Švédové a Portugalci si na ME připsali překvapivé výhry

18. 6. 2015 20:21
Švédští fotbalisté otočili na mistrovství Evropy hráčů do 21 let v Olomouci úvodní zápas skupiny B s Itálií a překvapivě zvítězili 2:1.
John Guidetti slaví gól Švédska na ME 21
John Guidetti slaví gól Švédska na ME 21 | Foto: Reuters

Olomouc - Švédští fotbalisté otočili na mistrovství Evropy hráčů do 21 let v Olomouci úvodní zápas skupiny B s Itálií a překvapivě zvítězili 2:1. Stříbrní medailisté z předešlého evropského šampionátu v Izraeli sice vedli po penaltě Domenica Berardiho, v 56. minutě ale vyrovnal útočník John Guidetti a v závěru o úspěchu Švédska rozhodl z penalty Isaac Kiese Thelin. Oba týmy dohrávaly zápas v oslabení.

O další překvapení se postarali Portugalci, kteří zvítězili v Uherském Hradišti ve svém nad Anglií 1:0. Utkání rozhodl po přestávce Joao Mário.

Přehlídka červených karet

V Olomouci ve 27. minutě švédský obránce Miloševič fauloval v pokutovém území pronikajícího Belottiho a obdržel červenou kartu. Přízemní střelou k pravé tyči s přehledem proměnil nařízenou penaltu Berardi, který v této sezoně nastřílel v italské lize za Sassuolo patnáct gólů.

Na další zajímavější příležitost si diváci na Andrově stadionu počkali až do počátku druhého poločasu, Baselliho pokus byl však nepřesný. Oslabení Švédové se dlouho nemohli dostat do šance. V 56. minutě ale nacentroval Khalili od rohového praporku k Lewickému, jenž poslal míč do vápna a Guidetti ve skluzu přesně zakončil.

V 80. minutě se poměr sil na hřišti vyrovnal poté, co se záložník Sturaro ohnal po Ishakovi. O pět minut později fauloval Ishaka ve vápně brankář Bardi a útočník Bordeaux Kiese Thelin proměnil pokutový kop podobně jako v prvním dějství Berardi.

Hvězda Kane se neprosadila

Zatímco v úvodu zápasu v Uherském Hradišti byli o něco aktivnější Portugalci, před přestávkou naopak hrozili hráči Anglie. Ty po pár minutách podržel brankář Butland, který reflexivně vyrazil míč sražený od vlastního obránce Moorea. Brankář Stoke si poté poradil i se slabou střelou Bernarda Silvy.

Angličané měli šance v závěru první půle. Nejprve musel Sá vytáhnout prudkou střelu Kanea, o chvíli později pálila hvězda Tottenhamu těsně vedle. Stejně dopadl také v dobré pozici postavený Lingard.

I v úvodu druhého poločasu zahrozili Angličané, tentokrát byl blízko úvodní brance Ward-Prowse, ale jeho přímý kop se do branky těsně nevešel.

Do vedení nakonec šli Portugalci. Jejich nejaktivnější hráč Bernardo Silva sice sám před Butlandem trefil jen tyč, k míči se ale dostal Joao Mário a poslal ho do odkryté branky.

K vyrovnání měl blízko Kane, z vápna však pálil pouze přímo do ruky připraveného Sá. Špatně nestřílel ani střídající Ings, jehož pokus přelétl těsně na břevnem.

Portugalce v poslední minutě nastavení podržel spolehlivý Sá, když výborně chytil hlavičku Jenkinsona po rohovém kopu.

Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let - skupina B:

Itálie - Švédsko 1:2 (1:0)

Branky: 29. Berardi z pen. - 56. Guidetti, 86. Kiese Thelin z pen. Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.). ŽK: Viviani, Bianchetti, Bardi - Helander, Guidetti, Hiljemark. ČK: 80. Sturaro - 28. Miloševič. Diváci: 6719.

Itálie: Bardi - Zappacosta, Bianchetti, Rugani, Sabelli - Sturaro, Viviani, Baselli (69. Cataldi) - Berardi, Belotti (78. Trotta), Battocchio (61. Verdi). Trenér: Di Biagio.

Švédsko: Carlgren - Baffo, Miloševič, Helander, Augustinsson - Khalili, Lewicki, Hiljemark, Larsson (46. Lindelöf) - Guidetti (76. Ishak), Kiese Thelin. Trenér: Ericson.

Anglie - Portugalsko 0:1 (0:0)

Branka: 57. Mário. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra (všichni Niz.). ŽK: Gibson, Jenkinson - B. Silva, Mário. Diváci: 7163.

Anglie: Butland - Jenkinson, Moore, Gibson, Garbutt - Ward-Prowse (54. Hughes), Chalobah - Redmond, Carroll (79. Pritchard), Lingard (74. Ings) - Kane. Trenér: Southgate.

Portugalsko: Sá - Esgaio, Ilori, P. Oliveira, Guerreiro - William - S. Oliveira, B. Silva, Mário (85. Neves) - Ricardo (79. Mané), Cavaleiro (73. Medeiros). Trenér: Rui Jorge.