Sparta rozdrtila Slovácko, Slavia jen remizovala s Duklou

Aktualizováno 4. 10. 2015 19:52
Fotbalisté Slavie po výhře ve velkém derby nad Spartou jen remizovali v dalším pražském souboji s Duklou 1:1. Letenští naopak smetli Slovácko 4:0. Vyhrály také Liberec a Plzeň.
David Bičík
David Bičík | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Týden po vítězství v derby nad Spartou fotbalová Slavia další pražský ligový duel nezvládla. V nedělním zápase před zraky více než deseti tisíc fanoušků v Edenu s Duklou jen remizovala 1:1.

Naopak Letenští v neděli před vlastním publikem smetli 4:0 Slovácko a výher se dočkali také další favorité: Liberec si doma poradil s Bohemians poměrem 3:1, Plzeň vydřela výhru 4:2 v Jihlavě.

Uhrinovi chyběl Kenija

Trenér Slavie Uhrin musel udělat oproti vítěznému derby se Spartou tři změny v sestavě. Chyběli potrestaný Souček a zranění Štohanzl s Kenijou a především absence gruzínského tvořivého záložníka byla znát. Červenobílí vůbec nezachytili začátek zápasu a Dukla se rychle ujala vedení.

Nejprve ještě Krmenčík na hranici malého vápna netrefil míč, ale v páté minutě už otevřel skóre, když sám před Berkovcem zužitkoval přihrávku od Přikryla.

Hosté v úvodu ovládali střed pole a Slavia nestačila zachytávat jejich kombinace. Po čtrnácti minutách hlavičkoval ve výborné pozici úplně osamocený Berger, ale domácí branku minul.

Až poté poprvé zahrozil i celek z Edenu. Škoda využil toho, že brankář Rada váhal s rozehrávkou, obral ho o míč, ale Bazal následně nedokázal přesně vystřelit. Slávisté po půlhodině přidali, zagresivnili hru a před přestávkou zatlačili soupeře před jeho vápno. V největší šanci se ve 41. minutě objevil po rohu Deli, ale hlavičkou těsně minul.

Trenér Uhrin po pauze vystřídal špatně hrajícího Bazala, jako první však znovu zahrozili hosté. Na Hanouskův nadýchaný pas z hloubi pole si naběhl pravý bek Miloševič a trefil břevno.

Škoda se trefil posedmé

V 58. minutě Slavii poškodil pomezní rozhodčí, který chybně odmával ofsajd a nepustil do zakončení v tutové šanci úplně osamoceného Pitáka. Vzápětí si na centr zprava naskočil a hlavou jen těsně minul.

Nápor domácích ale pokračoval a v 63. minutě už bylo vyrovnáno. Hostující obránci po přímém kopu Hrubého vyrazili dopředu a snažili se vystavit slávisty do ofsajdu, jenže se vzadu zapomněl Hanousek, asistent hraniční situaci pustil a Škoda na zadní tyči na dlouho nohu propasíroval míč skrz Radovy nohy do sítě. Dal svůj sedmý gól v ligové sezoně.

Přes deset tisíc diváků hnalo Slavii za vítěznou brankou, ale ta už v Edenu nepadla.

Sparta smetla Slovácko

O dnešní vítězství Sparty nad Slováckem na Letné se postarali dvěma brankami Kehinde Fatai, Ladislav Krejčí a vlastní gól hostujícího Jaroslava Diviše.

Sparta nastoupila ve stejné sestavě, která ve čtvrtek v Evropské lize zařídila výhru 2:0 nad APOEL Nikósie. Slovácko se naopak muselo vypořádat s řadou zranění, nejcitelnější ztrátou byla absence nejlepšího střelce Doška.

První branku viděla Letná už po deseti minutách. Hostujícímu brankářovi Hečovi propadl přízemní centr a Fatai nadvakrát dostal míč za čáru. Nigerijský útočník stejně jako ve čtvrtek otevřel skóre zápasu.

V 18. minutě mohlo být vyrovnáno. Spartu nejprve zachránil gólman Bičík, který nejdřív vytěsnil na spojnici Sadílkovu dalekonosnou střelu a vzápětí si poradil i s nůžkami Diviše, které vyrazil na břevno. O chvíli později ho při nebezpečné hlavičce zastoupil na čáře Frýdek.

