Srby by zastavila jen policie, vědí basketbalisté. Ale na Italy si věří

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 9. 2015 12:09
Český basketbalový tým sice ve středečním čtvrtfinále mistrovství Evropy podlehl Srbsku, nicméně stále má šanci se probít alespoň do olympijské kvalifikace. K tomu musí ve čtvrtek večer porazit Itálii, případně v pátečním souboji o sedmé místo horšího z dvojice Řecko - Lotyšsko. Podle generálního sekretáře svazu Michala Konečného ale Češi chtějí rozhodnout už dnes.
Český tým sice ve čtvrtfinále mistrovství Evropy prohrál, ale stále se ještě může probít do olympijské kvalifikace. | Foto: Reuters

Lille - Čeští basketbalisté sice včera večer ve čtvrtfinále mistrovství Evropy podlehli Srbsku, ale ve čtvrtečním utkání o umístění proti Itálii jsou znovu připraveni sáhnout si až na dno svých sil a vítězstvím si zajistit účast v předolympijské kvalifikaci.

"Věřím, že naše obrana zase potvrdí svoji vysokou kvalitu a zaslouží se o další nečekaný úspěch českého basketbalu,“ zdůrazňuje Michal Konečný, svazový generální sekretář, který je na místě s týmem.

Jak byste zhodnotil včerejší utkání se Srbskem?

Tři čtvrtiny zápasu jsme s vicemistrem světa drželi krok, podařilo se nám pokrýt jeho špičkové hráče a teprve v závěrečných minutách nám ve skóre výrazněji utekl. Mají sehraný tým s výbornou obranou a doslova s obří silou v útoku. Trenér Ginzburg žertem řekl, že k tomu, abychom Srby zastavili, bychom potřebovali policii.

Nemáte také pocit, že Srbům mimořádně vycházela rotace hráčů?

Máte pravdu, Srbové právě bodovým přínosem hráčů přicházejícím z lavičky získávali navrch. Bodový rozdíl ve srovnání s českým mužstvem je 44:14. Je to důkaz, že mají dlouhou řadu vynikajících basketbalistů, a přesto jsme s nimi díky enormnímu nasazení ještě v závěru druhé čtvrtiny drželi nerozhodný stav 36:36.

Kdo podle vás dokráčí do finále šampionátu, a tím i na olympiádu v Riu?

Oba semifinálové zápasy budou určitě velkými bitvami. Francouzi ve střetnutí se Španělskem mohou těžit z výhody domácího prostředí, což může hrát nemalou roli. Srbsko pak čeká nám dobře známá Litva, která čtyři z pěti zápasů vyhrála až ve výborných koncovkách. O finalistech mohou v těchto vyrovnaných soubojích rozhodovat maličkosti, okamžitá forma a třeba i štěstí.

Český tým se dnes večer utká s Italy, kteří včera teprve v prodloužení podlehli Litvě. Co prozrazuje dosavadní účet s tímto soupeřem?

Není příznivý. Od roku 1993 jsme s nimi vybojovali 19 utkání a pouze třikrát se nám podařilo zvítězit. Předloni nás porazili v obou utkáních evropské kvalifikace, takže určitě jsou papírovými favority.

Do jaké míry je to důležité?

Podle všeobecného názoru je to téměř nepodstatné. Mnohem důležitější je skutečnost, že včera večer bylo pro ně utkání s Litvou velice vyčerpávající, v prodloužení už neměli sílu, skoro už nemohli ani rychleji chodit. Naopak celý náš tým je v pohodě, nikdo není zraněný a všichni jsou zase odhodláni navázat na předchozí kvalitní výkony.

Italské mužstvo máte jistě přečtené. V jakém světle ho vidíte?

V porovnání s Litvou či Srbskem to není kompaktní work team, spíš spoléhá na kvalitní jednotlivce. Pokud naše obrana zopakuje předchozí perfektní výkony, pak naše mužstvo může dosáhnout dalšího pěkného úspěchu.

A jaká je nálada v celé české partě?

Velice dobrá a všichni jsou plni odhodlání už dnes si zajistit účast v olympijské kvalifikaci a zítra se vrátit domů. Je pravda, že šampionát trvá už jedenáct dní, náročnost se na každém hráči logicky podepisuje, ale myslím si, že po včerejšku jsme na tom v porovnání s Italy fyzicky líp.

Nechci malovat čerta na zeď, ale co kdyby utkání s Italy podle představ nevyšlo?

Pak zbývá poslední možnost v boji o umístění do kýženého sedmého místa, a tou je střetnutí s poraženým ze souboje Řecko – Lotyšsko. Myslím si, že by to měl být tým z Pobaltí, s kterým jsme vinou katastrofální střelby na šampionátu prohráli. Věřím, že smůlu jsme si už v tomto duelu vybrali a tentokrát by to bylo úplně jiné střetnutí. Ale znovu opakuji: dnes chceme vyhrát a zítra se s maximální spokojeností vrátit domů.