Sus přišel do Liberce. A neřekl, že je obviněn kvůli sázkám

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 2. 2015 6:00
Martin Sus v zimě posílil obranu Liberce. Šéfy Slovanu teď překvapilo, že je mezi obviněnými v kauze cinklých sázek
Martin Sus přišel do Liberce z Příbrami. Problém, který řeší policie, měl nastat ale už předtím, ve Vlašimi
Martin Sus přišel do Liberce z Příbrami. Problém, který řeší policie, měl nastat ale už předtím, ve Vlašimi | Foto: ČTK

Liberec - Potřebovali zpevnit obranu, tak Liberečtí přivedli v zimě na pravý kraj obrany Martina Suse z Příbrami.

Už před několika týdny. Ale jednu podstatnou věc se o něm dozvěděli až teď. A sice že jeho jméno figuruje na seznamu osob obviněných v aféře tzv. cinklých sázek (více zde).

"No tak to slyším poprvé," reaguje překvapeně Jan Nezmar, sportovní ředitel Slovanu Liberec.

Čtyřiadvacetiletý fotbalista Martin Sus, který působil v mládeži Sparty i Slavie, tuto informaci popírá: "To vůbec nevím, jak jste na něco takového přišli. S policií jsem nic neměl, žádné obvinění jsem nedostal."

Později odpoledne už v rozhovoru se svým agentem připustil, že ho v té věci policie vyslýchala, nicméně stále opakuje, že žádné obvinění mu nikdo nesdělil.

Deník Aktuálně.cz má ovšem informaci o tom, že Martin Sus obvinění dostal, potvrzenou ze čtyř nezávislých zdrojů. Skutek, kvůli kterému je vyšetřován, měl nastat v době jeho působení ve Vlašimi.

"V té záležitosti se sázkami je obviněno celkem 22 osob. Nikoli 26, jak se také někde objevilo, asi do toho někdo zamotal i ten fotbalový korupční případ z Benešovska," říká státní zástupce Miloslav Kelyman, který případ cinklých sázek dozoruje.

Mnozí stíhaní si proti obvinění podali stížnosti, které teď Kelymanův úřad přezkoumává.

Hauzr Liberci také nic neřekl

Sus se v Liberci mimochodem na trénincích potkává s dalším obviněným v sázkařské aféře, trenérem libereckých gólmanů Zbyňkem Hauzrem. Když deník Aktuálně.cz loni v září zjistil, že problém s policií má i tato liberecká legenda, představitelé Slovanu se také divili. "Žádný náš hráč ani zaměstnanec nám nesdělil, že by mu policie předala nějaké obvinění," reagoval tehdy ředitel klubu Libor Kleibl. Více o případu Hauzr čtěte zde.

A prakticky nic se na věci nezměnilo dodnes. "Požádali jsme policii, aby nám k tomu nějaké informace sdělila, ale odmítli to," vysvětluje Nezmar. Klub proto ctí presumpci neviny.

Nezmar nechce spekulovat, zda by platnost smlouvy mezi Libercem a Susem zpochybnilo, kdyby hráč případně zamlčel, že je stíhán orgány činnými v trestním řízení. "Na takové věci ta smlouva pamatuje. Nicméně neřešil bych to já, ale právníci."

Susovi každopádně nyní nic nebrání v tom, aby normálně startoval v Synot lize. Podobně jako například David Jablonský, který od policie dostal obvinění kvůli sázkám už v září 2013.

Disciplinární komise FAČR se tehdy sice pokusila hráčům zastavit činnost, ti ale uspěli v odvolacím řízení. V něm bylo celé původní rozhodnutí disciplinárky zrušeno a policií stíhaní fotbalisté mohou nerušeně hrát.

"Fotbalová asociace nedostala v té věci statut účastníka řízení," vysvětluje předseda asociace Miroslav Pelta, proč zástupci FAČR nemají přístup do spisu, a disciplinární řízení tak nemá dostatek podkladů.

Potrestali zatím jen Placáka

Na fotbalové půdě byl dosud za "cinklé sázky" potrestán jediný fotbalista. A sice David Placák, který měl jako hráč krajského přeboru zkoušet ovlivňovat zápasy ve třetí lize. Dostal zákaz činnosti na pět let a pokutu 50 000 korun.  Jako jediný byl potrestán nejspíš proto, že se také jako jediný před fotbalovými orgány ke svým pochybením přiznal.

