila po třech, ale Hanáci dokázali nerozhodný výsledek v základní hrací době udržet.

Prodloužení začalo obrovskou možností domácích, Cibák jel sám na Novotného, ale puk mezi betony neprotlačil. Více štěstí v koncovce měli hosté, v 63. minutě duel rozhodl nejlepší střelec Sparty Klimek.

Západočeši dlouho vedení neudrželi

Plzeň se dočkala v 17. minutě, kdy po obléhání hradecké branky dorážel úspěšně Johnson. Mountfield vyrovnal přesně s koncem první třetiny. Kudrna přistrčil puk do úniku Šimánkovi, který překonal Machovského blafákem do forhendu. Sudí po dlouhé poradě s videorozhodčím potvrdili, že gól padl ještě v regulérní hrací době.

V druhé dějství nejdříve neuspěl v šanci plzeňský Přikryl a vzápětí se radovali domácí. Frühauf uvolnil Mertla, který zblízka bekhendem upravil na 2:1. Hosté se pak ubránili při Balejově trestu a vyrovnat mohl Kašpařík.

Při Schleissově vyloučení na dvě plus dvě minuty ale znovu udeřila elitní formace domácích. Šimánek přihrál Mertlovi, který z pravého kruhu trefil odkrytou část branky. Za dvě minuty mohl centr prvního útoku Mountfieldu dovršit hattrick, ale zblízka Machovského mezi betony neprostřelil. Ve 39. minutě domácí nepokryli plzeňského kapitána Kratěnu, jenž blafákem do bekhendu snížil na rozdíl jediného gólu.

Na rozdíl dvou branek upravil ve 45. minutě při krátké přesilovce Šimánek, když nejdříve neprostřelil z dorážky Machovského Mertl a až napodruhé jej překonal hradecký kapitán. Šimánek si tak mohl schovat puk za jubilejní 200. trefu v extralize. Plzeň zkusila power play, ale neuspěla.

Kometa Pardubice jasně přejela

Nátlakové hře Brna Pardubice obtížně vzdorovali, pokoušeli se pouze o rychlé protiútoky, kterým chybělo zakončení. Už v 6. minutě otevřel skóre Dočekal a o čtyři minuty po pouhých dvaceti sekundách přesilovky přidal druhý gól Vojtěch Němec.

Hokejisté Pardubic ve druhé třetině zvýšili svou útočnou aktivitu. Střelecky se ale neprosadili. Na rozdíl od úvodu zápasu se do šancí už tak často nedostávala ani Kometa. Ve 34. minutě Dočekal neproměnil sólový nájezd. Ke zvýšení náskoku domácím dopomohla až početní výhoda, kterou využil za pouhých dvanáct sekund tvrdou střelou od modré čáry obránce Kempný.

Brankář Čiliak ve třetí třetině přiváděl pardubické ostrostřelce k zoufalství. Ve 46. minutě chytil nájezd Sýkory, následná dorážka Tomáše Zohorny se odrazila od horní tyčky pod brněnského gólmana. Vzápětí na Čilika nevyzrál v přesilovce po sólovém úniku ani Tybor. Pardubice v závěru zcela odpadly a Brňané své vítězství pojistili dalšími dvěma góly, o které se postarali Petr Ton a Hanzlík.

Vítkovice v Liberci vedly, ale prohrály

V Liberci padaly góly až ve druhé třetině. Nástup do druhé třetiny vyšel hostům parádně. Hned ve 21. minutě si Huna s Romanem předali puk a na konci akce až před Lašákem byl obránce Stehlík, který ač faulován, prostřelil Lašáka mezi betony. Zvýšit vedení hostů mohl následně Húževka.

Liberec se připomněl až téměř v polovině druhé třetiny a to velkým závarem před Šindelářem. Po střele Bartka se Liberečtí snažili dostat puk do branky, ale bez úspěchu. Ve 33. minutě se na Lašáka řítil Svačina, obránce Derner ho fauloval a útočník Vítkovic dostal výhodu trestné střílení, které bezpečně proměnil. Od té doby měli hosté navrch, Bílí Tygři se jen bránili. Přesto mohli v samotném závěru druhého dějství vyrovnat. Kica vybojoval puk v rohu, přihrál před branku, ale Urban proti Šindelářovi neuspěl.

Třetí třetinu začali domácí zostra. Hned po 13 vteřinách skóroval Vampola, ale rozhodčí jeho trefu po konzultaci s kolegou u videa neuznali pro hru vysokou holí. Bílí Tygři se dočkali až ve 46. minutě, kdy v přesilovce pronikl před branku Vítkovic Bakoš a nadvakrát překonal Šindeláře.

Gól domácí povzbudil a i v dalších minutách byli aktivnější. V 53. minutě se před brankou hostů 'usadil' Jelínek, jeho hůl přesně našel Bakoš a bylo vyrovnáno. Domácím zatrnulo tři minuty před koncem, kdy Svoboda nastřelil tyč Lašákovy branky. Zápas se tak rozhodl až v prodloužení, ve kterém rozhodl o výhře domácích Bartek.

