Superobří slalom v Koreji vyhrál Švýcar Janka. Domácí chtějí olympijskou medaili

Aktualizováno 7. 2. 2016 10:39
V korejském Čongsonu, kde se za dva roky pojedou olympijské závody, vyhrál Švýcar Carlo Janka superobří slalom. Druhý dojel se ztrátou 82 setin Christof Innerhofer z Itálie.
Švýcar Carlo Janka vyhrál superobří slalom na olympijské trati v Čongsonu.
Švýcar Carlo Janka vyhrál superobří slalom na olympijské trati v Čongsonu. | Foto: Reuters

Čongson - Švýcarský lyžař Carlo Janka vyhrál superobří slalom v Čongsonu a ve Světovém poháru si připsal první vítězství v sezoně. Druhý na korejské olympijské trati dojel se ztrátou 82 setin Christof Innerhofer z Itálie, třetí byl už s více než sekundovým odstupem Rakušan Vincent Kriechmayr.

Devětadvacetiletý Janka naposledy vyhrál loni v lednu kombinaci ve Wengenu, nyní v Koreji zaznamenal jedenáctý triumf v SP. Superobří slalom vyhrál v kariéře poprvé, největších úspěchů v minulosti dosáhl v obřím slalomu, v němž má zlaté medaile z olympijských her i z mistrovství světa.

Janka vyjel první švýcarský triumf v sezoně

"Všechno mi na trati vyšlo, i když jsem riskoval, navíc jsem měl perfektní číslo a informace od kluků z cíle," řekl Janka, který startoval jako sedmý. Jeho triumf byl zároveň prvním švýcarským vítězstvím v sezoně. "Teď jsme jenom malý tým, protože máme hodně zraněných. Snad to ostatní povzbudí," dodal.

Innerhofer se v sobotu zlobil, trať sjezdu označil za příliš pomalou a jednoduchou. "Ale super-G, to už bylo něco jiného. Rychlost byla v pořádku, byla vlastně stejná jako ve sjezdu. Taky spousta kluků vypadla," řekl.

Vítěz včerejšího sjezdu Jansrud nedokončil

Favorizovaný vítěz sobotního sjezdu Kjetil Jansrud z Norska závod nedokončil, dařilo se naproti tomu rakouskému slalomáři Marcelu Hirscherovi. Ten dojel sedmý a zvýšil vedení v celkovém pořadí SP. Že mu ale super-G rozhodně není cizí, to dokázal už nečekaným prosincovým vítězstvím v Beaver Creeku.

Hodnocení superobřího slalomu stále kraluje s více než stobodovým náskokem Nor Aksel Lund Svindal, jenž už ale po zranění z Kitzbühelu do SP v této sezoně nezasáhne.

Korejci za dva roky čekají medaili

Na trati, kde se bude jezdit za da roky při olympiádě v Pchjongčchangu, se představil i domácí závodník Kim Hjon-te, který se připravuje právě na olympijské hry. Nepovedlo se mu splnit cíl dojet do pěti sekund za vítězem, skončil poslední se ztrátou sedmi vteřin, i tak ale sklidil bouřlivý potlesk.

"Bylo skvělé závodit po boku světové extratřídy a tuto zkušenost zúročím do své další přípravy, abych se ještě zlepšil," prohlásil Kim Hjon-te. "Korea v lyžování zaspala. Čekal jsem, že budou mít už tak šest závodníků, ale mají jediného. V posledních dvou letech výrazně pracují, ale za dva roky nevytvoří silný lyžařský tým. Uvidíme, jak na tom budou na olympiádě," dodal prezident mezinárodní lyžařské federace Gian-Franco Kasper.

Korejská federace je však velmi optimistická. "Očekáváme medaili ve slalomu," prohlásil generální sekretář Kim Jong-hwan.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Čongsonu (Korea):

Muži - superobří slalom:

1. Janka (Švýc.) 1:26,16, 2. Innerhofer (It.) -0,82, 3. Kriechmayr (Rak.) -1,06, 4. Kilde (Nor.) -1,21, 5. Fill (It.) -1,26, 6. Baumann -1,30, 7. Hirscher (oba Rak.) -1,32, 8. Giezendanner (Fr.) -1,40, 9. Reichelt (Rak.) -1,44, 10. Sander (Něm.) -1,49.

Průběžné pořadí super-G (po 5 ze 7 závodů): 1. Svindal (Nor.) 310 b., 2. Weibrecht (USA) 190, 3. Kilde 185, 4. Kriechmayr 168, 5. Jansrud (Nor.) 166, 6. Janka 162, ...55. Krýzl (ČR) 2.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 44 závodů): 1. Hirscher 1005, 2. Svindal 916, 3. Kristoffersen (Nor.) 871, 4. Jansrud 735, 5. Fill 549, 6. Théaux (Fr.) 495, ...103. Krýzl 28.