Baníku došly síly, Spartu k obratu nasměroval kapitán Lafata

Plzeň na kolenou, Sparta proti Baníku politá živou vodou
Naopak Sparta byla stoprocentně úspěšná. Kehinde Fatai pečetil svým gólem v nastavení zvrat duelu proti Baníku Ostrava v poměru 3:1.
Mistrovské Plzně utrpěla první soutěžní porážku v nové sezoně.
Pražanům se podařilo Viktorii  v rámci nejvyšší soutěže.porazit až na devátý pokus.
Plzni se tak nepovedla generálka na středeční odvetu třetího předkola Ligy mistrů proti Maccabi Tel Aviv, v níž budou hájit venkovní náskok 2:1.
1. 8. 2015 16:48
Sparta se dočkala prvního vítězství v sezoně, Baník ji ale trápil až do 80. minuty.

Praha - Až na třetí pokus dokázala v nové sezoně zvítězit pražská Sparta. Po remízách s Jihlavou v Synot lize a CSKA Moskva v Lize mistrů v sobotu porazila Baník Ostrava 3:1.

Letenským, kteří prohrávali po brance Martina Kouřila, pomohl k výhře navrátivší se kapitán David Lafata, který srovnal v 81. minutě, a tři body trefil Spartě o čtyři minuty později Bořek Dočkal. V nastavení pak ještě přidal třetí gól domácích Kehinde Fatai. Utkání jsme sledovali živě zde.

"Nebylo to lehké vítězství, ale vydřeli jsme to," uvedl po zápase Lafata. "Baníku už pak docházely síly."

"Myslím, že kdyby Sparta Lafatu neměla, tak by zápas třeba bodově nezvládla," prohlásil po utkání kouč Ostravy Radomír Korytář.

Baník v samotném úvodu trefil tyč

Diváci na Letné viděli velice zajímavou první půli, ve které působil nebezpečněji ostravský Baník. Hned ve druhé minutě utkání unikl domácí obraně Karol Mondek, své zakončení však namířil pouze do tyče. Sparta hrála s míčem častěji než soupeř, další velkou příležitost ale měla znovu Ostrava. nepovedenou rozehrávku Marka Štěcha nedokázal potrestat při svém druhém zakončení opět Mondek.

"Byly to čisté šance, ze kterých jsem měl vstřelit gól," prohlásil po zápase Mondek. "Při první chyběl opravdu kousek. U druhé šance jsem to zkoušel z první, abych co nejrychleji trefil branku, ale možná jsem si to mohl ještě lépe zpracovat, místo toho jsem mermomocí míč tlačil mezi tři tyče."

První výrazné ohrožení hostující branky Sparta zaznamenala až ve 34. minutě. Střílenou přihrávku Dočkala vyrazil Jiří Pavlenka pouze před sebe, z dorážky pak napálil míč Josef Hušbauer pouze do obětavého Filipa Kaši a následně ještě z voleje střílel Lafata, branku hostí ale přestřelil. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Sparta v poslední desetiminutovce otočila skóre

Druhou půli začali domácí aktivně a neustále obléhali ostravskou branku, obrana hostí ale byla pevná jako skála. Výjimkou bylo zakončení Dočkala těsně nad po přihrávce Markuse Steinhöfera.

Ostravští, kteří se po většinu zápasu soustředili na pozornou defenzívu a rychlé brejky, se dočkali branky v 63. minutě. Po standardní situaci se dostal ve vápně k míči osamocený Kouřil, který bez přípravy propálil Štěcha, a zařídil tak hostům překvapivé vedení.

Baník se posléze ještě více zatáhl a jakoby čekal na závěrečný hvizd. První Lafatův pokus hlavou skončil jen těsně vedle ostravské tyče, 10 minut před koncem si však letenský kanonýr dobře naskočil na roh Dočkala a usměrnil míč do sítě – 1:1. Hned na to mohl opětovné vedení na stranu hostů převrátit Francis Narh, ve své šanci ale selhal.

"David dal hrozně důležitý gól, myslím, že kdybychom ho měli v Jihlavě, tak i když jsme hráli špatně, tak bychom tam vyhráli," prohlásil trenér Zdeněk Ščasný.

Rozuzlení utkání přišlo v 84. minutě. Bořek Dočkal se z hranice vápna opřel do míče a s pomocí  teče ostravského Kaši bitvu dvou velkých rivalů rozhodl. Sparta si pak své vedení zkušeně pohlídala a v samotném závěru ještě pojistila výsledek zásluhou Fataie.

Pražané si tak v novém ligovém ročníku připsali první výhru a v tabulce mají čtyři body, Baník zůstává na nule.

2. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Baník Ostrava 3:1 (0:0)

Branka: 80. Lafata, 85. Dočkal, 90.+1 Fatai - 63. Kouřil. Rozhodčí: Ardeleanu - Moláček, Pelikán. ŽK: Foltýn, Kaša (oba Ostrava). Diváci: 11.021.

Sestavy:

Sparta: Štěch - Mareček, Brabec, Hybš - Steinhöfer, Hušbauer (69. Litsingi), Matějovský, Dočkal, Breznaník (21. Frýdek) - Lafata, Paixao (46. Fatai). Trenér: Ščasný.

Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Kaša, Kouřil, Ježdík - Engelmann (50. De Azevedo), Mondek (85. Šašinka), Mensah (65. Foltýn), Holzer, Kukec - Narh. Trenér: Korytář.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16