Španělé zvládli koncovku, v semifinále ME vyzvou domácí Francii

Aktualizováno 15. 9. 2015 22:59
Prvními semifinalisty mistrovství Evropy se stali basketbalisté Španělska, kteří ve čtvrtfinále v Lille zdolali porazili Řecko 73:71. V boji o finále se Španělé utkají s domácí Francií, která zdolala Lotyšsko 84:70.
Pau Gasol slaví trojku v zápase s Řeckem.
Pau Gasol slaví trojku v zápase s Řeckem. | Foto: Reuters

Lille - Prvními semifinalisty mistrovství Evropy jsou basketbalisté Španělska. Ve čtvrtfinále v Lille porazili Řecko 73:71 díky pevným nervům při trestných hodech a také 27 bodům Paua Gasola. Jejich soupeřem v boji o finále bude domácí Francie, která v druhém dnešním duelu porazila Lotyšsko 84:70.

Španělé zatím nepředváděli na turnaji optimální výkony a i proti Řecku se trápili v útoku. A to až na dva hráče. Vedle tradičního tahouna Gasola, kterého ani Řekové nedokázali zastavit, se prosazoval i druhý z pivotů Nikola Mirotic. Ten nastřílel 18 bodů a byl především stoprocentní při osmi trestných hodech.

Právě šestky se nakonec ukázaly jako rozhodující faktor. Španělé z nich v poslední čtvrtině dali 10 z celkových 18 bodů a dohromady 20 oproti čtyřem na straně soupeře.

Řekové i tak v závěru mohutným náporem dotahovali a trojkami těsně před koncem snížili na rozdíl jediného bodu. Následně si ale pro faul došel Gasol, jeden trestný hod proměnil a druhý úmyslně netrefil, aby soupeř neměl šanci rozehrát připravenou akci a musel střílet na náhodu přes celé hřiště.

Španělé prošli do semifinále podeváté za sebou, naopak Řecko potřetí za sebou mezi čtyři nejlepší celky nepostoupilo.

Také Francie se mohla spolehnout na svou největší hvězdu. Lotyšsko sice překvapivě téměř celý první poločas vedlo, ale těsně před pauzou dal devět francouzských bodů v řadě nejlepší střelec historie ME Tony Parker. Jeho tým vyhrál pasáž na přelomu poločasů 21:6, což znamenalo obrat a dvouciferné vedení Francie. To Lotyše zlomilo a už se nedokázali vrátit na dostřel.

Parker celkem nastřílel 18 bodů a přidal šest asistencí a byl nejlepším hráčem utkání.