Střípky Eura: Bouře v Doněcku zabíjela

16. 6. 2012 16:38
Zajímavosti, statistiky, drobné zprávy a veškeré další střípky fotbalového Eura, které by vám neměly uniknout, abyste nevypadli z obrazu.
Silný déšť v utkání Ukrajiny s Francií ve skupině D na Euru 2012.
Silný déšť v utkání Ukrajiny s Francií ve skupině D na Euru 2012. | Foto: Reuters

Praha - Projděte si sobotní přehled drobných zpráv, statistik, zajímavostí a dalších informací z fotbalového Eura v Polsku a na Ukrajině.

Bouře v Doněcku zabíjela

Východoukrajinský Doněck se vzpamatovává z prudké bouře, která v pátek večer přerušila téměř na hodinu utkání domácího týmu s Francií a ve městě způsobila vážné škody. Podle dnešních zpráv místního tisku prudký vítr vyvrátil stovky stromů a doněcké ulice změnil v řeky. Živel si vyžádal i tři mrtvé.

Podle meteorologů během 45 minut dopadla na centrum Doněcka měsíční norma srážek. Lidé ve brodili v zaplavených ulicích, některé z nich dnes prý připomínají spíš lesní paseku. Ve středu města bouře vyvrátila několik set stromů, které nyní likvidují týmy záchranářů s elektrickými pilami a těžkou technikou. Podle optimistických předpovědí doněcké radnice by úklidové práce měly skončit v neděli.

Přímo ve městě si bouře vyžádala jeden lidských život, když na pětadvacetiletého doněckého horníka spadlo elektrické vedení. Muž na místě popáleninám podlehl. Nedaleko města udeřil blesk do stromu, pod nímž hledaly úkryt před deštěm dvě ženy. Obě zahynuly.

Rooney se proti Ukrajině dočká

Trenér anglických fotbalistů Roy Hodgson potvrdil, že do příštího zápasu na mistrovství Evropy proti Ukrajině vrátí do základní sestavy Waynea Rooneyho, kterému skončí dvouzápasový trest za vyloučení v kvalifikaci. Přestože se v pátečním vítězném duelu se Švédskem (3:2) gólově prosadili útočníci Andy Carroll, Theo Walcott a Danny Welbeck, ofenzivní hvězda Manchesteru United o místo nepřijde.

"Mám teď příjemné problémy. Byl jsem opravdu spokojen s výkonem našich forvardů a Walcottův přínos byl enormní, protože jako náhradník skóroval a připravil vítězný gól. Wayne Rooney je však speciální hráč a vynechat ho by pro mne bylo velmi těžké," uvedl Hodgson na pozápasové tiskové konferenci.

Chorvatům hrozí sankce

Chorvatskému fotbalovému svazu hrozí na mistrovství Evropy další trest. Kvůli rasistickému chování fanoušků v utkání proti Itálii s ním UEFA zahájila disciplinární řízení.

UEFA popsala chování chorvatských příznivců při čtvrtečním zápasu v Poznani jako "nevhodné, obsahující rasistické pokřiky a symboly". Při střídání například někdo z diváků hodil banán na italského útočníka Maria Balotelliho.

Podle svědků se při zápase také z hlediště ozývaly opičí zvuky ve chvíli, kdy byl tento fotbalista tmavé pleti z Manchesteru City u míče. V sektoru chorvatských diváků se rovněž objevily ultrapravicové a nacionalistické vlajky, navíc fanoušci způsobili zdržení hry házením dýmovnic po vyrovnávacím gólu na 1:1.

Ve čtvrtek dostalo Chorvatsko od UEFA pokutu 25.000 eur za chování fanoušků v úvodním utkání ve skupině C proti Irsku. Jeho příznivci v neděli rovněž zapalovali v hledišti petardy a světlice, jeden z nich pronikl na hrací plochu a před střídačkou políbil trenéra Slavena Biliče.

Švédsko: operace byla úspěšná, jen nám umřel pacient

Velké zklamání zavládlo v táboře švédských fotbalistů po páteční porážce 2:3 s Anglií, znamenající konec nadějí na postup ze základní skupiny mistrovství Evropy. Domnívají se, že za svůj výkon si nezasloužili prohrát.

"Zhodnotil bych to asi takto: operace proběhla úspěšně, ale pacient zemřel. Tak to cítím," řekl po utkání trenér Švédů Erik Hamrén, jehož svěřenci padli i v úvodním duelu s Ukrajinou 1:2. "Zatím jsme na turnaji odehráli dva výborné poločasy, jeden dobrý a jeden špatný, a máme z toho dvě porážky. To je velké zklamání," dodal.

Podobně to viděl i útočník Zlatan Ibrahimovic. "Myslím, že jsme byli lepší než Ukrajina a Anglie. V obou zápasech jsme vedli, ale nakonec jsme prohráli. To je frustrující. Nechápu, proč jsme oba zápasy prohráli. Navíc nezaslouženě," řekl kanonýr AC Milán.

Rusové přišli o útočníka

Pro ruského útočníka Alexandra Kokorina kvůli zranění předčasně skončilo mistrovství Evropy, na němž si zahrál jen pět minut v úvodním zápase s českými fotbalisty. Jednadvacetiletý reprezentant z Dynama Moskva laboruje s poraněným stehnem.

"Na tomto turnaji už nemá šanci nastoupit," uvedl nizozemský trenér Dick Advocaat, který s ruským týmem porazil Čechy 4:1 a remizoval s Polskem 1:1. Dnes Rusové uzavřou skupinu proti Řecku a mají nejlepší pozici pro postup do čtvrtfinále.

Kokorin na šampionát přijel jako střídající hráč, v zápase s českým celkem se dostal na hřiště v 85. minutě místo autora dvou branek Alana Dzagojeva.

Policie ve Varšavě je na pozoru

Sobotní duel mezi Ruskem a Řeckem, ve kterém se bude rozhodovat o postupujícím ze skupiny A, budou ostře sledovat i polské policejní složky.

Kvůli výtržnostem ruských fandů před a po utkání s domácí reprezentaci chce polská policie zabránit dalším výbuchům násílí, které by mohly střety fanoušků obou týmů přinést.

Očekává se, že do Varšavy během dneška zamíří přímo na utkání na 20 000 příznivců ruského týmu a několik tisíc Řeků.

Zatím je nicméně atmosféra podle dostupných zpráv poklidná a přátelská.