Růžička: Střídání gólmanů? Potřebujeme, aby něco chytil

Adam Sušovský Adam Sušovský
3. 5. 2015 10:10
Trenér Vladimír Růžička řekl, že střídání Alexandra Saláka byla jasná volba. S Ondřejem Pavelcem už byl pak spokojený.
Čeští hokejisté už ve druhém zápase na světovém šampionátu střídali brankáře. Alexander Salák pouštěl další hloupé góly, takže musel místo uvolnit Ondřeji Pavelcovi. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Spokojenost, a vlastně taky trochu úleva. Asi tak nějak by se daly hodnotit pocity trenéra Vladimíra Růžičky, který dovedl český tým na domácím šampionátu k první výhře.

Češi na ledě dominovali, soupeře přestříleli 35:10, ale přesto se vítězství nerodilo lehce. Už podruhé za sebou je nepodržel gólman Alexander Salák, který inkasoval ze šesti střel dva laciné góly. Češi museli dotahovat, a brankář střídat.

Potřebujeme, aby gólman něco chytil

"Byla to jasná volba. U Saši bylo včera i dneska vidět, že to není ono. Je to těžké, vzadu hodně chybujeme. Ale taky potřebujeme, aby brankář něco chytil," komentoval hodně upřímně Růžička svůj trenérský zásah.

Salák v úvodních dvou zápasech nepotvrdil roli brankářské jedničky, v dosavadním hodnocení turnaje je dokonce suverénně nejhorším brankářem s úspěšností zákroků pouhých 74,19 procent.

A tak je velice pravděpodobné, že se v českém brankovišti budou brankáři měnit a v pondělí dostane proti Kanadě důvěru Ondřej Pavelec. Ten šel do brány včera na začátku druhé třetiny a až do konce zápasu gól nepustil.

I Pavelec ovšem moc dobře vycítil, jak nepříjemný zápas s Lotyšskem to byl. První zákrok si připsal až po čtvrthodince postávání v brankovišti, a hned při jasné gólové šanci.

Celkově Pavelec odchytal něco málo přes 36 minut a ve statistikách má za tu dobu jen čtyři zákroky.

Pavelec vlezl do brány a nepustil gól

"Lotyši hráli dobře. Jsou to zápasy, že se dostanete do tlaku a soupeř vždycky z nějakého protiútoku zahrozí. Když nám to tam spadne, tak to není nic dobrého. My jsme v té situaci byli hned v první třetině. Jsme rádi, že jsme to dohráli do vítězného konce," řekl Růžička.

"Měli jsme obrovský tlak. Ondra vlezl do brány a nedostal gól," shrnul.

Češi obrat v zápase, ve kterém prohrávali 0:1 a 1:2 řídili v přesilových hrách. Lotyšsku v nich dali tři ze svých čtyř branek, v součtu s úvodním utkáním se Švédskem už na turnaji proměnili 5 přesilovek a mají v nich neuvěřitelnou úspěšnost 50 procent - pochopitelně nejlepší na turnaji.

O to se stará zejména velice fungující souhra speciální formace s Jakubem Nakládalem na modré čáře, střelcem Jakubem Voráčkem na pravém křídle a před bránou clonícím Jaromírem Jágrem.

Růžička vidí pořád v přesilovce mezery

Růžička i navzdory vysoké produktivitě vidí v přesilovkách mezery. "Nějaké góly jsme dali, ale myslím, že máme málo střel. V první třetině máme puky na modré čáře a furt někam nahráváme do rohu. To není možné. Dneska všichni dostanou puk na modrou a letí to k bráně. Nedá se to hrát po rozích," říkal Růžička.

Ten si pochvaluje souhru elitní přesilovkové formace, ale chybí mu přispění i druhé pětky, která na led v přesilovkách chodí po ní. Právě na tom by Češi chtěli během nedělního dne volna zapracovat. "

"Zatím složení druhé lajny hledáme a potřebujeme jej najít do pondělí, abychom měli na Kanadu dvě pětice," říká Růžička. Souhru druhé přesilovkové formace mu ale s Lotyši komplikovala zranění hráčů, kteří v ní nastupovali. Tomáš Hertl nenastoupil do zápasu kvůli lehkému zranění vůbec, Jakub Klepiš zase nehrál téměř celou první třetinu. Na Kanadu by ale měli být v pořádku.