Rusové zničili Američany šesti góly, Švýcaři nemají ani bod

12. 5. 2014 22:06
Úřadující vicemistři světa Švýcaři letos pravděpodobně ani nepostoupí do čtvrtfinále.
Radost ruských hokejistů.
Radost ruských hokejistů. | Foto: Reuters

Minsk - Tři zápasy, nula bodů. Tragickou bilanci mají na světovém šampionátu hokejisté Švýcarska. Obhájci stříbrných medailí prohráli i třetí zápas na turnaji, když podlehli domácímu Bělorusku 3:4.

Švýcaři si notně zkomplikovali postup do čtvrtfinále, naopak běloruský výběr k němu má blízko. Momentálně je v tabulce skupiny B na třetím místě se ziskem šesti bodů.

Naopak stoprocentní jsou stále Rusové, kteří vyhráli i svůj třetí zápas na turnaji. Spojené státy deklasovali 6:1. Dvěma góly se na vítězství podílel Viktor Tichonov.

Ovečkin přispěl třemi body

Sborná přišla před zápasem o distancovaného Šipačova, na její hře se to ale nepodepsalo. Kouč Znarok se rozhodl nasazovat hvězdného útočníka Ovečkina do dvou formací a opora Washingtonu se mu za to odvděčila třemi kanadskými body.

Rusko otevřelo skóre v 7. minutě, kdy se krátce po skončení přesilové hry prosadil z dorážky Kuljomin. V závěru první třetiny přišla Ovečkinova chvíle. V gólové šanci ho fauloval Dekeyser, čeští rozhodčí Jeřábek se Šindlerem dali nejvýraznější postavě ruského týmu šanci zopakovat si nájezd v trestném střílení a Ovečkin jej jistě proměnil.

Hned na začátku druhé části zvýšil na 3:0 Tichonov, a přestože následně odpověděl Abdelkader, sborná v pohodě mířila za další výhrou. V polovině duelu přidali Rusové další dvě branky a vyhnali Thomase na střídačku. Jeho náhradník Leggio udržel čisté konto osm minut, krátce před druhým odchodem do kabin jej překonal Tichonov.

Američané byli po celý zápas střelecky aktivnější. Gólmana Vasilevského, který nastoupil poprvé na turnaji, již ale překonat nedokázali.

O výhře domácích rozhodl Grabovskij

Švýcaři nezvládli vstup do turnaje, první i druhý zápas prohráli a k uchování šancí na postup do čtvrtfinále potřebovali domácí celek porazit. Inkasovali však jako první, když se při běloruském oslabení prosadil z brejku Sergej Kosticyn.

Ještě v pokračující přesilovce našel Josi volného Webera a Švýcarsko vyrovnalo. Vyprodaná Minsk arena viděla řadu šancí, brankáři Berra a Koval si ale připisovali jeden úspěšný zákrok za druhým. V 18. minutě se favorizovaní hosté ujali vedení, když se při běloruské přesilovce dostal do brejku Schäppi a svůj nájezd jistě zakončil.

Na začátku druhé třetiny mohl vyrovnat Grabovskij, ani jednu ze svých šancí ale nevyužil. Při hře čtyři na čtyři se to následně povedlo Stasovi. V závěru druhé dvacetiminutovky mohl obrat dokonat Grabovskij s Kaljužným, Berru však potřetí nepřekonali.

Ve 44. minutě vrátil vedení Švýcarům po rychlém protiútoku Frodievaux, Bělorusům se ale opět podařilo vyrovnat. V polovině třetí části se o to postaral svým druhým gólem Sergej Kosticyn. Vítězný gól dala posila domácího mužstva z NHL Grabovskij. Bělorusko tak má na kontě šest bodů.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina B:

Švýcarsko - Bělorusko 3:4 (2:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Weber (Josi, Brunner), 18. Schäppi, 44. Froidevaux (Seger) - 6. S. Kosticyn, 24. Stas (Korobov, Platt), 50. S. Kosticyn (Kaljužnyj, Grabovskij), 58. Grabovskij. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 13.201.

Švýcarsko: Berra - Schlumpf, Josi, Seger, Weber, Blum, Grossmann, Kukan - Moser, Romy, Brunner - Hollenstein, Cunti, Fiala - Plüss, Ambühl, Suri - Rüfenacht, Schäppi, Stancescu - Froidevaux. Trenér: Sean Simpson.

Bělorusko: Koval - Korobov, Graborenko, Denisov, Jevenko, Stasenko, Gotovec, Usenko - Kaljužnyj, Grabovskij, Stepanov - Platt, Stas, S. Kosticyn - Kolcov, Kitarov, A. Kosticyn - Ugarov, Jefimenko, Volkov - Kovyršin. Trenér: Glen Hanlon.\

Rusko - USA 6:1 (2:0, 4:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Kuljomin (Medveděv, Anisimov), 19. Ovečkin z trest. střílení, 21. Tichonov (Ovečkin, Plotnikov), 30. Kuzněcov (Dadonov), 32. Plotnikov (Tichonov), 40. Tichonov (Ovečkin) - 21. Abdelkader (Petry). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler (oba ČR) - Carlson (Kan.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 8:6. Bez využití. Diváci: 14.124.

Rusko: Vasilevskij - Denisov, Orlov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev, Čudinov - Plotnikov, Tichonov, Ovečkin - Kuljomin, Anisimov, Širokov - Kuzněcov, Burmistrov, Dadonov - Zaripov, Kalinin. Trenér: Oleg Znarok.

USA: Thomas (32. Leggio) - Trouba, Dekeyser, Jones, McCabe, Petry, Gardiner, Donovan - K. Hayes, Gaudreau, Abdelkader - Johnson, Nelson, Smith - Stapleton, Wingels, Mueller - J. Hayes, McDonald, Shore - Miele. Trenér: Peter Laviolette.

1. Rusko 3 3 0 0 0 15:3 9
2. USA 3 2 0 0 1 10:9 6
3. Bělorusko 3 2 0 0 1 9:10 6
4. Německo 2 1 1 0 0 5:3 5
5. Lotyšsko 2 1 0 0 1 5:5 3
6. Kazachstán 2 0 0 1 1 2:6 1