Suverén Ogier vyhrál i zkrácenou Švédskou rallye

ČTK ČTK, rav
14. 2. 2016 13:29
Sébastien Ogier zvítězil v druhém podniku letošního světového šampionátu v automobilových soutěžích, když opanoval zkrácenou Švédskou rallye.
Sébastien Ogier ve svém Volkswagenu Polo R WRC.
Sébastien Ogier ve svém Volkswagenu Polo R WRC. | Foto: Volkswagen Motorsport

Karlstad - Francouz Sébastien Ogier s Volkswagenem vyhrál potřetí v kariéře letos zkrácenou Švédskou rallye a zvítězil i v druhé soutěži mistrovství světa v této sezoně. Úřadující šampion měl po dvanácti z původních 21 rychlostních zkoušek půlminutový náskok před překvapením soutěže Haydenem Paddonem z Nového Zélandu v Hyundai.

Švédská rallye bývá tradičně jedinou plně sněhovou soutěží v kalendáři MS, nicméně letos se museli organizátoři potýkat s mimořádně teplým počasím. Kvůli chybějícímu sněhu a ledu hrozilo soutěži zrušení, rallye se však uskutečnila, byť v okleštěné podobě.

"Organizátoři odvedli úžasnou práci a nakonec to byl skvělý víkend," uvedl trojnásobný mistr světa Ogier, jenž přitom před začátkem rallye vyzýval k jejímu zrušení. "Dvě vítězství ze dvou rallye je skvělý vstup do sezony," dodal dvaatřicetiletý Francouz, jenž v lednu ovládl také úvodní soutěž v Monte Carlu.

Šťastná vítězná posádka v cíli:

Ogier ve Švédsku zajel nejrychlejší čas v šesti testech včetně dnešní power stage, jež byla jedinou z původně čtyř rychlostních zkoušek ve třetí etapě. Za Paddonemi, který se dostal na stupně vítězů podruhé v kariéře, skončil třetí nejlepší severský závodník Mads Östberg. Norský jezdec s Fordem ztratil na Ogiera 55,6 sekundy.

Ve Švédsku stejně jako v Monte Carlu chyběl český jezdec Martin Prokop, který se po lednové účasti na Rallye Dakar do seriálu MS zapojí v březnu v Mexiku.

Značce Škoda unikl triumf ve třídě WRC 2 o pouhých 14,7 vteřiny. Tolik v cíli chybělo Pontusu Tidemandovi na vítězného Elfyna Evanse ve Fordu.  Esapekka Lappi v druhé Škoda Fabiar 5 byl třetí.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./VW Polo-R) 1:59:47,4, 2. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -29,8, 3. Östberg, Flöene (Nor./Ford Fiesta RS) -55,6, 4. Mikkelsen, Jaeger (Nor./VW Polo-R) -1:10,8, 5. Tänak, Mölder (Est./Ford Fiesta RS) -1:50,7, 6. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) -2:24,0.

Průběžné pořadí MS (po 2 ze 14 závodů): 1. Ogier 56 b., 2. Mikkelsen 33, 3. Östberg 27, 4. Sordo 18, 5. Paddon 18, 6. Neuville (Belg.) 17.

Pohár konstruktérů: 1. Volkswagen 84 b., 2. Hyundai 49, 3. M-Sport Ford 27, 4. Dmack Ford 18.