Souboj českých gólmanů vyhrál Mrázek, Voráček opět lídrem

21. 11. 2014 6:17
Souboj českých brankářů v NHL vyhrál Petr Mrázek s Detroitem, který přehrál Winnipeg Ondřeje Pavelce 4:3.
Radost hráčů Detroitu
Radost hráčů Detroitu | Foto: Reuters

Winnipeg - Souboj českých brankářů v NHL vyhrál ve čtvrtek Petr Mrázek s Detroitem, který přehrál Winnipeg Ondřeje Pavelce 4:3. Útočník Jakub Voráček už je zase v čele bodování, když i přes porážku Philadelphie s Minnesotou 2:3 zaznamenal jednu asistenci.

Mrázek v soutěži startoval v letošní sezoně poprvé a připsal si 28 zákroků, zatímco jeho starší protějšek kryl 23 z 27 střel.

Jets vedli i díky asistenci Michaela Frolíka 2:0 a 3:2, ale závěrečných sedm minut patřilo hostům. Vyrovnání zařídil Justin Abdelkader a v čase 55:10 završil obrat druhým gólem v zápase slovenský útočník Tomáš Tatar.

"Ve druhé přestávce jsme si říkali, že se musíme více tlačit do branky, snažit se o dorážky a dát jim i nějaké ošklivé góly," řekl Mrázek, který si v NHL zachytal podvanácté. I díky tomu, že se trenéři rozhodli nechat odpočívat jedničku Jimmyho Howarda a že Jonas Gustavsson je zraněný.

Mrázek sklidil chválu

"Je to dobrý gólman. Naprosto uvolněný a věří, že vychytá výhru," řekl na adresu českého brankáře kouč Mike Babcock. "Dvě třetiny jsme jen stáli a koukali, jak hraje soupeř. Nemohli jsme se dostat do hry. Držel nás ale gólman a hra v oslabení. To bylo dobré. Pak jsme se zdravě naštvali, konečně začali hrát a okolo jejich branky přicházely šance," dodal kouč Detroitu, jehož svěřenci vyslali na Pavelce v poslední třetině 14 pokusů.

"Je škoda, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Ve třetí třetině jsme měli hrát chytřeji. Ale bojovali jsme a celkově jsme odehráli dobrý zápas. Prohráli jsme s opravdu dobrým týmem," uvedl Pavelec.

Hokejisté Toronta odčinili předchozí devítibrankový příděl od Nashvillu a porazili Tampu Bay 5:2. Pod první a poslední trefu zápasu se podepsal český obránce Roman Polák. Nejdříve ve druhé minutě založil gólovou akci přihrávkou z vlastní třetiny a skóre uzavřel osm sekund před koncem, když při power play soupeře pečetil výhru Maple Leafs střelou přes celé kluziště do prázdné branky.

"Někdy musíte přijmout, že hokejoví bohové jsou proti vám, a přesně tohle se nám stalo minulý zápas. Inkasovali jsme devět branek, byli jsme z toho rozčarovaní. Ale už jsme to nemohli vzít zpátky, proto jsme se soustředili na dnešní zápas a nechtěli jsme připustit, aby to zase dopadlo špatně. A za tvrdou práci jsme byli odměněni," uvedl trenér Toronta Randy Carlyle.

Hemský dvakrát asistoval

Dva body zaznamenal i Aleš Hemský v dresu Dallasu, který přitom v předchozích 18 zápasech jen dvakrát asistoval. Českému útočníkovi k vyrovnání letošní bilance stačila jedna třetina, ve které se dvěma přihrávkami podílel na výhře 3:1 nad Arizonou. Stars zlomili sérii sedmi domácích proher, kterou vytvořili negativní klubový rekord. "Je to úleva. Tohle vítězství je lepší než ostatní výhry," přiznal obránce Trevor Daley.

Jakub Voráček asistoval u jedné branky Philadelphie a znovu se dostal do čela produktivity soutěže. Český útočník byl součástí pěkné kombinace, po které Claude Giroux vyrovnal v zápase s Minnesotou na 2:2. Flyers ale nakonec podlehli doma gólem z poslední minuty 2:3.

"Hráli jsme dobře, většina utkání byla v naší režii. Udělali jsme ale ve třetí třetině dvě chyby, které by se neměly stávat, a proto jsme prohráli. Ale naší hře nechybělo nasazení, výborné bruslení, týmová hra. Pokud takhle budeme hrát pořád, vyhrajeme spoustu utkání," podotkl kouč Flyers Craig Berube.

