Baroš po vystřídání zařídil dva góly, Jablonec jen remizoval

3. 10. 2015 16:49
Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili Příbram 4:0 a mají nyní v čele tabulky stejně bodů jako Sparta s Plzní. Ty ale hrají svá utkání až v neděli. V druhém odpoledním duelu sobotního programu vyhrály Teplice v Brně také 4:0. Večerní duel mezi Zlínem a Jabloncem skončil smírně 2:2.
Aleš Čermák (vlevo), Lukáš Magera a Jiří Skalák z Mladé Boleslavi.
Aleš Čermák (vlevo), Lukáš Magera a Jiří Skalák z Mladé Boleslavi. | Foto: ČTK

Mladá Boleslav - Čtvrté vítězství z posledních pěti zápasů si v sobotním duelu s Příbramí připsali fotbalisté Mladé Boleslavi. Ti i díky dvěma asistencím střídajícího Milana Baroše zvítězili také 4:0 a bodově dotáhli se do čela tabulky na Plzeň a Spartu.

Roli favorita naopak nepotvrdil Jablonec, jenž jen remizoval ve Zlíně 2:2. když v utkání dvakrát prohrával. V druhém sobotním odpoledním zápase vyhrály Teplice v Brně 4:0 a posunuli se už na šestou příčku.

Již v pátek svoji první výhru v sezoně zaznamenal Baník Ostrava, který porazil 1:0 Sigmu Olomouc (více zde).

Baroš po vystřídání zářil

Mladá Boleslav od začátku na hřišti dominovala a hrála pohledný ofenzivní fotbal plný kombinací na jeden dotyk. Už v druhé minutě zvedla fanoušky ze sedadel kombinační akcí, při které domácí předvedli sedm přihrávek z jednoho dotyku za sebou. Na konci však Zahustelovi ve velké šanci nesedla střela vnějším nártem. Neuspěl ani Čermák se svou hlavičkou.

Po deseti minutách se Příbram začala dostávat z tlaku domácích, jenže ne na dlouho. V 15. minutě Mladá Boleslav vybojovala ve středu hřiště míč, přišla kolmice na Mageru, který přiklepl míč Skalákovi a reprezentační záložník technicky přehodil gólmana Hrušku.

Příbram se nadále hlavně bránila, přičemž problémy měla hlavně levá strana v podání mladíků Baráka a Končala. Právě Barák ve 29. minutě prohrál souboj s Bořilem, který se ve vápně uvolnil, poslal střílený centr, který Dosoudil ve skluzu odkopl jen k Zahustelovi a mladoboleslavský záložník se trefil přesně k tyči.

Zahustel měl o chvíli později opět velkou šanci, když po další rychlé kombinaci byl ve vápně zcela sám, ale vysoko přestřelil.

Do druhé půle nastoupili hosté přece jen aktivněji a Mladá Boleslav už nebyla tak úspěšná v kombinacích. Vepředu si však Příbram vytvořila jedinou vážnější šanci, ale Pilíkova střela byla sražena na roh.

Hru domácích znovu rozhýbal až střídající Baroš, který po minutě na hřišti utekl po pravé straně a ideálním centrem našel Mageru. Pro něj už nebyl problém hlavou vstřelil už svůj šestý gól v ligové sezoně. Hned minutu poté vyslal Baroš do sóla Zahustela, který sám před brankářem nezaváhal a přidal svůj druhý zásah v utkání.

Brno neuhlídalo Vachouška

Trenér Brňanů Kotal vsadil na vítěznou sestavu z minulého kola, vyhlídka na případnou výhru ale měla velmi krátké trvání. Už v druhé minutě po chybě Lutonského získal u půlící čáry míč Fillo, který snadno obešel stopera Košťála. Přihrávka hostujícího záložníka z levé strany se odrazila od obránce Radka Buchty pouze k volnému Vachouškovi, který pohodlně překonal brankáře Doležala.

Teplice přehrávaly Zbrojovku důrazem v osobních soubojích, nápaditými kombinace i rychlými protiútoky. V 16. minutě po rozehrané standardní situaci uprostřed hřiště Vondrášek našel volného Potočného, jehož hlavička mířila nad břevno. Brňané se herně trápili a působili hodně bezradně při zakládání útočných akcí. Poprvé vážněji zahrozil v 17. minutě po úniku z levé strany Lutonský, jehož střelu stačil brankář Grigar vyrazit. To byl ale jediný záblesk na straně Brna, které přenechalo aktivitu soupeři.

Ve 36. minutě obešel Fillo domácí zadáky, nestačil už ale přesně zakončit. Druhý gól padl opět po chybě domácích zadáků. Po pravé straně unikl Petru Buchtovi hbitý Potočný a jeho přihrávku dorazil nabíhající Vachoušek do sítě.

Po změně stran Brňané srovnali krok. Získali i územní převahu, která ale nevedla ke gólovým šancím. Naopak v 63. minutě po dlouhém nákopu vyběhl nepochopitelně brankář Doležal až před pokutové území. U míče byl však dříve Vondrášek, který si šikovně Doležala přehodil a hlavou poslal míč do opuštěné branky.

V brněnském týmu snesl přísnější měřítko pouze kapitán Zavadil, který v 80. minutě po přímém kopu trefil tyč. Šest minut před koncem ještě po úniku po levé straně trefil také jen brankovou konstrukci Fillo, ale za chvíli už stvrdil jasnou výhru Teplic čtvrtým gólem Lüftner.

