Ton gólem srazil Spartu, slávista Divíšek nasázel hattrick

18. 11. 2014 20:56
Kometa Brno vyhrála na Spartě, Slavia otočila duel s Karlovými Vary.
Petr Ton v dresu Komety Brno.
Petr Ton v dresu Komety Brno. | Foto: ČTK

Praha - Pražská Sparta v dohrávce extraligy prohrála na domácím ledě s Kometou Brno 1:2. Domácí vedli, ale vyrovnávacím gólem je srazil jejich bývalý kanonýr Petr Ton.

Hokejisté Slavie naopak doma zdolali Karlovy Vary 3:2 v prodloužení. Pražané přitom prohrávali již 0:2, zápas zachránili 113 vteřin před koncem, v závěru prodloužení pak dovršil hattrick útočník Tomáš Divíšek. Oba góly hostů, kteří venku prohráli poosmé za sebou, zaznamenal Radek Duda.

Skvělé Divíškovo představení

Domácí bek Novák kuriózně už po odehrané minutě poslal kotouč do hlediště a sudí neměli jinou volbu, než ho poslat na trestnou lavici.

Pražané však oslabení bez problémů ustáli. Větší komplikací byl v deváté minutě faul Knota, po němž sudí poměrně přísně poslali mladého obránce do kabin s trestem na pět minut a do konce utkání za vražení na hrazení. Svou roli v tu chvíli možná sehrály i krvavé stopy na ledě.

Po více než dvou minutách, v nichž Západočeši názorně předvedli, jak přesilovku rozhodně nehrát, udělal obrovskou hrubku Krejčí a Energie šla do vedení. Krejčí měl v klidu puk na holi, zamířil s ním směrem k vlastnímu brankáři Furchovi, ale mezi kruhy ho o něj snadno připravil Duda a tváří v tvář zaskočenému Furchovi zakončil přesně pod horní tyčku.

Ani druhá část souboje týmů na hraně desítky nenabídla nijak strhující představení pro hokejové labužníky. Před polovinou základní hrací doby nejprve pozlobil Furcha bekhendem z mezikruží Koblasa, krátce poté však Stránský hodil směrem ke kotouči zlomenou hůl a musel se na sebe hodně zlobit. Nařízené trestné střílení totiž chladnokrevně proměnil Duda, jenž jako při první trefě zakončil nad Furchovu vyrážečku.

Ve 35. minutě hrála Slavia přesilovku, jenže bez efektu. Nedlouho po jejím skončení naopak Kverka na druhé straně oslovil krásnou přihrávkou Vachovce, jeho teč dokázal Furch pokrýt.

Výrazně lépe vyšla Pražanům další početní výhoda, jejíž většinu si přenesli do třetího dějství. Bednář překazil rozehrávku hostů před vlastní modrou čárou, ke kotouči se dostal Divíšek a ten nedal Závorkovi ostrou ránou ani nejmenší šanci zasáhnout. Vrátit hostům dvougólový náskok mohl Vachovec, ale neuspěl. Pak začala svůj tlak stupňovat Slavia a necelé dvě minuty před koncem slavila vyrovnání, když Vlasákova střela Závorkovi vypadla a Divíšek přišel velmi snadno ke druhé trefě.

V prodloužení jako kdyby oba celky chtěly dohnat, co zameškaly v předchozím průběhu, a šance střídala šanci. Domácím ujel David Hruška, Furcha zachránila tyč, vzápětí karlovarský kanonýr nedokázal v pádu poslat puk do prázdné branky. Hattrick mohl uzavřít sám proti Závorkovi Divíšek, ale dočkal se až při přesilovce 2,8 vteřiny před vypršením prodloužení po nádherné přihrávce od Vlasáka snadno do prázdné branky.

