Synek začal olympijskou sezonu triumfem, Knapková druhá

6. 5. 2012 14:09
Skifař Ondřej Synek vstoupil do olympijské sezony vítězstvím. Mistr světa z roku 2010 suverénně ovládl úvodní závod Světového poháru ve veslování v Bělehradě.
Ondřej Synek s olympijskou medailí
Ondřej Synek s olympijskou medailí | Foto: Eduard Erben

Bělehrad - Skifař Ondřej Synek vstoupil do olympijské sezony vítězstvím. Mistr světa z roku 2010 suverénně ovládl úvodní závod Světového poháru ve veslování v Bělehradě. Druhého Brita Alana Campbella porazil díky drtivému finiši o více než dvě sekundy.

Na medailových pozicích se v Srbsku umístila i úřadující světová šampionka Miroslava Knapková, jež na skifu dojela druhá za Číňankou Čang Siou-jün, a ženský dvojskif sester Jitky a Lenky Antošových, které obsadily třetí místo. Již v sobotu obsadila druhé místo dvojka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč.

Dále ze sportu:

Devětadvacetiletý Synek většinu trati v poklidu kontroloval situaci v čele závodu a držel se na druhém nebo třetím místě za dlouho vedoucím Angelem Fournierem Rodriguezem z Kuby. V poslední čtvrtině trati ale zvýšil tempo, posunul se do čela a bez viditelných problémů si dojel pro jedenáctý individuální triumf v SP.

O dva roky starší Knapková si z Bělehradu odveze další druhé místo v SP. Na startu tentokrát chyběla její dlouholetá rivalka Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová z Běloruska, ale přesto svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského třetí triumf v seriálu nezískala. Stejně jako v semifinále prohrála s Čang Siou-jün.

Dařilo se i dalším posádkám

Na medailové pozice se prosadila i třetí česká posádka kvalifikovaná na olympiádu v Londýně, která se v Bělehradě představila. Sestry Antošovy nestačily na britskou a německou dvojici a připsaly si třetí medailový úspěch ve Světovém poháru v kariéře.

Vicemistryně Evropy z roku 2009 se po pomalejším startu držely na čtvrtém místě, na prvním mezičase na 500 metrech se posunuly na třetí místo, které již neopustily. V průběhu závodu se jim sice podařilo přiblížit k druhým Brittě Oppeltové a Annekatrin Thiellové, ale ty jejich atak bezpečně odrazily. Z vítězství se radovala favorizovaná britská posádka Katherine Graingerová, Anna Watkinsová.

V dobrém světle se v Srbsku předvedla nově složená čtyřka bez kormidelníka Matyáš Klang, Milan Bruncvík, Jakub Podrazil, Michal Horváth. Svěřenci trenéra Petra Blechy se dlouho drželi na třetím místě, dokonce bojovali i o stříbrnou pozici, ale nakonec dojeli těsně čtvrtí. Od třetích Bělorusů české veslaře dělily čtyři setiny sekundy.

Dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jan Gruber byla ve finálové jízdě pátá.

Úvodní závod Světového poháru ve veslování v Bělehradě:

Muži

Skif: 1. Synek (ČR) 6:47,82.

Skif leh. vah: 1. Rusa (It.) 6:56,94, ...B-finále: 4. Slavík (ČR) 7:08,18.

Dvojka bez korm.: 1. Braun, Drahotta (Něm.) 6:26,45, ...5. Makovička, Gruber 6:39,45, B-finále: 2. Melichar, Doleček (všichni ČR) 6:34,90.

Dvojka bez korm. leh. vah: 1. Mattick, Freeman-Pask (Brit.) 6:36,22, 2. Vraštil, Kopáč (ČR) 6:38,22.

Dvojskif: 1. Knittel, Krüger (Něm.) 6:09,78, ...B-finále: 5. Andrle, Basl 6:25,13, C-finále: 5. Šterbák, Buzrla (všichni ČR) 6:25,29.

Dvojskif leh. vah: 1. Hunter, Purchase (Brit.) 6:19,71, ...B-finále: 2. O. Vetešník, J. Vetešník 6:24,74, D-finále: 1. Viktora, Čabla (všichni ČR) 6:30,09.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie 5:50,29, ...4. ČR (Klang, Bruncvík, Podrazil, Horváth) 5:53,05.

Čtyřka bez korm. leh. vah: 1. Dánsko 6:01,17.

Párová čtyřka: 1. Chorvatsko 5:46,73, ...B-finále: 5. Jirka, Ouředníček, Houska, Vitásek (ČR) 5:51,15.

Osma: 1. Německo 5:26,78.