To byly nervy! Basketbalisté přes porážku slaví postup na ME

27. 8. 2014 19:32
Čeští basketbalisté v závěrečném utkání kvalifikace o mistrovství Evropy prohráli v Maďarsku 68:83, přesto postoupili.
Češi proti Maďarsku prohráli rozdílem, který je udržel velmi blízko postupu na ME | Foto: ČTK

Szolnok - Čeští basketbalisté se podruhé za sebou probojovali na mistrovství Evropy, i když v závěrečném kvalifikačním utkání prohráli v Maďarsku 68:83. V dramatickém závěru již nestačili na nadšený výkon domácích, jímž scházela k potřebné výši vítězství jediná přesná dvoubodová střela. A tu s klaksonem minuli.

Ve skupině E klesli Češi z první příčky za Gruzii, ale účast na turnaji si zajistili jako jeden z šesti týmů postupujících z druhých míst.

Evropský šampionát v příštím roce měla hostit Ukrajina, která však o pořadatelství přišla. Náhradní organizátor teprve bude určen.

Češi se dlouho drželi

Maďaři potřebovali k naději na postup vyhrát minimálně o 17 bodů, a tak od začátku do zápasu vtrhli zhurta. Společně s bouřlivým hledištěm a dusnem v hale vytvořili pekelnou atmosféru, ve které se však Češi neuškvařili, ale trpělivě odráželi nápor domácích. Nerozhodilo je ani to, že asistenta trenéra Růžičku trefila do hlavy mince z hlediště.

K velmi dobrému výkonu se rozehrál pivot Houška, který se k týmu připojil až v závěru kvalifikace. Jen za poločas dal 10 bodů a držel Čechy na dostřel ve chvíli, kdy Maďaři utekli až na osm bodů.

Na konci málem postup ztratili

Ve druhé půli se českému výběru přestala dařit střelba, tým ale táhl rozehrávač Satoranský, který si chodil pro fauly a proměňoval trestné hody. Maďarům naopak začaly vycházet i těžké trojky, získali náskok osmi bodů a to rozpumpovalo domácí fanoušky.

Maďarsko se chytlo a vedení už nepustilo, zápas se změnil pro hosty v úkol neprohrát o 16 bodů. To si Češi komplikovali i smolným vlastním košem Pumprly. Minutu a půl před koncem se Vojvodovi povedlo těžkou trojkou odskočit na rozdíl 16 bodů, ale Satoranský předvádějící heroický výkon držel české naděje.

V útoku byl však na vše příliš sám. V závěru mu pomohl Houška a Češi o jediný koš v dramatické koncovce udrželi výsledek, který jim zaručil druhé místo ve skupině.

Na předchozím ME obsadili čeští basketbalisté dělené 13. místo. Předtím na kontinentálním šampionátu startovali naposledy v roce 2007.

Kvalifikace basketbalistů o ME 2015 - skupina E:

Maďarsko - ČR 83:68 (20:13, 32:31, 58:50)
Nejvíce bodů: Vojvoda 20, Thomas 14, Keller 13, N. Tóth 11 - Satoranský a Houška po 18, Pumprla 9. Fauly: 28:21. Trestné hody: 22/15 - 32/24. Trojky: 10:2.

Gruzie - Portugalsko 71:59