Sparta doma prohrála potřetí v řadě

Hokejisté Sparty prohráli v dohrávce 19. kola extraligy s Kometou Brno 1:2 a potřetí za sebou neuspěli v domácím prostředí. Na výhře hostů se gólem podílel i nejlepší střelec v historii Sparty Petr Ton, který v létě klub opustil. Kometa bodovala podeváté za sebou a oplatila Pražanům porážku z prvního vzájemného souboje v sezoně.

Trenéři obou celků udělali oproti předešlým duelům změny na postu brankářské jedničky, Sparta vsadila na Staňu a Kometa na Faltra. Oba gólmani však na začátku moc práce neměli, úvodu dominovaly spolehlivé obrany.

Až v polovině první třetiny bylo rušno před Staňou, Brno však svoji první přesilovou hru nevyužilo. Sparta trpělivě čekala na šanci, která přišla ve 14. minutě. Falter ale nájezd Cingela zastavil. Následně byl ale vyloučen Čermák a Pražané úvodní početní výhodu využili. Po individuální akci otevřel skóre Hlinka.

V 17. minutě mohl vyrovnat Kempný, ale jeho pokus se neujal stejně jako střela Rolinka na začátku druhé třetiny. Ve 32. minutě se hosté dostali do přečíslení dva na jednoho, Káňu ale vychytal Staňa.

Nakonec se ale Kometa vyrovnání dočkala. Krátce po skončení přesilovky vyrazil Kempného střelu Staňa jen před sebe a pohotově dorážející Ton srovnal skóre. Nejlepší střelec v klubové historii Sparty svůj úspěch neslavil, potleskem jej ale ocenili i fanoušci domácích.

Inkasovaný gól s Pražany otřásl a na přelomu druhé a třetí třetiny mělo Brno několik možností dostat se do vedení. Staňa ale se štěstím podruhé nekapituloval. V polovině třetí se ale hosté už do vedení dostali. V přesilovce se prosadil důrazně dorážející Káňa. Vyrovnat už se domácím nepodařilo ani v další přesilové hře či závěrečné power play.

20. kolo hokejové extraligy:

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 42. Divíšek (Bednář), 59. Divíšek (Vlasák, Krejčí), 65. Divíšek (Vlasák, Bednář) - 11. Duda, 30. Duda z trestného střílení. Rozhodčí: Hribik, Šindler - Jindra, Zíka. Vyloučení: 2:6, navíc Knot 5 min. a do konce utkání - Skuhravý 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 2716.

Slavia: Furch - Kolařík, Krejčí, Valach, Barák, Novák, Holub, Knot - Bednář, Vlasák, Tomica - Micka, Vas, J. Doležal - Stránský, Divíšek, Sklenář - J. Veselý, Andres, T. Doležal. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

Karlovy Vary: Závorka - Deyl, Sičák, Šmach, Bičánek, J. Tomeček, Redlihs - Duda, J. Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Skuhravý, Heizer - V. Tomeček, Balán, Pšurný - Koblasa, R. Hruška, Štals. Trenéři: Mlejnek, J. Kverka st. a Kněžický.

Dohrávka 19. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. J. Hlinka (Réway, Barinka) - 35. P. Ton (Kempný, V. Němec), 51. J. Káňa II (Dočekal, Kuboš). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:6, navíc Kuboš (Brno) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5703.

Sparta: Staňa - Polášek, Barinka, Ďaloga, J. Mikuš, Hrbas, Švrček, Pilař - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Buchtele - Bahenský, Cingel, Sabolič - Dvořáček, Volek, A. Chlapík. Trenéři: Jandač a Moták.

Brno: Falter - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, L. Hájek - P. Ton, V. Němec, J. Hruška - Honejsek, L. Čermák, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Burian - P. Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

1. Třinec 21 14 0 3 4 69:39 45
2. Litvínov 21 12 3 1 5 65:44 43
3. Sparta Praha 21 11 2 1 7 66:47 38
4. Hradec Králové 21 11 2 0 8 56:52 37
5. Pardubice 21 11 1 1 8 63:62 36
6. Brno 21 10 1 3 7 64:64 35