Španělé si v penaltách vystříleli reprízu finále na Euru

27. 6. 2012 23:30
Fotbalisté Španělska si po čtyřech letech zahrají ve finále mistrovství Evropy.
Césc Fábregas sice přišel na hřiště až v průběhu zápasu, přesto rozhodl o postupu Španělů do finále | Foto: Reuters

Doněck - Fotbalisté Španělska si po čtyřech letech zahrají ve finále mistrovství Evropy.

V semifinále Eura porazili v Doněcku Portugalsko v penaltovém rozstřelu, když po bezbrankové remíze uspěli na penalty v poměru 4:2.

Rozhodující pokus proměnil v páté sérii Cesc Fábregas.

"Je to ohromně uspokojující pocit, veliké vítězství. Jsme ve třetím finále za poslední čtyři roky, nemůžeme tomu věřit. Je neuvěřitelné, co všechno vám fotbal může nabídnout," líčil Fábregas.

Oživení přineslo až Fábregasovo střídání

Zápas od prvních minut mnoho fotbalové krásy nenabídl, oba týmy hrály hodně takticky a nechtěly udělat chybu. Nejblíže gólu měl v první půli Arbeloa, který napálil z hranice šestnáctky míč těsně nad břevno.

Portugalci se po většinu zápasu soustředili na organizování obrany a vyráželi jen do rychlých protiútoků. Španělé naopak drželi balon a snažili se někudy dostat do pokutového území. Ve 29. minutě se to povedlo Iniestovi, který ale také netrefil branku.

V druhém poločase se utkání přistřilo a sudí nešetřil žlutými kartami. Za celý zápas jich udělil devět, z toho pět na straně Portugalska. Španělé v 54. minutě vystřídali. Negredu, který hrál poprvé v základní sestavě, nahradil Fábregas a španělský útok to oživilo.

Přesto ale výběr trenéra Del Bosqueho nemohl najít cestu přes dobrou defenzívu soupeře. Naopak v závěru utkání zahrozili Portugalci, když se hnali v přečíslení na španělskou branku. Meireles ve finální fázi posul míč Ronaldovi, ale ten v pokutovém území překopl branku.

Rozhodnout mohl Iniesta

Zápas tedy musel jít do prodloužení, ve kterém už jasně dominovali Španělé. Ve 104. minutě měl na noze postupový gól Iniesta, který stál na konci povedené kombinace. Z malého vápna ale trefil jen dobře stojícího brankáře Patrícia.

Další tutovku si připsal v druhé části prodloužení Pedro, který pospíchal sám na portugalského gólmana. Místo přímého postupu na branku ale volil ještě kličku a toho využili obránci, kteří ho o balon připravili.

Semifinále tedy musely rozhodnout až penalty. V nich nejprve kralovali oba gólmani, když proti nim neuspěli Alonsou a Moutinho. V druhé sérii už si ale Iniesta s Pepem počínali lépe. Po nich si poradili i Piqué a Nani a stav byl vyrovnaný 2:2.

Další dloubák do sbírky

Ramos ve čtvrté sérii napadobil Pirla z čtvrtfinálového rozstřelu Anglie s Itálií a poslal Patríciovi míč za záda dloubákem. Alvés pak trefil břevno. Rozhodující penaltu proměnil Fábregas a Španělsko mohlo slavit třetí postup do finále v řadě, pokud počítáme i mistrovství světa.

Smutným mužem večera se stal Ronaldo, který byl v pořadí portugalských střelců až jako poslední a při penaltách se tak na něj vůbec nedostalo.

Španělé se v neděli utkají v Kyjevě ve finále s lepším z dvojice Německo - Itálie. O druhém semifinalistovi se rozhodne ve čtvrtek.

Výsledek:

Portugalsko - Španělsko 0:0, na penalty 2:4

Penalty proměnili: Pepe, Nani - Iniesta, Piqué, Ramos, Fábregas. Neproměnili: Moutinho, Bruno Alves - Alonso.

Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Coentrao, Pepe, Pereira, Bruno Alves, Veloso - Ramos, Busquets, Arbeloa, Alonso. Diváci: 48.000.

Portugalsko: Patrício - Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Meireles (113. Varela), Veloso (105. Custódio), Moutinho - Nani, Almeida (81. Oliveira), Ronaldo. Trenér: Bento.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi (87. Pedro), Busquets, Alonso - Silva (60. Navas), Negredo (54. Fábregas), Iniesta. Trenér: Del Bosque.