Švindl na MS? Australané možná vypustili zápas s Angolou

5. 9. 2014 11:07
Australští basketbalisté čelí na mistrovství světa ve Španělsku kritice za porážku 83:91 s Angolou v posledním utkání základní skupiny.

Madrid - Australští basketbalisté čelí na mistrovství světa ve Španělsku kritice za porážku 83:91 s Angolou v posledním utkání základní skupiny. Díky ní se totiž vyhnuli případnému čtvrtfinálovému duelu s favorizovanými Spojenými státy, takže se objevují názory, že zápas vypustili.

Australané už měli před závěrečným duelem ve skupině postup do osmifinále šampionátu jistý. Jejich trenér Andrej Lemanis nechal odpočívat své dva nejlepší hráče na MS Arona Baynese a Joea Inglese a další dva členy základní sestavy Matthewa Dellavedovu a Davida Andersena poslal na palubovku na méně než čtyři minuty.

I tak měli Australané utkání proti Angole pod kontrolou a ve třetí čtvrtině se dostali až do patnáctibodového vedení. Pak však nejlepší africký tým současnosti skóre otočil a připsal si nečekané vítězství. Zasloužil se o něj mimo jiné pivot Yanick Moreira, jenž nastřílel 38 bodů, ke kterým přidal ještě 15 doskoků.

"Protinožci" se vyhnuli týmu USA

Po následné výhře Litvy nad Slovinskem klesli Australané v tabulce své skupiny na třetí místo, což zavdalo příčinu ke spekulacím. "Boomers" se totiž díky tomu dostali do opačné strany pavouka než největší favorit USA, s nímž se mohou utkat nejdříve v semifinále.

"Basketbal je nádherný sport, v kterém není místo pro manipulaci jako dnes u Austrálie proti Angole! FIBA by s tím měla něco udělat!" psala na twitteru naštvaná hvězda Slovinců Goran Dragič. Právě jeho tým bude v případě postupu přes Dominikánskou republiku čtvrtfinálovým soupeřem Američanů, kteří by podle papírových předpokladů měli přejít přes Mexiko.

Trenér Australanů Lemanis však obvinění z úmyslného vypuštění zápasu proti Angole odmítá. "My jako Australané vždycky bojujeme fér. Lidé si budou vždycky myslet, co chtějí. Vždycky bude někdo spekulovat. Neovlivním to, co si lidé myslí," řekl.