Spurs znovu padli ve třetím prodloužení, Cleveland vyhrál

20. 12. 2014 9:29
Basketbalisté San Antonia v NBA podruhé za sebou prohráli zápas, který se musel třikrát prodlužovat, po velkém boji je porazil Portland 129:119.
LeBron James z Clevelandu uniká v zápase proti Brooklynu
LeBron James z Clevelandu uniká v zápase proti Brooklynu | Foto: Reuters

New York - Basketbalisté San Antonia v NBA podruhé za sebou prohráli zápas, který se musel třikrát prodlužovat. Ve středu Spurs těsně podlehli Memphisu, v pátek je po velkém boji porazil Portland 129:119. Obhájci titulu hráli prodloužení dokonce už ve třetím domácím utkání za sebou a ani jednou neuspěli.

Spurs přitom měli spoustu šancí na výhru jak v základní hrací době, tak v prvním i druhém prodloužení. Své šance ale nevyužili a třetí nastavenou pětiminutovku pak otevřel devíti body v řadě Damian Lillard, který si v utkání vylepšil osobní rekord na 43 bodů. Jeho spoluhráč LaMarcus Aldridge přidal 32 bodů a 16 doskoků a Blazers zvítězili počtvrté za sebou.

"Je to pro nás velká výhra. Zřejmě nejlepší zápas sezony. Loni nás v play off docela jednoduše porazili, tak jsme si dokázali, že na ně umíme," konstatoval trenér vítězů Terry Stotts. Spurs naopak nevyužili další skvělý výkon veterána Tima Duncana, jenž se blýskl 32 body a deseti doskoky. Hrát ve dvou utkáních po sobě tři prodloužení se v NBA stalo naposledy v roce 1951.

Oslabené Chicago, hrající bez nemocného Derricka Rose a zraněného Taje Gibsona, předvedlo skvělý týmový výkon a přerušilo šestizápasovou vítěznou šňůru Memphisu výhrou 103:97. Grizzlies se povedlo v závěru přiblížit na rozdíl dvou bodů, ale hosté byli při trestných hodech jistí a obrat nepřipustili. Podruhé za sebou se přes třicet bodů dostal Jimmy Butler, k jeho 31 bodům přidal osobní maximum 27 bodů nováček Nikola Mirotič.

Mike Miller z Clevelandu se vrátil po sedmizápasové absenci kvůli otřesu mozku hned do základní sestavy a sedmi trojkami pomohl k výhře Cavaliers nad Brooklynem 95:91. LeBron James dal 22 bodů a posunul se v historické střelecké tabulce před Charlese Barkleyho na 23. místo. Brooklyn se v závěru přiblížil na rozdíl tří bodů a měl míč, ale Kevin Garnett s trojkovým pokusem neuspěl.

Oklahoma City se vypořádala s absencí Kevina Duranta, jenž šetřil zraněný kotník, a zvítězila na palubovce Lakers 104:103. Domácí se i přes špatný střelecký výkon Kobeho Bryanta drželi až do koncovky, ale jejich opora se netrefila ani v závěrečných sekundách. Bryant proměnil pouze tři z 15 střel z pole a připsal si devět bodů, osm doskoků a osm asistencí.

Boston Celtics začali éru bez Rajona Ronda výhrou, když především díky 21 bodům a osmi doskokům Kellyho Olynyka zdolali Minnesotu 114:98.

Výsledky NBA:

Boston - Minnesota 114:98, Cleveland - Brooklyn 95:91, Denver - LA Clippers 109:106, Detroit - Toronto 100:110, LA Lakers - Oklahoma City 103:104, Memphis - Chicago 97:103, Miami - Washington 103:105, Orlando - Utah 94:101, Philadelphia - Charlotte 91:109, San Antonio - Portland 119:129 po třetím prodl.

4. Utah 27 8 19 29,6
5. Minnesota 25 5 20 20,0