Berdych si v Dauhá zahraje finále, cesta vedla přes Itala

4. 1. 2019 21:08
Tomáš Berdych si hned první týden nového roku zahraje finále turnaje ATP. V Dauhá v semifinále přehrál italského tenistu Marca Cecchinata 7:6, 6:3.
Tomáš Berdych na turnaji v Dauhá 2019
Tomáš Berdych na turnaji v Dauhá 2019 | Foto: Reuters

Berdychovým finálovým soupeřem bude Robert Bautista ze Španělska. Ten ve třech sadách přehrál Novaka Djokoviče po více než dvouapůlhodinovém boji 3:6, 7:6, 6:4.

Třiatřicetiletý Berdych, jenž od pořadatelů dostal jako finalista z roku 2015 divokou kartu, na titul čeká od roku 2016. Třináctou trofej do sbírky tehdy přidal v Šen-čenu. Finále si naposledy zahrál v květnu 2017 v Lyonu.

Utkání měl ale v pátek lépe rozehrané Cecchinato, který se v prvním setu ujal vedení 4:2. Berdych však dokázal okamžitě na ztrátu podání odpovědět a sadu získal ve zkrácené hře.

Na vítězné vlně pokračoval i v úvodu druhého setu. Získal náskok 2:0 a vedení už udržel. Zápas mohl ukončit již v osmé hře, tři mečboly ale Cecchinato při svém podání odvrátil. Český tenista uspěl až v dalším gamu.

S Bautistou se Berdych, jenž se vinou zdravotní pauzy propadl v žebříčku na 71. místo, utká na okruhu ATP posedmé. V bilanci vzájemných zápasů vede 4:2, naposledy se utkali před třemi lety na Australian Open.

Djokovič zvládl na úvodním turnaji sezony, který v letech 2016 a 2017 vyhrál, hladce pouze první kolo s Damirem Džumhurem z Bosny a Hercegoviny. Ve druhém kole s Maďarem Mártonem Fucsovicsem i ve čtvrtfinále s Nikolozem Basilašvilim z Gruzie rozhodl o postupu až ve třetím setu.

Vyzrál na něho až sedmý nasazený Bautista, který zdolal čtrnáctinásobného grandslamového šampiona v devátém vzájemném zápase teprve podruhé.

Tenisový turnaj mužů v Dauhá (tvrdý povrch, dotace 1,313.215 dolarů):

Dvouhra - semifinále:

Berdych (ČR) - Cecchinato (4-It.) 7:6 (8:6), 6:3, Bautista (7-Šp.) - Djokovič (1-Srb.) 3:6, 7:6 (8:6), 6:4.