Ze známějších jmen je mezi obviněnými i Jan Halama, bývalý hráč Českých Budějovic. Nebo Michal Káník, který hrával za stejný klub, ale obviněn byl jako funkcionář Strakonic. Káník měl podle orgánů činných v trestním řízení předat úplatek v řádech tisíců eur rozhodčímu Janu Kalendovi, aby ovlivnil zápas dorostenecké ligy.

Mimochodem, když tehdy deník Aktuálně.cz Káníka oslovil, také bezostyšně tvrdil, že o žádném obvinění vůbec nic neví.

Níže najdete přehled zápasů, které policie v souvislosti s cinklými sázkami vyšetřovala. Patrně však nejde o přehled kompletní.

Mezi duely je i druholigový mač z června roku 2013, který HFK Olomouc vyhrála nad Vlašimí 4:0. Policie dostala signál, že mafie sázela při tomto utkání intenzivně na sázku 4+, tedy že padnou 4 nebo více branek. Což se stalo. V barvách Vlašimi nastoupili v tomto utkání dva obvinění, Křeček a Sus. Není však potvrzené, že je Sus stíhán právě kvůli tomuto utkání.

Zápas Skóre Datum Sázka Obvinění na hřišti
Gambrinus liga

Teplice - Č. Budějovice* 4:0 13.3.13 2+ Jablonský
I. FNL (II. liga)
HFK Olomouc - Vlašim 4:0 5.6.13 4+ Křeček, Sus
Pohár Č. pošty
Teplice - Domažlice 2:1 28.11.12 ?
ČFL
Kladno-Chrudim 2:0 24.11.12 4+
Roudnice - Č. Lípa 4:1 17.4.13 4+

Macháček, Brožík

Strakonice-Převýšov 3:0 5.6.13 4+

Halama

Juniorská liga

S. Olomouc - Táborsko 5:2 5.11.12 4+
Táborsko-Sparta 2:0 12.11.12 4+
Ostrava-Táborsko 4:1 19.11.12 4+
Plzeň-Teplice** 0:0 19.11.12 Kodeš, Jablonský
Jihlava-Příbram 2:2 20.11.12 4+
Olomouc-Teplice 5:2 20.5.13 4+ Kodeš
Jihlava-Sparta* 2:0 12.8.13 4+

V tabulce najdete zápas a jeho výsledek, datum, kdy byl sehrán, sázku, o které mafie uvažovala, případně jména obviněných fotbalistů, kteří v utkání nastoupili.

V souvislosti s těmito zápasy mělo dojít ke snaze o manipulaci, ale redakce ve většině případů nemá k dispozici bližší informaci, zda byla nabídka úplatku přijata.

Dáme si 4+, chalani

Sázka 4+ byla u tohoto sázkařského gangu, který dění v Česku ovlivňoval zpoza slovenských hranic, obzvlášť oblíbená. Policie zachytila informaci o tom, že se právě taková sázka na domluvený výsledek chystá celkem v 9 případech.

Nastřílení takového počtu gólů v jednom utkání je pochopitelně relativně vzácná záležitost a tomu odpovídají i kurzy bookmakerů. Kvalifikovaný odhad říká, že vypsané kurzy na sázky 4+ se mohly pohybovat kolem kurzu 3,5:1 i výš. To znamená, že na vsazenou tisícikorunu by sázející dostali zpět 3500 korun.

Podle informací od slovenských policistů sázela asijská mafie na cinklé zápasy minimálně 50 000 eur.  Tento „minimální“ vklad při kurzu 3,5:1 hodí 175 000 eur, tedy zhruba 4,8 milionu korun, což po odečtení vkladu činí zisk zhruba 3,4 milionu korun. Od toho pak nutno odečíst další náklady na úplatky pro samotné fotbalisty či zprostředkovatele. Slovenská policie informovala, že přinejmenším na jejich území se uplácelo částkami od 2000 do 60 000 eur za zápas.

České vyšetřování běží v souvislosti s kauzou na Slovensku. Právě tam působily osoby s přímým kontaktem na vedení gangu v jihovýchodní Asii. Osoby ze Slovenska pak měly vliv na dění v Česku.

Nejznámější z osob stíhaných na Slovensku je Ivan Hodúr, bývalý hráč Slovanu Liberec i slovenské reprezentace. Fotbalové orgány už mu udělily zákaz působení ve fotbale na 25 let. Mezi hráči potrestanými na Slovensku je i Tomáš Huber, bývalý stoper Sparty či Jablonce.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy