Sudí jsou obžalovaní z korupce, přesto pískají dál. Šéf kraje Liba vysvětluje proč

Petr Koděra Petr Koděra
3. 11. 2015 12:02
Na základě policejního vyšetřování bylo 25 osob obžalováno z korupce v souvislosti s řízením zápasů ve Středočeském kraji. Přesto sudí z tohoto seznamu tamní soutěže nadále pískají. Důvod? "Nemáme o tom případu žádnou oficiální informaci," vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda středočeského svazu Miroslav Liba.
Podle policie brali úplatky. Přesto středočeské soutěže řídí dál. Proč?
Podle policie brali úplatky. Přesto středočeské soutěže řídí dál. Proč? | Foto: ČTK

Praha - Rozhodčí, kteří stojí kvůli korupci ve fotbale před soudem, protože se v souvislosti s řízením zápasů nechali podle vyšetřovatelů uplácet, pískají ve Středočeském kraji nerušeně dál. Stejně tak nebyl dosud potrestán žádný z klubů, který se do kauzy namočil.

"Jenže my o té kauze oficiálně nic nevíme, informace jsme nedostali, přestože jsme o ně žádali. Z toho důvodu jsme dosud s nikým nemohli zahájit disciplinární řízení, případně ho trestat," vysvětluje Miroslav Liba, předseda Středočeského krajského fotbalového svazu.

Případ, ve kterém se u soudu sešlo 23 obžalovaných osob, popsal detailně deník Aktuálně.cz. Všechna fakta o případu, stejně jako seznam obžalovaných, najdete zde.

Víte, že kauza už je u soudu?

Doneslo se to ke mně zprostředkovaně z druhé ruky, že se něco děje v souvislosti s tím, co u nás proběhlo někdy před dvěma lety. Tedy že přišla policie a chtěla jisté informace. My jsme jí je poskytli, ale od té doby oficiálně nic nevím. Nemám v ruce nic, podle čeho bych posoudil závažnost situace.

U soudu je 24 lidí obžalovaných z toho, že za peníze ovlivňovali krajské fotbalové zápasy. Mezi nimi jsou i aktivní rozhodčí. Jak je možné, že pořád pískají? Nehrozí, že dál manipulují s výsledky?

My nevíme, koho se to týká. Opakuji, že žádnou oficiální informaci nemáme. A ať chceme, nebo ne, musíme ctít presumpci neviny. Obvinění nebo soudní řízení je málo pro to, abychom ty lidi, o kterých mluvíte, nějak odstavili. 

Vy jste se nepokoušel zjišťovat, o koho jde a o co jde?

Nemám jak to zjistit. Poté, co přišla policie, pochopili jsme, že se zřejmě něco děje. Ale dál nic konkrétního nevíme. Chtěli jsme do té situace vstoupit, přes advokátní kancelář jsme žádali, zda bychom se mohli jako jedna ze stran účastnit vyšetřování, k tomu ale nedošlo.

Proč?

To neumím posoudit, zkrátka jsme se do toho nedostali. Policie nás tam nepustila.

Nepokoušeli jste se oslovit všechny rozhodčí a delegáty nějakým dopisem, aby vám ti dotčení sami řekli, že mají problém?

Komise rozhodčích požádala všechny rozhodčí a delegáty, aby doložili svou bezúhonnost výpisem z rejstříku trestů, což učinili. A ani nemuseli.

Jenže proč by to neudělali? Ten případ je teprve u soudu, tak bylo dopředu jasné, že rejstříky budou stále ještě čisté.

Ale my jsme nevěděli, v jaké je to fázi. Byly tady okolo té aféry určité dohady a my jsme k tomu kroku sáhli proto, abychom nic nezanedbali.

Sám se vám nikdo nepřiznal, že má potíže s policií?

Ne. Do této chvíle tu není nikdo, kdy by přišel a řekl „porušil jsem zákon či řády a předpisy“.

A kdyby to býval udělal, jak byste na svazu postupovali? Potrestali byste ho?

Bezesporu by disciplinární komise zahájila disciplinární řízení. Nevím ale, jak by to vyřešila. Třeba by dotyčnému až do vyjasnění případu zastavila činnost, ale nebyl by potrestán. Nemůžu ale předjímat rozhodnutí disciplinární komise. 

U soudu už ta jména veřejně zazněla, takže je jasné, o koho jde. Ani to disciplinární komisi nestačí?

Neumím to posoudit, je to v kompetenci disciplinární komise. Nicméně se domnívám, že stále platí presumpce neviny. Například jména hráčů z takzvané sázkařské aféry jsou známá, objevila se v médiích a také se čeká, jak to dopadne u soudu. Opravdu by asi museli přijít sami a doznat se k nějaké nekalosti. Berte to ale jako laický názor, nejsem expert na disciplinární řád a jistě chápete, že nemohu předjímat postup disciplinární komise.

Vám nevadí, že po středočeských trávnících běhají rozhodčí obžalovaní z korupce?

Já bych počkal na rozhodnutí soudu, zda se něčeho dopustili.

Co by se stalo, pokud by byli rozhodčí či delegáti odsouzeni?

Pokud se to dozvíme a budeme k tomu mít podklady, tak rozhodně fotbalové orgány budou konat. Umím si představit, že nekompromisně.

Co to znamená? Jakou máte představu o nekompromisním trestu?

Moje představa není důležitá. Ale není to věc, kterou bychom brali na lehkou váhu. Alespoň se pročistí ovzduší a ti lidé se budou chovat jinak.

Jak?

Nebudou třeba podléhat různým svodům. Budou opatrnější jak funkcionáři, tak i rozhodčí.

A k těm trestům? Jaké by podle vás byly odpovídající?

Disciplinární řád má širokou škálu trestů proto, aby dokázal rozlišit bagatelní věc od závažného provinění. Čili například dlouhodobý zákaz činnosti je to nejmenší, o čem se asi můžeme bavit.

Co dál? Vysoká pokuta?

To už zacházíme do detailů. Nechci svým názorem ovlivňovat ty, kteří o případných trestech budou rozhodovat. Já to řešit nebudu, protože to předsedovi nepřísluší.

Někteří z obžalovaných už s kariérou skončili sami, nicméně ve vašich  soutěžích stále působí 15 obžalovaných rozhodčích. Pokud by nastala varianta, že by je soud všechny shledal vinnými a disciplinární komise jim zakázala pískat, neohrozilo by to fungování středočeského fotbalu?

Určitě ne. Máme zhruba 140 rozhodčích, organizačně bychom si poradili.

A co případné tresty pro kluby?

Nepředbíhejme událostem. Já opravdu nevím, co kdo měl podle policie přesně provést. A proto nemohu mluvit o trestech. Obecně mohu říct, že určitě, pokud tam k nějakému provinění došlo, tak za to někdo ponese odpovědnost. Ale detaily neznám a nechci se pouštět do spekulací.

Podle policejní verze měli úplatky rozhodčím nabízet dva funkcionáři Jan Voráček z Benešovska a Josef Lucyk z Vysoké na Mělnicku. Oba ale ještě před zahájením soudu zemřeli. Je to podle vás komplikace pro obžalobu, že jí budou chybět klíčoví lidé a korupci tak bude bez jejich výpovědí těžší prokázat?

Jsem laik a nechci se pouštět na tenký led. Navíc se ostýchám o těch dvou lidech hovořit, protože už mezi námi nejsou.

Cítíte vy sám jako předseda středočeského fotbalu za tu kauzu odpovědnost? Vyvodíte z ní důsledky?

Ano, ta kauza tady existuje a já doufám, že se vyřeší v co nejkratší době, aby ti, kdo se provinili, nemohli dál fungovat. Ale jinak to jde v tuto chvíli mimo mě. Za svaz jsme udělali, co jsme mohli. A pokud by se to týkalo mě konkrétně, tak bych neváhal ani vteřinu. Nicméně moje jméno nikde, pokud vím, nefiguruje.

V této souvislosti ovšem nelze přehlédnout načasování: z obžaloby vyplývá, že policie mapovala korupci od jara 2013, tedy krátce poté, co jste nastoupil do čela středočeského fotbalu. Co o tom soudíte?

Něco si o tom myslím, ale nehodlám spekulovat. Zkrátka to spadlo do tohoto období. Ony se ve světě náhody dějí málokdy. Možná to začalo už před volbami předsedy středočeského svazu, kdy jsem byl předsedou komise rozhodčích. Nevím.

Případy zmapované policií jsou z roku 2013. Uplácí se ve středočeském fotbale ještě teď?

Tohle je kouzelná otázka. Ročně se v kraji odehraje několik tisíc utkání, jen na okresech je to zhruba dvanáct tisíc zápasů ročně. A tahle kauza se dotýká jen zlomku z nich. Takže bavit se o uplácení, mi nepřijde korektní. Že to může existovat, to možná ano. V jaké míře, nedokážu posoudit. Policie to vyšetřovala a jsem zvědavý, jak to u soudu dopadne a u kolika z těch zápasů byl skutečně porušen zákon. Ono je potřeba rozlišit porušení zákona, což je již neodmítnutí nějaké nabídky, a zda ten zápas byl nakonec vůbec ovlivněn.

 

Právě se děje

Další zprávy