Sparta v Teplicích jen remizovala, svůj gól dala navíc z ofsajdu

Aktualizováno 1. 5. 2016 21:09
Fotbalisté Sparty remizovali ve 27. kole první ligy na hřišti Teplic 1:1 a na druhém místě tabulky znamenající účast v předkole Ligy mistrů mají náskok už jen čtyř bodů na třetí Liberec, se kterým hrají v příštím kole.
Teplice získaly cenný bod.
Teplice získaly cenný bod. | Foto: Milan Kammermayer

Teplice - Fotbalisté Sparty remizovali ve 27. kole první ligy na hřišti Teplic 1:1 a na druhém místě tabulky znamenající účast v předkole Ligy mistrů mají náskok už jen čtyř bodů na třetí Liberec, se kterým hrají v příštím kole. Sparta vedla, když se v závěru první půle prosadil Tiémoko Konaté zřejmě z těsného ofsajdu. Teplicím nakonec vystřelil remízu čtyři minuty před koncem z přímého kopu Roman Potočný.

"Rozhodně nepanikaříme. K druhému místu nám stačí bodovat doma s Libercem a vyhrát s Jihlavou. Chtěli jsme tu samozřejmě vyhrát, ale pak se to ve druhé půli rozkouskovalo, už se nehrál fotbal a bod je nakonec dobrý. Zvláště v naší současné situaci, kdy za sebou máme tragický duben," řekl sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Sparta nutně potřebovala bodovat, aby se nedostala pod tlak v boji o druhé místo v tabulce. Jenže dlouho pokračovala v nepřesvědčivých výkonech z posledních týdnů a v útoku se těžko prosazovala. Zvláště když jí kvůli kartám chyběl kapitán Lafata.

Teplice byly chvílemi aktivnější, ale ani ony se do výraznějších šancí příliš nedostávaly. A když už Kukecův centr proletěl až na zadní tyč na Horu, tak domácí bek v dobré pozici netrefil hlavou míč ideálně.

Teplice byly blízko vítězství

V dresu Sparty byl opět aktivní Konaté, který měl i první vážnější šanci hostů, ale zblízka pálil špičkou nad. Těsně před přestávkou už se ale záložník z Pobřeží slonoviny dočkal. Krejčí se vyhnul ofsajdu a táhl brejk, jeho centr sice Juliš netrefil dobře, ale míč se za zády obránců dostal ke Konatému, který už jen doťukl míč do odkryté branky. Byl však v těsném postavení mimo hru, což sudí přehlédli.

"Věděli jsme, že to byl neregulérní gól, ale řekli jsme si, že je to pro nás výzva. Líbilo se mi, jak na to tým zareagoval," řekl teplický kouč David Vavruška.

Po deseti minutách druhé půle mohl srovnat Kukec, ale v jasné šanci po brejku napálil z hranice pokutového území jen obránce. Brankáře Bičíka pak prověřil střelou z dálky Ljevakovič a sparťanský gólman držel hosty i po střele Potočného a šanci Kodeše, kterému sebral míč z hlavy ve vyložené pozici.

Tlak Teplic sílil, Sparta navíc přišla o zraněného Frýdka a na levého beka se musel zatáhnout Krejčí. "Nezpochybňuji, zda náš gól byl z ofsajdu. Pokud ano, tak je to chyba. Ale když už se bavíme o rozhodčích, tak tam bylo hodně věcí i na naší straně. Především nechápu, jak mohl dohrát Fillo, který dal třikrát loktem do obličeje Frýdkovi a nedostal ani žlutou kartu. Frýdek přitom teď jede do nemocnice s podezřením na otřes mozku," prohlásil Ščasný.

V závěru se k přímému kopu postavil Potočný a krásnou střelou do šibenice nedal Bičíkovi šanci odvrátit vyrovnání. Navíc rozhodnout mohl Vachoušek, ale tentokráte byl Bičík úspěšnější.

"Druhá půle z naší strany snesla všechna kritéria. Přitlačili jsme na ně, hráli jsme to nahoře. Počítali jsme i s tím, že bude Sparta unavená. Naše snaha stačila na vyrovnání, když Potočný potvrdil, že jeho levá noha je úžasná. Pak tam byla ještě velká šance Vachouška. Ale to už bychom chtěli asi moc," dodal Vavruška.