Sparta je doma suevrénní

Nakonec uhodilo na opačné straně a i podruhé Sparta skórovala se štěstím. Frýdek ze strany napálil míč po zemi na přední tyč, kde ho těsně před Hečou nešťastně přizvedl vracející se Diviš.

Také po přestávce se hrál svižný fotbal, ale dlouho bez vyložených šancí. Změnilo se to až v 72. minutě kdy Lafata utekl po levé straně a předložil míč před branku Fataiovi, který si připsal třetí gól v posledních dvou zápasech. Heča poté bravurně vychytal Costu i Brabce, ale Sparta se nakonec čtvrté branky dočkala. Minutu před koncem se o ni postaral hlavou Krejčí.

Letenští si tak v poklidu došli pro 16. vítězství nad Slováckem za sebou a navíc ani v pátém domácím utkání v sezoně neztratila body. Hosté naopak prohráli třetí z posledních čtyř duelů.

Ďuriš už vládne střelcům

V bodovém kontaktu s vedoucí Spartou zůstávají fotbalisté Plzně, kteří dnes zvítězili 4:2 v Jihlavě, a pod trenérem Karlem Krejčím jsou v lize stoprocentní. Dvěma góly k tomu přispěl Michal Ďuriš, který se trefil už v pátém utkání po sobě a s osmi góly vede tabulku střelců. V dresu Plzně se prosadili také Kovařík a Mahmutovič, za Jihlavu snižovali Mešanovič a Mišůn.

Plzeň téměř přesně před rokem v Jihlavě prohrála, ale pod trenérem Krejčím v metropoli Vysočiny potvrdila, že se jí v Synot lize daří. Zvítězila po páté v řadě, naopak domácí z devíti odehraných zápasů dokázal vyhrát jenom jednou a dal jen osm branek. Poprvé v historii vzájemných zápasů ale padly více než tři branky.

První půle příliš fotbalového vzruchu na trávníku nenabídla. Hosté, kteří ve čtvrtek prohráli v Evropské lize, působili unaveným dojmem a za poločas si připravili jen jedinou šanci. V 29. minutě, ale Ďuriš po centru Kovaříka hlavou nechal vyniknout domácího gólmana Hanuše.

Jihlava zdramatizovala závěr

Po přestávce už ale favorizovaní hosté zvýšili obrátky a dočkali se také gólové odměny. Kovařík dostal v 50. minutě výborný centr mezi obranu a střelou o tyč poslal hosty do vedení. Po hodině hry centroval Kovařík na malé vápno na Ďuriše, který potvrdil střeleckou formu.

Pak se konečně osmělila do té doby bojácná Jihlava, ale Jánoš z dvaceti metrů mířil jen těsně vedle. O zápletku se v 76. minutě postaral Mešanovič. Nejlepší střelec Jihlavanů dokázal obstřelit Kozáčika a snížil. Jenže prakticky hned z protiútoku vrátil Plzni dvoubrankový náskok znovu Ďuriš.

V 78. minutě mohl druhý gól přidat znovu Mešanovič, ale trefil jen gólmana Plzně. Šest minut před koncem sice ještě snížil po standardce přesně hlavičkující Mišůn, ale v poslední minutě na 2:4 upravil střídající Mahmutovič, který obešel gólmana Hanuše a střelou do prázdné brány pečetil vítězství hostů.

Liberec překvapení nepřipustil

Fotbalisté Liberce po senzační čtvrteční výhře v Marseille uspěli i v první lize a v devátém kole doma porazili 3:1 Bohemians 1905. Slovan je v tabulce dál na třetím místě, Pražané zůstávají jediným týmem soutěže bez vítězství a jsou předposlední jen o skóre před Ostravou.

Domácí obránce Vladimír Coufal, který jediným gólem zařídil triumf v Evropské lize, v první půli nejprve připravil první branku pro Milana Kerbra a druhou vstřelil sám. Po změně stran navýšil skóre z penalty kapitán David Pavelka, za "Klokany" už pouze snížil Patrik Schick.

Liberecký trenér Jindřich Trpišovský udělal od čtvrtečního duelu tři změny v sestavě. Hrdinu z Marseille Koubka v brance nahradil Hladký, místo Šurala od začátku nastoupil Bartl a v útoku dostal před Rabušicem šanci Bakoš.

