Švédsko se s Lotyšskem nadřelo, výhru vystřelil Nyquist až v prodloužení

6. 5. 2016 17:31
Hokejisté Švédska brali z prvního pátečního zápasu skupiny A mistrovství světa v Moskvě jen dva body. Lotyšsko totiž porazili po prodloužení 2:1. O vítěznou trefu Tre Kronor se postaral Nyquist.
Švédové to neměli proti Lotyšům jednoduché, ale nakonec vyhráli
Švédové to neměli proti Lotyšům jednoduché, ale nakonec vyhráli | Foto: Reuters

Moskva - Sice vedli od třetí minuty, ale nakonec hokejisté Švédska brali z prvního pátečního zápasu skupiny A mistrovství světa v Moskvě jen dva body. Lotyšsko totiž porazili po prodloužení 2:1. O vítěznou trefu Tre Kronor se postaral Nyquist.

Sobotní soupeř českého týmu prohrával již od třetí minuty, kdy otevřel skóre Jimmie Ericsson. Ve třetí třetině však Kristaps Sotnieks v přesilové hře vyrovnal. Utkání rozhodla branka Gustava Nyquista v 65. minutě.

Hrdinou zápasu byl lotyšský brankář Elvis Merzlikins, který si připsal 42 úspěšných zákroků.

Favorizovaní Švédové začali velkým náporem a Merzlikins byl v permanenci od úvodního vhazování. Z řady šancí jej však překonal jen ve třetí minutě pohotově zakončující Ericsson.

Lotyši postupně srovnali krok a svoji připravenost musel předvést i Markström ve švédské brance. Džerinš ani Cibulskis však vyrovnat nedokázali.

Oba týmy se mohly prosadit v přesilových hrách, Merzlikins i jeho zkušenější protějšek ale byli bezchybní. V polovině utkání nepřiblížil Seveřany zisku tří bodů ani Klasen.

Výrazná střelecká převaha nebyla Švédům nic platná a v 53. minutě o svůj náskok přišli. Lundbergovo vyloučení potrestal obránce Sotnieks, který dostal ideální přihrávku na střed hřiště a překonal Markströma.

Pro favorita mohlo být ještě hůře. V 55. minutě se při hře čtyři na čtyři dostal do samostatného nájezdu Meija, gólmana Vancouveru ale nepřekonal. Hned úvodní duel šampionátu se tak musel prodlužovat. Druhý bod nakonec Švédům zajistil Nyquist, který se dostal s Wennbergem do nájezdu proti Merzlikinsovi a úspěšně akci zakončili.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A - Moskva:

Švédsko - Lotyšsko 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Ericsson (Backlund, Fransson), 65. Nyquist (Wennberg) - 53. Sotnieks (M. Redlihs, Džerinš). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Sidorenko (Běl.) - McIntyre (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 4420.

Švédsko: Markström - Larsson, E. Gustafsson I, Fransson, E. Gustafsson II, Nygren, Fantenberg - Ericsson, Backlund, Omark - Nyquist, Wennberg, Klasen - Sundström, Rosén, Ritola - Lundberg, Sjögren, Norman. Trenér: Pär Marts.

Lotyšsko: Merzlikins - Galvinš, Siksna, Cibulskis, Sotnieks, Širokovs, Jerofejevs, Freibergs - Daugavinš, Girgensons, Keninš - M. Redlihs, Bicevskis, Pavlovs - Abols, Indrašis, Skvorcovs - Kulda, Džerinš, Bukarts - Meija. Trenér: Leonids Beresnevs.