Slavie hrála s Bohemkou bez branek

Slavie remizovali 0:0 na hřišti vršovického rivala Bohemians 1905 a počtvrté za sebou uhráli nerozhodný výsledek. Oba pražské týmy v Ďolíčku trefily brankovou konstrukci. Pátá Slavia definitivně ztratila šanci na čtvrté místo, na Mladou Boleslav tři zápasy před koncem ztrácí deset bodů. Desátí "Klokani" se v tabulce dostali na třicet bodů a udělali další krok k záchraně.

"Představovali jsem si to jinak, že se o to porveme víc. Takhle se prostě o body nehraje. Jsme bázliví, naši hráči umí hrát fotbal, ale aby se schovávali a nešlo jim přihrát od obrany, to takhle nejde," řekl na tiskové konferenci trenér Slavie Dušan Uhrin mladší.

Do první šance se ve třetí minutě dostali Bohemians, ale Havlovu střelu v šestnáctce na poslední chvíli zblokoval Bílek. Na druhé straně tečovanou ránu Mešanoviče vytěsnil brankář Zlámal na roh.

Domácí však byli aktivnější a ve 20. minutě jim k vedoucí trefě chyběly centimetry, když Schick po Mosquerově centru trefil z voleje tyčku. Z přečíslení poté mohla udeřit Slavia. Mešanovičovu střelu však Zlámal vyboxoval a dorážející Škoda vysoko přestřelil.

Utkání bylo kvůli fanoušků sešívaných přerušeno

Zajímavé derby pokazili hostující fanoušci, kteří ve svém sektoru používali dýmovnice, a když jedna z nich dopadla i na hrací plochu, rozhodčí Jech utkání na chvíli přerušil.

"V prvním poločase jsme hodně akcí běhali po levé straně a příležitosti tam byly. Schick měl hezké zakončení, ale bohužel tam stála tyč. Byli jsme hodně pozorní, snažili se kombinovat, ale byl to hodně náročný zápas," konstatoval kouč Bohemians Roman Pivarník.

Slavia si zřejmě největší příležitost vypracovala v 53. minutě. Mešanovič se po rychlé kombinaci se Škodou dostal k odraženému míči a zblízka napálil břevno. "Já jsem to trefil placírkou, ale bohužel za mnou stál bek a vyrazil to do břevna. Myslím, že to šlo na bránu, ale bohužel to tečoval," popsal akci Muris Mešanovič.

Bohemians se po změně stran do zakončení tolik nedostávali. Z dálky to zkusil Švec, který hostuje právě ze Slavie, ale Pavlenka jeho přízemní pokus bez problémů chytil.

Slávistický gólman vyhrál i druhý vzájemný souboj čtvrt hodiny před koncem, kdy zblízka reflexivně vyrazil Švecovu akrobatickou ránu po standardní situaci. "Určitě pro mě bylo nepříjemné nastoupit proti Slavii. Ale teď chci dělat co nejlepší výsledky s Bohemkou. Kdyby padnul gól, tak by padnul," uvedl Michal Švec.

V závěru ještě Zlámal včasným vyběhnutím sebral míč před Škodou, takže vršovické derby potřetí za sebou skončilo remízou. "Nejsem spokojený s ofenzivou, to je pro mě málo. Hráče nabádáme k tomu, aby byli aktivní, šli do křídla a hráli roztaženou hru. Neviděl jsem tam dnes žádnou odvahu," dodal Uhrin.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

27. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Sparta Praha 1:1 (0:1)

Branky: 86. Potočný - 45. Konaté. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Kříž. ŽK: Fillo, Ljevakovič - Konaté. Diváci: 10.732.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Hora, Lüftner, Jeřábek, Krob - Ljevakovič, Kodeš (74. Táborský) - Fillo, Vachoušek, Kukec (70. Nivaldo) - Potočný. Trenér: Vavruška.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Costa, Frýdek (66. Fatai) - Konaté (72. Jiráček), Mareček, Dočkal, Matějovský (88. Vácha), Krejčí - Juliš. Trenér: Ščasný.

Bohemians Praha 1905 - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Jech - Moláček, Pochylý. ŽK: Jirásek - Mihalík, Hušbauer, Bořil. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Sestavy:

Bohemians: Zlámal - Čögley, Krch, Šmíd, Havel - Švec - Acosta, Bartek (90. Gajič), Jirásek, Mosquera - Schick (67. Akulinin). Trenér: Pivarník.

Slavia: Pavlenka - Bořil, Bílek, Deli, Frydrych - Mihalík (68. Zmrhal), Souček, Hušbauer (88. Piták), Barák - Mešanovič (68. Kenija), Škoda. Trenér: Uhrin ml.