Švýcarský zázrak: Evropská Kanada, co nedělá chyby

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
16. 5. 2013 5:00
Český trenér Tomáš Tamfal, který působí ve Švýcarsku, popisuje systém a způsob myšlení ve švýcarském hokeji.
Švýcaři zatím šampionátu dominují výsledkově i co se týče hlasitosti fanoušků. Jak na tom ale budou po čtvrtfinále? O tom rozhodne bitva s českým výběrem
Švýcaři zatím šampionátu dominují výsledkově i co se týče hlasitosti fanoušků. Jak na tom ale budou po čtvrtfinále? O tom rozhodne bitva s českým výběrem | Foto: Reuters

Praha - Švýcaři nejlepším týmem mistrovství světa? Zní to senzačně, ale prozatím je to pravda.

Výběr ze země ´helvétského kříže´ na letošním šampionátu vyhrál svou základní skupinu, během sedmi zápasů ztratil jediný bod a porazil i takové giganty, jako jsou Kanada či domácí Švédsko.

Teď coby neporažený celek ve čtvrtfinále vyzve tápající Čechy.

"Švýcaři hodně dlouho pracovali na tom, aby mohli hrát na mistrovství světa nahoře, a teď se jim to daří," říká český trenér Tomáš Tamfal, který ve Švýcarsku žije už čtyři roky a letos vedl v nejvyšší soutěži celek Klotenu.

"Byla to velmi dlouhá cesta. S velkou trpělivostí budovali dobrou mládež, snaží se vychovat charakterově silné a disciplinované hráče," odkrývá Tamfal tajemství švýcarského zázraku, který začíná už u ´potěru´.

To se projevuje také v juniorské kategorii, v níž se za poslední čtyři roky museli zachraňovat jen jednou, přičemž například Češi hned dvakrát. V roce 2010 vybojovali dokonce čtvrté místo.

Ze špičky do divize a zase na výsluní

Hokejisté zpod Alp patřili ke světové špičce už v dřevních dobách tohoto sportu. Od 20. do poloviny 50. let pravidelně vozili medaile ze šampionátů i olympiád, byť na zlato nedosáhli ani jednou.

Od konce 50. let však nastal velký útlum a časté paběrkování v nižší divizi. Na pražském mistrovství v roce 1992 sice Švýcaři šokovali čtvrtým místem, ale opravdový návrat mezi elitu nastal až na domácím šampionátu o šest let později. Rovněž zde vybojovali ´bramborovou´, o tu kovovou je v obou případech obrali Češi, resp. Čechoslováci.

Mix Evropy a zámoří

V dalších letech patřili Švýcaři mezi velmi nepříjemné soupeře a pod dlouholetým vedením německo-kanadského kouče Ralpha Krügra si vydobyli respekt i mezi týmy z nejužší špičky.

"Snaží se vybrat si to nejlepší z evropského i zámořského hokeje a to pak přizpůsobit vlastním potřebám," vysvětluje způsob švýcarského myšlení Tamfal.

Proto v jejich výběrech vždy najdeme tvořivé borce, kteří však umí být také dostatečně důrazní, i tvrďáky, co nejdou pro ránu daleko. "Mají to velmi dobře namixováno. Každý hráč v týmu má svou funkci, svou práci. Nejsou tam jen střelci, ale také dělníci," potvrzuje kouč, který trénoval také v Německu.

Těžký los? Není problém

Nyní v dobře rozdělané práci pokračuje Kanaďan Sean Simpson, jenž se s týmem nezalekl těžkého losu zkraje šampionátu. Švýcaři postupně vyřídili Švédsko, Kanadu i Česko.

"Vsadili na jednoduchý defenzivní hokej s minimem chyb. Z útoku pak čišela obrovská vůle zvítězit a občas měli i štěstí, když se jim povedlo vstřelit šťastný nebo náhodný gól," shrnul zápasy Helvétů Tamfal.

K tomu přidali jednoznačné výhry i s papírově slabšími zeměmi. Během sedmi zápasů navíc vstřelili 29 gólů a sami inkasovali pouze deset. Nejvíc a nejméně ze všech týmů.

Play off je nová soutěž

Nyní jsou tak, možná trochu proti své vůli, v roli favoritů. "Fanoušci jsou z těchto výsledků v euforii a samozřejmě doufají, že tento tým toho na letošním mistrovství ještě hodně dosáhne," popisuje Tamfal atmosféru v zemi.

Že by si však fanoušci už nyní dělali zálusk na zisk některého z cenných kovů, si nemyslí. "Snaží se jít od jednoho zápasu k druhému. Vědí, že play off je něco úplně jiného než předchozí utkání. I z tohoto pohledu je obtížné říct, kam až to nakonec dotáhnou."

 

Právě se děje

Další zprávy