Jenže už v první desetiminutovce museli odstoupit domácí Sýkora a Bartošák, kteří se zranili po soubojích s Mosquerou, respektive s Bartkem. Po úvodu bez vyložených šancích ve 32. minutě udeřil Liberec. Coufal z pravé strany našel v šestnáctce střídajícího Kerbra a ten hlavou propálil brankáře Zlámala.

Odpor definitivně zlomila penalta

Už za sedm minut Slovan své vedení zdvojnásobil. Střelu Bakoše po rohovém kopu Zlámal vyrazil před sebe a dorážející Coufal snadno zakončil. Liberecký bek se při svém 52. ligovém startu dočkal první ligové trefy.

Na začátku druhého poločasu mohl zvýšit Shala, který postupoval sám na branku Bohemians, ale před vyběhnutým Zlámalem poslal míč vedle. Bohemians se ještě snažili se zápasem něco udělat a přidali na aktivitě. Po hodině hry musel poprvé vážněji zasahovat gólman Slovanu Hladký, jenž vyrazil ránu Jiráska.

Šance Bohemians na bodový zisk ještě víc klesly v 74. minutě, kdy Pavelka s jistotou proměnil pokutový kop po ruce Šírla. Čtyři minuty před koncem sice Schick hlavou z rohu snížil, ale Liberec už si výhru vzít nenechal. Bohemians v pátém soutěžním zápase za sebou prohráli.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

9. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Dukla Praha 1:1 (0:1)

Branky: 63. Milan Škoda - 5. Krmenčík. Rozhodčí: Královec - Moláček, Vlasjuk. ŽK: R. Hrubý - Berger. Diváci: 10.547.

Sestavy:

Slavia: Berkovec - Mikula, Latka, Deli, T. Jablonský - Bazal (46. R. Hrubý), Piták, Zmrhal, Černý (86. Diop) - Voltr (68. M. Vukadinovič) - Milan Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Dukla: F. Rada - Miloševič, Štetina, Gorkšs, Vrzal - Marek Hanousek, Čajič (70. Daniel Tetour), Považanec - Berger (90. Jurendič), Krmenčík (75. Beauguel), Přikryl. Trenér: Kozel.

Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 3:1 (2:0)

Branky: 32. Kerbr, 39. Coufal, 74. Pavelka z pen. - 86. Schick. Rozhodčí: Jech - J. Paták, Kotalík. ŽK: Bakoš - Bartek, Jindřišek, Mosquera, Šírl. Diváci: 4875.

Sestavy:

Liberec: Hladký - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák (9. Kerbr) - Sýkora (4. Josef Šural), Pavelka (80. Švejdík) - Jefremov, Shala, Bartl - Bakoš. Trenér: Trpišovský.

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Škerle, Šmíd, Šírl - Jindřišek, Bartek (68. Acosta), Hubínek, Jirásek (68. Čížek), Mosquera - Schick. Trenér: Pivarník.

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 4:0 (2:0)

Branky: 10. a 72. Fatai, 38. vlastní Diviš, 89. Krejčí. Rozhodčí: Kocourek - Kotík, Nádvorník. ŽK: Frýdek - Hlúpik. Diváci: 7108.

Sestavy:

Sparta: Bičík - Mareček, Brabec, Costa, Frýdek - Fatai (84. Juliš), Matějovský (66. Hušbauer), Dočkal, Jiráček, L. Krejčí - Lafata (76. Konaté). Trenér: Ščasný.

Slovácko: Heča - Kuncl, Hofmann, Břečka, Reinberk - Sadílek, Šumulikoski, Havlík, Hlúpik (84. Kubala), Civič (73. T. Rada) - Diviš. Trenér: Habanec.

Vysočina Jihlava - Viktoria Plzeň 2:4 (0:0)

Branky: 76. Mešanovič, 84. Mišůn - 61. a 77. Ďuriš, 50. Kovařík, 90.+1 Mahmutovič. Rozhodčí: Hrubeš - Wilczek, Pilný. ŽK: Hanuš, Mešanovič, Dvořák - Kučera. Diváci: 3707.

Sestavy:

Jihlava: Hanuš - T. Marek, Kryštůfek, Krejčí, Mišůn - Jánoš, Demeter - Fulnek (83. Přeučil), Mešanovič, Vaculík (70. Jungr) - Batioja (59. Dvořák). Trenér: Bokša.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Kučera (89. Hejda), Hrošovský - Kopic (61. Petržela), Hořava, Kovařík - Ďuriš (79. Mahmutovič). Trenér: K. Krejčí.