Smutný triumf, sestupující se loučili s extraligou vítězně

Aktualizováno 20. 4. 2014 20:43
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Kladno - Hokejisté Kladna se ve svém posledním zápasem baráže rozloučili s extraligou výhrou nad Olomoucí 2:1. Podobně ve 12. kole uspěli hráči Chomutova, kteří vyhráli v Mladé Boleslavi 6:1.

Ovšem ani tato vítězství nemohla nic změnit na tom, že Rytíři i Piráti z nejvyšší soutěže sestupují a Olomouc s Mladou Boleslaví se mohou těšit na návrat mezi elitu.

Kladno zredukovalo sestavu

Domácí do posledního zápasu nastoupili jen s třemi formacemi, v brance dostal přednost Cikánek. Stejně jako Vošvrda ale moc práce neměl. V 7. minutě mohl otevřít skóre Strnad, ale s dorážkou neuspěl. Stejně dopadl i hostující Rác po přečíslení.

Moc zajímavých akcí k vidění nebylo, velkou šanci otevřít skóre měl v 28. minutě Tenkrát, Vošvrda ale jeho střelu zlikvidoval. Kladenský útočník neuspěl ani později, kdy mohl potrestat chybu olomouckého brankáře v rozehrávce.

Nakonec se ale Rytíři do vedení přece jen dostali. Maroszovo vyloučení potrestal kapitán Patera, který si tak upevnil pozici nejproduktivnějšího hráče baráže.

Na začátku třetí třetiny zvýšil se štěstím na 2:0 junior Šilhavý, ale dvougólové vedení vydrželo domácím jen 37 sekund. Rychle snížil Švaňhal. I přes střeleckou aktivitu Rytířů již další branka nepadla. Domácí si připsali první tříbodovou výhru nad Olomoucí v baráži, přesto Kladno skončilo v tabulce s 14 body poslední.

Boleslav šetřila největší hvězdy

Mladá Boleslav rozhodla o návratu do extraligy už v pátek v Olomouci a v její sestavě dnes chyběla hlavní ofenzivní esa Výborný, Broš, Mikulík či Pabiška. Klub stanovil vstupné na symbolickou korunu, ale na zaplněném stadionu se více dařilo hostům.

V páté minutě otevřel skóre Hřebejk, jenž využil dezorientovanosti brankáře Willa a snadno dorážel u tyče. O čtyři minuty později Gajovský přihrál od mantinelu na levý kruh Bartečkovi, který pohotově trefil horní roh branky.

Domácí si vytvořili střelecké příležitosti až v závěru třetiny při sérii krátkých dvojnásobných přesilovek, ale nebezpečnou Pojkarovu střelu od modré i Musilovu dorážku chomutovský brankář Kostúr zneškodnil.

Hosté splnili dvougólovou normu i ve druhé třetině. Ve 24. minutě se trefil Krstev od modré a podobným způsobem se ve 33. minutě prosadil také Rutta už proti brankáři Janu Růžičkovi, který krátce před polovinou zápasu vystřídal Willa.

Snaha o čestný úspěch domácím dlouho nevycházela, na začátku třetí třetiny nevyužili velké šance Meland a Ovčačík. Až ve 47. minutě Jarůšek snížil na 1:4 s přispěním teče jednoho z chomutovských obránců.

Poslední slovo však měli hosté. Nejprve v 54. minutě Gajovský v oslabení ujel boleslavské obraně a forhendovým blafákem vrátil Chomutovu čtyřbrankový náskok, dvě minuty před koncem pak využil už čtvrtou chomutovskou přesilovku v utkání Račuk a završil skóre na 6:1.

12. kolo baráže o hokejovou extraligu:

Rytíři Kladno - HC Olomouc 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 38. Patera (David Růžička, Majeský), 42. Šilhavý  (L. Procházka, Jankovič) - 43. Švaňhal (Škůrek, Králík). Rozhodčí: Hradil, Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 1268.

Kladno: Cikánek - Majeský, David Růžička, Kolářík, P. Hořava, L. Procházka, Gutwald - Tenkrát, Patera, M. Hořava - Strnad, Machač, Eberle - Šilhavý, Zagrapan, Bílek. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Olomouc: Vošvrda - Janáček, Jarolímský, Houdek, Ondrůšek, Bartoň, Staněk, Škůrek - Kucharzcyk, Ostřížek, Selingr - Marosz, J. Knotek, Vodný - Pekr, Rác, Diviš - Jergl, Králík, Švaňhal. Trenéři: Fiala a Dopita.

BK Mladá Boleslav - Piráti Chomutov 1:6 (0:2, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 47. Jarůšek (Vrbata, Jindra) - 5. Hřebejk (D. Hruška, Gajovský), 9. Gajovský (Gajovský, Hřebejk), 24. Krstev (J. Stehlík, Bomersback), 33. Rutta (Račuk), 54. Gajovský (Krstev), 58. Račuk (J. Stehlík). Rozhodčí: Souček, Lacina - Kostka, Bláha. Vyloučení: 7:11. Využití: 0:4. V oslabení: 0:1. Diváci: 4050 (vyprodáno).

Mladá Boleslav: Will (30. J. Růžička) - Pojkar, Němeček, Jindra, Ovčačík, Meland, Protivný, Kurka - Klimenta, Lenc, Nouza - Starý, Musil, M. Látal - Kubica, Vrbata, Jarůšek - Podsedníček, Loskot, Rys. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Chomutov: Kostúr - Malec, J. Stehlík, Havel, Krstev, J. Mrázek, Rutta, Bartejs, M. Jass - Jaroslav Svoboda, Bartečko, Bomersback - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Šagát, Sikora, Hromas - O. Kaše, Kämpf, Račuk. Trenéři: Beck, R. Kaše a Martínek.