20. kolo hokejové extraligy:

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky:
23. Lenc (M. Látal), 27. Bárta (Hyka, D. Výborný) - 17. Kreps (Orsava, Roth), 32. Hrňa (Trončinský), 33. Orsava (Nosek), 51. Roth (Polanský, Trončinský). Rozhodčí: Šindler, Hejduk - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:2. Diváci: 3783.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Vidmar, M. Hruška, Ovčačík, Trška, Kučný, R. Čermák - Mikulík, Broš, Klimenta - Hyka, D. Výborný, Bárta - M. Látal, Vrbata, Lenc - Pacovský, Kubica, Rys - Jarůšek. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Třinec:
Hrubec - Lihnart, Roth, Trončinský, Nosek, M. Doudera, Matyáš, L. Doudera - Orsava, Kreps, Hrňa - Adamský, Polanský, Dravecký - Rufer, M. Růžička, Rákos - Matuš, Kindl, Jašek. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Olomouc - HC Sparta Praha 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
23. Zuzin (R. Dlouhý, Rašner) - 5. J. Hlinka (Buchtele), 63. Klimek (Piskáček, Rolinek). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 5500 (vyprodáno).

Olomouc: Vošvrda - Vyrůbalík, Majeský, Skrbek, Staněk, Ondrušek, Rašner, Škůrek - Cibák, Marosz, Rác - Buc, Patera, Jergl - Laš, Herman, Zuzin - R. Dlouhý, J. Knotek, Kucharczyk. Trenéři: Fiala a Dopita.
Sparta Praha:
Novotný - Polášek, Piskáček, Ďaloga, J. Mikuš, Švrček, Barinka, Hrbas - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Kumstát, Cingel, Sabolič - Klimek, Pech, Rolinek - Réway, Bahenský, A. Chlapík. Trenéři: Jandač a Moták.

PSG Zlín - HC Verva Litvínov 6:5 v prodl. (1:1, 1:3, 3:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Okál, 37. Valenta (O. Veselý), 45. Říčka (Leška), 46. Holík (Roman Vlach), 52. Čajánek (Žižka, Řezníček), 62. Marušák (Jakub Svoboda) - 4. Písařík z trest. střílení, 31. Hübl (Ručinský, Kubát), 32. Pavlík (Hübl, Kubát), 37. Pavelka (Trávníček, Piroš), 42. Pavlík (Jánský, Ručinský). Rozhodčí: R. Čech, R. Polák - Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:9, navíc Kubát, Ručinský (oba Litvínov) oba 10 min. Využití: 2:4. Diváci: 4435.

Zlín: Kašík (37. Hromada) - Marušák, D. Řezníček, Kotvan, Urbanec, Žižka, Valenta - Okál, Leška, Köhler - Holík, Roman Vlach, Říčka - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Ondráček, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Litvínov:
L. Horák - Kubát, Pavlík, Pavelka, Frolo, Zeman, Baránek - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Gerhát, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

HC Kometa Brno - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Dočekal (P. Mrázek), 10. V. Němec (J. Hruška), 38. Kempný (Ptáček), 49. P. Ton (J. Hruška, V. Němec), 52. Hanzlík (V. Němec). Rozhodčí: Šír, Wagner - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6 Využití: 2:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Kometa Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, L. Hájek - P. Ton, V. Němec, J. Hruška - Honejsek, L. Čermák, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Burian - P. Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.
Pardubice: Halász - Píša, Čáslava, Havlík, Benák, Gregorc, Korím, Ščotka - P. Sýkora, T. Zohorna, Cetkovský - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, Marcinko, Starý - Voženílek, Kaut, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 20. Šimánek (Kudrna, Frühauf), 25. Mertl (Frühauf, Kudrna), 36. Mertl (Šimánek, Slovák), 45. Šimánek (Mertl, Slovák) - 17. Johnson (Pletka, Kratěna), 39. Kratěna (Johnson, J. Jeřábek). Rozhodčí: Turčan, Souček - Lučan, Kis. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Diváci: 4817.

Hradec Králové: Kantor - Slovák, Vydarený, Frühauf, P. Mikuš, Pláněk, Jank, Piegl - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Tvrdík, Dej - P. Beránek, Kukumberg, Valcourt - Kovářů, Kopta, Nedvídek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Plzeň: Machovský - Kadlec, J. Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Moravčík - Johnson, Kratěna, Pletka - J. Sýkora, Lev, Kašpařík - Kubalík, Simon, Schleiss - Balej, Přikryl, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Steel 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 46. Bakoš (P. Jelínek), 53. P. Jelínek (Bakoš, Šimek), 63. Bartek (Radivojevič) - 21. Stehlík (Huna, Roman), 33. Svačina z trest. střílení. Rozhodčí: Fraňo, Cambal - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 3575.

Liberec: Lašák - Výtisk, Šimek, Vitásek, Gřegořek, Derner, Voráček - Radivojevič, Vampola, Bakoš - Bulík, Filippi, Valský - J. Vlach, P. Jelínek, Bartek - Krenželok, Urban, Kica. Trenéři: Čada a M. Černý.