reklama

FOTO Těchto fandů se bojí Euro. A míří do české skupiny

Před cestou ruských fanoušků na fotbalové Euro do Polska panují na obou stranách obavy z incidentů a výtržností. Špatná pověst ultras z obou zemí v kombinaci s historickými křivdami může vytvořit třaskavou směs. 

(Na snímku fanoušek Zenitu Petrohrad) Galerie (15) Před cestou ruských fanoušků na fotbalové Euro do Polska panují na obou stranách obavy z incidentů a výtržností. Špatná pověst ultras z obou zemí v kombinaci s historickými křivdami může vytvořit třaskavou směs. (Na snímku fanoušek Zenitu Petrohrad) Autor: Reuters
 • Ta by mohla vybuchnout při vzájemném utkání obou reprezentací ve Varšavě 12. června, v den ruského svátku.

(Na snímku fanoušci Spartaku Moskva)
 • Oleje do ohně přilila zpráva, že prý návštěvníci hodlají Den Ruska slavit ve varšavských ulicích, a tak se místní policie chystá na nejhorší scénář. 

(Na snímku fanoušci Zenitu Petrohrad)
 • "Zprávu šíří jen polská média. Fanoušci ani úřady ji nepotvrzují," napsal vládní list Rossijskaja gazeta. Je ale faktem, že Rusové mají ve zvyku v den utkání na stadion pochodovat - a také mají čas až do 9. června, aby úřady o záměru uvědomili.

(Na snímku fanoušci Spartaku Moksva).
 • Polská policie mezitím vytipovala Brity a Rusy jako nejrizikovější skupiny. Ultras z východu se od ostrovanů liší tím, že prý ještě více nesnášejí policisty a ještě více se opíjejí. Špatnou pověst si Rusové vysloužili i výtržnostmi během pohárových utkání s polskými kluby.

(Na snímku Fanoušci Zenitu Petrohrad)
 • Nevraživost je vzájemná, podle expertů se mezi ultras z obou zemí vede nevyhlášená válka o titul nejhorších rváčů ve východní Evropě. 

(Na snímku fanoušci Zenitu Petrohrad)
 • "Nemáme nic proti pranici, ale přeci jenom bychom rádi viděli i zápasy sborné. Když jsme naposledy jeli do Varšavy, tak na polské straně do vagonů vlítli rváči a zmlátili každého, kdo se jim nelíbil. Policisté přimhouřili oči, ale ve Varšavě nás sebrali - prý jsme se opili a porvali mezi sebou," postěžoval si v časopise Ogoňok nejmenovaný fanoušek moskevského Spartaku s nevyřízenými účty s příznivci varšavské Legie.

(Na snímku zdvižená ruka fanouška CSKA Moskva).
 • Polské velvyslanectví v Moskvě také varovalo ruské návštěvníky, aby se v Polsku vystříhali sovětské symboliky, v Rusku dodnes populární. "Triko s nápisem SSSR si snad nikdo nenavleče," uvedla mluvčí ambasády a dodala, že znaky se srpem a kladivem jsou v Polsku zakázány.

(Na snímku fanoušci Zenitu Petrohrad)
 • Zlou krev nadělalo i nevyslyšené doporučení polské ministryně sportu Joanny Muchové, aby ruská reprezentace raději změnila hotel.

(Na snímku fanoušci Zenitu Petrohrad)
 • Varšavský Bristol se totiž nachází hned vedle poutního místa přívrženců opozice, připomínajících si smrt polského prezidenta u ruského Smolenska v letecké katastrofě před dvěma lety. Ale její vůdce Jaroslaw Kaczyński vyzval k "příměří" během šampionátu a ujistil, že proti ruským fotbalistům nic nemá.

(Na snímku fanoušci Zenitu Petrohrad)
 • "Nemyslím si, že by ruští fanoušci představovali nějakou zvláštní hrozbu. Za hranicemi Ruska se chovají klidně," uvedl polský premiér Donald Tusk. Smířlivým gestem se jeví i to, že Rusové, prý na naléhání diplomatů, se zřekli nápadu zřídit si "Ruský dům" ve varšavském Torvaru, kde se odehrávalo loučení s oběťmi smolenské katastrofy.

(Na snímku fanoušci CSKA Moksva)
 • Ještě není jasné, kolik Rusů na fotbal do Polska přijede. Vladimir Putin v kampani před prezidentskými volbami slíbil fanouškům letenky zdarma, v praxi se však slib asi omezí jen na zvláštní lety Aeroflotu. 

(Snímek z fandění na moskevském staduionu Lužniky).
 • Většina příznivců nejspíše přijede autobusy, protože jsou nejen levnější, ale i "veselejší"; dá se v nich nejen zdřímnout, ale i popít. Ve Varšavě by měli tábořit v jednom parku ve stanovém městečku pro 3000 hostů.

(Na snímku fanoušci CSKA Moskva)
 • Ruská fotbalová reprezentace zahájí účinkování na Euru 8. června ve Vratislavi zápasem proti české reprezentaci.

(Na snímku fanoušci CSKA Moskva)
 • Fanoušci Spartaku v moskevském metru. Podobné jezdívalo v Praze i Varšavě, kde se obě reprezentace utkají 12. června.

Na fotbalovém Euru 2012 se v základní skupině utkají Polsko a Rusko, tedy dva státy, jež pojí historická animozita. I proto se pořadatelé obávají příjezdu ruských fans na duel s Polskem. Chuligáni z obou zemí jsou totiž vyhlášení. Podívejte se na to, jak se fandí v Rusku, v galerii Aktuálně.cz.

Reuters, Sport, ČTK - 30. 5. 2012 12:15