Štěpánek: Kvůli fandům jsem neměl srdce na to z kurtu odejít

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
13. 9. 2014 20:00
Přestože ho už od druhého setu provázely silné bolesti zad, kvůli kterým by například zápas na turnaji ATP vzdal, Radek Štěpánek čtyřhru v rámci semifinále Davis Cupu proti Francii dohrál.
Radek Štěpánek by za jiných okolností vzdal zápas už ve druhém setu. Kvůli týmu a fanouškům však chtěl utkání dohrát. | Foto: Dalibor Sosna

Paříž (od zvláštního zpravodaje) - Přestože ho už od druhého setu provázely silné bolesti zad, kvůli kterým by například zápas na turnaji ATP vzdal, Radek Štěpánek čtyřhru v rámci semifinále Davis Cupu proti Francii po boku Tomáše Berdycha dohrál.

Ve třetím setu se českému páru povedlo i přes dva brejky soupeřů z úvodu dotáhnout sadu až do tie-breaku, kterou však po velkém boji prohráli a ve čtvrtém setu už sotva chodící Štěpánek neměl šanci rozjetému Richardu Gasquetovi s Jo-Wilfriedem Tsongou šanci odolávat.

Po Berdychově boku tak v Davis Cupu prohrál teprve druhý ze sedmnácti zápasů, kvůli čemuž Češi po sobotě prohrávají 0:3 na zápasy a po dlouhých jedenácti zápasech tak opět našli přemožitele. Po dvou triumfech si tak Češi tentokrát ve finále nezahrají.

"Moc mě to mrzí, těžko se mi hledají slova, vůbec není příjemné být na kurtu a čekat, že s vámi soupeř zamete, protože se nemůžete hýbat," uvedl pětatřicetiletý Štěpánek na tiskové konferenci po zápase, kterou musel kvůli bolestem absolvovat vestoje.

Radku, kdy jste začal cítit, že je s vašimi zády něco v nepořádku?
Těm zádům jsem nejdřív moc nevěnoval pozornost, ale čím déle jsem byl na kurtu, tím to bylo horší. Na konci druhého setu už jsem si musel vzít ošetření, protože jsem věděl, že je to špatné. Lidi na mě sice bučeli, ale nikdo nemohl vědět, čím si procházím.

Zejména ve čtvrtém setu jste se nemohl téměř hnout. Ani tehdy jste o skrečování zápasu nepřemýšlel?
Bylo to čím dál horší, na konci už jsem se v podstatě nemohl pohnout. Je mi to moc líto kvůli Tomášovi. Byl tam pro mě, takže jsem neměl na to srdce z kurtu odejít. Kdyby to bylo na normálním turnaji, tak z toho kurtu zdrhnu, ale z respektu k týmu, fanouškům a všem lidem doma jsem to utkání chtěl dohrát.

Přesto jste ve třetím setu navzdory Vašim problémům zápas zdramatizovali. Jak by zápas vypadal, kdybyste třetí sadu vyhráli vy?
Vrátili jsme se v prvním setu do zápasu, vyhráli jsme tie-break, ve třetím setu jsme prohrávali 3:0 a 40:0 a vypadalo to s námi špatně a také jsme se vrátili zpátky, Tom začal neskutečně returnovat, oni mě naštěstí vynechali ze hry a hráli všechno na něj, což bylo výborné a došli jsme aspoň do tie-breaku.

Takže i přes výhru ve třetí sadě byste tedy moc šancí vyhrát zápas neměli...
Nejsem si jistý, že kdybychom ten třetí set vyhráli, jestli bychom při tom mém pohybu měli šanci vyhrát. Spíš bych řekl, že ne.

Se zády to není Váš první problém. Po Wimbledonu v roce 2006 jste laboroval s ploténkami a loni v lednu jste měl problémy s krční páteří. Nyní Vás tedy trápí co?
Měl jsem už problémy jednou dole na ploténkách, ale nikdy jsem to neměl tak, že bych se nemohl pohnout ani si pak sednout a zvednout se. Teď se na mě podívá profesor Kolář, budeme zjišťovat příčinu a já vám až zítra budu schopen říct, co se mnou bude.

Není pro Vás útěchou aspoň to, že jste si mohl týmovou soutěž zahrát na Roland Garros?
Člověk nikdy nechce prohrát, takže neberu jako žádnou útěchu to, že jsem mohl hrát Davis Cup na Roland Garros. Ta atmosféra tu byla výjimečná, chtěli jsme to ještě dneska zdramatizovat, abychom tu mohli hrát i zítra, bohužel se nám to nepovedlo, a musíme proto pogratulovat soupeři.

Dokážete v tuhle chvíli nějak zhodnotit sérii, které se vašemu týmu za posledních šest let povedlo dotáhnout?
V tuhle chvíli jsme moc zklamaný, že jsme nepostoupili. Myslím si ale, že to, co se nám povedlo za ty roky, můžeme být hrdí my, fanoušci i celá země. Dneska skončila jízda, která u nás neměla nikdy obdoby a dlouho už se zase taková jízda konat nebude.