Jablonec potřetí v řadě ztratil

Ambiciózní Jablonec ztratil body ve třetím z posledních čtyř kol, dnes ve Zlíně pouze remizoval. "Nezvládli jsme úvod utkání a pustili jsme soupeře do brejků, ač jsme věděli, že jsou v nich silní. Jsme zklamaní, potřebovali jsme tři body. Někteří hráči si musí uvědomit, že to nepůjde samo," řekl po zápase jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Aktivněji do utkání vstoupili domácí. Po rohovém kopu se k odraženému míči dostal Pazdera, ale tvrdou ránu nedokázal přesně usměrnit. V 10. minutě se Zlín poprvé ujal vedení. Poznar si naběhl mezi obránce na pas od Železníka a nadvakrát jej dokázal dotlačit do sítě přes Pernicu.

Jablonec inkasovaná branka nezlomila. Karavajev nebezpečně střílel zpoza šestnáctky a jen těsně minul zlínskou branku. Ve 22. minutě už hosté srovnali, když Holíkův faul před pokutovým územím ztrestal přesnou technickou střelou z přímého kopu Pospíšil.

Zlín si ale vzal vedení okamžitě zpět. Železník převzal míč na pravém kraji a přesným centrem našel před brankou Koreše, jenž nekompromisně zavěsil za záda Hrubého. Za chvíli ale musel kvůli zranění střídat a na trávník přišel Bartolomeu.

"První půlka se mi líbila. Dokázali jsme být nebezpeční v ofenzivní části. Na hře se projevilo zranění Koreše. Do hry jsme poslali Bartolomeua, který ale nedokázal napětkrát udržet míč," podotkl domácí trenér Bohumil Páník.

Šilhavý: Šancí jsme měli mraky

Stejně jako po úvodní brance se Zlín zatáhl a aktivnější byl Jablonec. Domácí hrozili zejména z protiútoků. Na druhé straně se po rohovém kopu dostal k hlavičce Rossi, ale těsně minul zlínskou branku.

Po změně stran poslal hostující kouč Šilhavý na trávník Masopusta a Jablonec byl ještě aktivnější než v první půli, dlouho se však nemohl protlačit do šance. Hosté nadále hrozili ze standardních situací a po rohu nebezpečně hlavičkoval Kysela, Holý však skvěle vyškrábl míč u tyče ven.

Tlak Jablonce nadále rostl a po přesném centru hlavičkoval střídající Wágner do tyče. "Druhý poločas jsme přeskupili řady a hra se zlepšila. Začali jsme hrát 4-4-2. Měli jsme obrovské šance, dokonce jsme měli ruce nad hlavou, ale Holý chytal výborně," ocenil zlínského gólmana Šilhavý.

Z následné akce už ale Severočeši srovnali. V 82. minutě domácí obrana zaváhala na polovině a rychlou akci se hostům podařilo zužitkovat. Doležalův centr umístil k tyči střídající Masopust. Jablonec i po druhé brance pokračoval v útočné aktivitě, ale obrat už dokonat nedokázal.

"Srovnali jsme a věřili, že ještě můžeme otočit zápas. Dali jsem tam Wágnera na centrované míče, ale domácí zápas ubránili," prohlásil Šilhavý. "Soupeř ve druhé polovině zvyšoval obrátky a nestíhali jsme. Jablonec ukázal svou sílu a doslova nás válcoval ve druhém poločase. Remíza může být pro nás hodnotná, ale teď to ještě nedokážeme docenit," doplnil domácí Páník.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

9. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - 1. FK Příbram 4:0 (2:0)

Branky: 29. a 71. Zahustel, 15. Skalák, 70. Magera. Rozhodčí: Příhoda - Pospíšil, Caletka - Nenadál, Hrubeš. ŽK: Čermák - Sus, Hnaníček, Dosoudil, Barák. Diváci: 3127.

Sestavy:

M. Boleslav: Šeda - Bořil, Vraštil, Kúdela, Fleišman - Ščuk, J. Rada - Zahustel (86. J. Kysela), Čermák (69. Baroš), Skalák - Magera (80. Chramosta). Trenér: K. Jarolím.

Příbram: Hruška - Sus, Dosoudil, Zápotočný, Končal - Hnaníček, Krameš (74. Suchan) - Štípek (90. Hadaščok), Pilík, Barák (80. Jiří Mareš) - Rezek. Trenér: Tobiáš.

Zbrojovka Brno - FK Teplice 0:4 (0:2)

Branky: 2. a 39. Vachoušek, 63. Vondrášek, 85. Lüftner. Rozhodčí: M. Paták - Pochylý, Fišer. ŽK: P. Buchta, Košťál - Ljevakovič. Diváci: 3422.

Sestavy:

Brno: Martin Doležal II. - R. Buchta, Košťál, P. Buchta, Keresteš - Chrien (82. Moukanza), Lacko (59. Malík)- Lutonský (46. Pašek), Zavadil, Michal Škoda - Řezníček. Trenér: Kotal.

Teplice: Grigar - Hora, Lüftner, D. Jablonský, Krob - Ljevakovič - Vondrášek (89. Dressler), Breite, Vachoušek (86. Kodeš), Fillo - Potočný (78. Bratanovič). Trenér: Vavruška.

Fastav Zlín - FK Jablonec 2:2 (2:1)

Branky: 10. Poznar, 24. Koreš - 22. Pospíšil, 82. Masopust. Rozhodčí: Marek - Peřina, Dobrovolný. ŽK: Živulič, Železník - Martin Doležal I., Matěj Hanousek. Diváci: 3694.

Sestavy:

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Janíček, Hubáček - Matějov (64. Kopečný), Živulič, Holík (83. Malý), Koreš (27. Bartolomeu) - Železník, Poznar. Trenér: Páník.

Jablonec: V. Hrubý - Karavajev, M. Kysela, Pernica (78. Greguš), Matěj Hanousek - Hübschman - Crnkič (46. Masopust), Rossi, Pospíšil, Tecl (71. Wágner) - Martin Doležal I. Trenér: Šilhavý.