Jednu asistenci si připsali ve čtvrtek i další tři čeští hráči. Jiří Sekáč tím pomohl Montrealu k výhře 4:1 nad St. Louis. Milan Michálek vypracoval rozdílový gól při vítězství Ottawy 3:2 nad Nashvillem, když vybojoval puk u mantinelu a křížným pasem našel osamoceného Jareda Cowena. Tomáš Hertl v poslední minutě základní hrací doby asistoval u vyrovnávací branky San Jose, které ale nakonec prohrálo s Floridou 2:3 po nájezdech. Hrdinou zápasu byl Nick Bjugstad, jenž dal obě branky týmu a rozhodl i rozstřel.

V penaltové loterii prohrál taky Vancouver s Anaheimem. Kanadský tým sice gólem Radima Vrbaty vedl 3:2, ale hosté otočili na konečných 4:3. Vrbata je s devíti zásahy nejlepším českým střelcem v soutěži, ale v nájezdech opět neuspěl.

NHL:

Philadelphia - Minnesota 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Branky: 35. Streit, 57. Giroux (Voráček) - 31. Niederreiter, 42. Scandella, 60. Zucker. Střely na branku: 39:29. Diváci: 19.919. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Scandella (oba Minnesota), 3. Streit (Philadelphia).

Toronto - Tampa Bay 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Branky: 33. a 36. Van Riemsdyk, 2. Clarkson (Polák), 23. Pánik, 60. Polák - 19. Killorn, 56. Stamkos. Střely na branku: 21:28. Diváci: 19.089. Hvězdy zápasu: 1. Van Riemsdyk, 2. Bernier, 3. Clarkson (všichni Toronto).

Montreal - St. Louis 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky: 38. a 46. Pacioretty, 25. Weise, 53. Eller (Sekáč) - 8. Tarasenko. Střely na branku: 30:32. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Price, 3. Gončar (všichni Montreal).

Ottawa - Nashville 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Branky: 27. Ryan, 33. Chiasson, 35. Cowen (M. Michálek) - 4. Weber, 42. O. Jokinen. Střely na branku: 19:35. Diváci: 16.796. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. Cowen (oba Ottawa), 3. Weber (Nashville).

Winnipeg - Detroit 3:4 (0:0, 3:2, 0:2)

Branky: 23. Byfuglien, 30. Lowry (Frolík), 37. Perreault - 31. a 56. Tatar, 33. Franzén, 53. Abdelkader. Střely na branku: 31:27. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval čtyři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 85,19 procenta. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,32 procenta. Diváci: 15.016. Hvězdy zápasu: 1. Tatar, 2. Abdelkader (oba Detroit), 3. Perreault (Winnipeg).

Dallas - Arizona 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Branky: 41. Klingberg (Hemský), 41. Eakin, 56. Spezza (Hemský) - 15. Korpikoski. Střely na branku: 27:27. Diváci: 16.078. Hvězdy zápasu: 1. Klingberg, 2. Lehtonen, 3. Eakin (všichni Dallas).

Colorado - Washington 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky: 23. Briere, 47. Barrie - 22. Bäckström, 33. Chimera, 55. Ovečkin. Střely na branku: 16.476. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. MacKinnon (Colorado), 3. Orpik (Washington).

Calgary - Chicago 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)

Branky: 14. Byron, 15. Wideman, 33. Monahan - 4. Clendening, 8. Carcillo, 31. Seabrook, 50. P. Kane. Střely na branku: 27:22. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane (Chicago), 2. Byron, 3. Monahan (oba Calgary).

Vancouver - Anaheim 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 24. Horvat, 32. Hansen, 32. Vrbata - 1. Cogliano, 14. Getzlaf, 52. Beleskey, rozhodující sam. nájezd Perry. Střely na branku: 28:26. Diváci: 18.870. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. Getzlaf (oba Anaheim), 3. Edler (Vancouver).

Los Angeles - Carolina 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Branky: 8. Stoll, 21. Lewis, 23. Pearson - 18. Skinner, 23. E. Staal. Střely na branku: 39:27. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Lewis, 2. McNabb (oba Los Angeles), 3. Gerbe (Carolina).

San Jose - Florida 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 27. Couture, 60. Marleau (Hertl) - 1., 38. a rozhodující sam. nájezd Bjugstad. Střely na branku: 30:28. Diváci: 17.331. Hvězdy zápasu: 1. Bjugstad (Florida), 2. Marleau (San Jose), 3. Luongo (Florida).