Sportovcům vládne Špotáková. Před Kulhavým a Knapkovou

19. 12. 2012 22:20
Anketu Sportovec roku vyhrála zlatá olympionička v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Druhé místo obsadil biker Jaroslav Kulhavý a třetí skončila skifařka Mirka Knapková.
Barbora Špotáková je královnou českého sportu pro rok 2012.
Barbora Špotáková je královnou českého sportu pro rok 2012. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Anketu Sportovec roku podle očekávání vyhrála Barbora Špotáková. Olympijská vítězka v hodu oštěpem prestižní anketu ovládla už podruhé v kariéře.

Druhé místo obsadil za závěrečný spurt pro zlatou medaili z olympiády biker Jaroslav Kulhavý, třetí skončila rovněž zlatá závodnice z Londýna skifařka Mirka Knapková.

Barbora Špotáková zakončila parádní rok, ve kterém obhájila zlato z olympijských her, očekáváním narození potomka. Příští rok tak kvůli mateřským povinnostem závodění vynechá.

"Je to krásný pocit, jsem moc šťastná," řekla na pódiu oštěpařka. Za vítězství si domů odnese šek v hodnotě 250 tisíc korun.

Kulhavý: Příště už musí vyhrát muž

Ženy vládnou anketě od roku 2006, kdy vyhrála Kateřina Neumannová. V letech 2007, 2009 a 2010 triumfovala Martina Sáblíková, která letos obsadila 13. příčku. Do nejlepší desítky se nedostala ani loňská vítězka Petra Kvitová.

"Nejlepším sportovcem (mužem) jsem tedy vlastně já," vtipkoval druhý Kulhavý s tím, že by příští rok mohl konečně vyhrát muž.

Nejlepším týmem roku jsou čeští tenisté, kteří po dvaatřiceti letech vyhráli Davisův pohár.

Jágr a Čech na galavečer nepřišli

Cenu si osobně převzali všichni sportovci s výjimkou šestého Petra Čecha a devátého Jaromíra Jágra, kteří si plnili své klubové povinnosti.

Na galavečeru byli mezi sportovní legendy zařazeni členové stříbrného týmu z fotbalového mistrovství světa v Chile 1962 (čtěte zde).

Nejlepším juniorem roku je rychlobruslařka Karolína Erbanová, která o víkendu vyhrála poprvé závod Světového poháru a dostala se do čela průběžného pořadí na kilometrové trati.

Anketa Sportovec roku 2012:

Jednotlivci: 1. Špotáková (atletika) 1854 bodů, 2. Kulhavý (horská kola) 1672, 3. Knapková (veslování) 1547, 4. Svoboda (moderní pětiboj) 1468, 5. Čech (fotbal) 918, 6. Hlaváčková, Hradecká (tenis) 906, 7. Synek (veslování) 864, 8. Berdych (tenis) 829, 9. Jágr (hokej) 803, 10. Hradilek (vodní slalom) 776.

Další pořadí:

11. Hejnová (atletika) 403 bodů, 12. Štěpánek (tenis) 400, 13. Sáblíková (rychlobruslení) 334, 14. Kvitová (tenis) 291, 15. Jícha (házená) 173, 16. Sýkorová (sportovní střelba) 95, 17. Ježek (cyklistika - handicapovaní) 78, 18. Šafářová (tenis) 66, 19. Veselý (atletika) 46, 20. Štybar (cyklistika) 43, 21. Řezáč (běh na lyžích) 41, 22. Plekanec 40, 23. Eliáš (oba hokej) 39, 24. Kreuziger (cyklistika), 25. Červenka (hokej) oba 35, 26. Prokop (motorismus) 25, 27. Maslák (atletika) 24, 28. Sluková, Kolocová (plážový volejbal) 22, 29. Baumrtová (plavání), 30. Soukup (biatlon) oba 21.

Týmy: 1. tenisté ČR 633, 2. tenistky ČR 432, 3. čtyřkajak ČR 232.

4. hokejisté ČR 88, 5. štafeta 4x400 m (Bartoničková, Bergrová, Hejnová, Rosolová) 43, 6. fotbalisté ČR 34, 7. štafeta orientačních běžců (Dlabaja, Šedivý, Procházka) 11, 8. volejbalistky ČR 9.