Smutný příběh plzeňské 28. Přemůže Čišovský největšího soka?

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 5. 2015 13:31
Přečtěte si příběh slovenského fotbalisty Mariána Čišovského, který bojuje s krutou nemocí ALS.
Marian Čišovský
Marian Čišovský | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Je jedno, kterému klubu fotbalový příznivce český ligový titul přál. Pondělní oslava mistrovského vavřínu Plzeňských musela dojmout každého. Viktoriáni se rozhodli věnovat svůj úspěch spoluhráči Mariánu Čišovskému, který už téměř rok bojuje s nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS).

Když pětatřicetiletý stoper s podporou Pavla Horvátha a generálního ředitele Viktorie Adolfa Šádka stoupal na pódium, leskly se slzy v očích i takovému tvrďákovi, jakým je trenér Západočechů Miroslav Koubek. Však i plzeňský rival ze Sparty Lukáš Vácha v tu chvíli napsal na Twitter "Bojuj!" s číslem 28, které je pro Čišovského typické.

Pochopitelně také s nemocným slovenským obráncem cloumaly emoce. A není divu. Když před čtyřmi lety do Plzně přicházel, těžko mohl tušit, že tady prožije ty nejkrásnější, ale i nejkrutější okamžiky kariéry.

"Chci moc poděkovat klubu, spoluhráčům i všem skvělým fanouškům. Jednalo se o jeden z nejemotivnějších okamžiků mého života. Celý večer mě napumpoval energií. Moc děkuju," uvedl na facebooku plzeňského klubu Čišovský.

Přišel a vykopal Ligu mistrů

Tehdejší plzeňský trenér Pavel Vrba dobře znal Čišovského ze slovenské nejvyšší soutěže, když vedl Žilinu. Tam se sice při svých angažmá minuli, ale v té době toho jednatřicetiletý zadák měl za sebou už spoustu. Pět let v Interu Bratislava, po Žilině dva roky v Petržalce a nakonec tři roky v rumunském Temešváru. Plzeňský lodivod tušil, že do kvalifikace Ligy mistrů se jeho zkušenosti budou hodit.

A Čišovskému se nabídka také zamlouvala, i když zájem o něj měli i doma na Slovensku. "Nabídek bylo několik, ale upřednostnil jsem tu Viktorie Plzeň, neboť je to tým úřadujícího mistra, má výborné mužstvo, staví nový stadion a lákalo mě angažmá v české lize," říkal tehdy. Navíc tu měl i kamarády krajany Marka Bakoše či Michala Ďuriše.

Do obrany Viktoriánů skvěle zapadl a za pár měsíců si zahrál proti AC Milán či Barceloně. Pravda, jsou okamžiky, na které v souvislosti s Ligou mistrů nevzpomíná rád. To když po jeho ruce na San Siru kopal Zlatan Ibrahimovic penaltu, nebo když v Edenu fauloval ve vápně Lionela Messiho a Plzeň pak v deseti marně odolávala katalánským nájezdům.

V Plzni našel druhý domov

Jinak ale prožil v dresu Viktorie absolutní vrchol kariéry. Stal se českým šampionem a čtyřmi góly v kvalifikaci pomohl týmu podruhé do Champions League. V Plzni by spokojený, vzal si sem manželku, syn tu začal chodit do školy.

Loni v únoru s ním klub dokonce prodloužil smlouvu. "V Plzni jsem prostě spokojený. Klademe si vždy ty nejvyšší cíle, dosahujeme dobrých výsledků. Stadion je pravidelně vyprodán, lidé fotbalem žijí. V neposlední řadě je zde spokojená i rodina, takže všechno mluvilo pro prodloužení kontraktu," prohlásil slovenský reprezentant.

Už v dubnu ale přestal hrát. Nejprve laboroval s kolenem, kvůli kterému musel i na operaci. V létě už nebyl Dušanovi Uhrinovi k dispozici pro přípravu, stejně tak v průběhu podzimu trenéru Koubkovi. Objevily se první příznaky kruté nemoci.

V klubu dlouho nikdo nechtěl mluvit o tom, co s oporou plzeňské obrany je. Prosakovaly informace, že jde o chorobu krutější než rakovina. Fanoušci tak alespoň během sezony skandovali jeho jméno a vytvářeli chorea na jeho podporu. Transparent "Čišo bojuj" roztáhli čeští a slovenští reprezentanti i při březnovém přátelském utkání v Žilině.

Jen desetina nemocných přežije pět let

Až letos v lednu přišel deník Blesk s informací, že fotbalista trpí nemocí ALS. Nevyléčitelnou chorobou, při které se rozpadají centrální i periferní motorické dráhy a pacientovi postupně selhává veškeré svalstvo v těle. Chorobou, na kterou nedávno zemřel i bývalý premiér Stanislav Gross.

"Moderní medicína prozatím nezná příčinu choroby, a tedy ani lék. Víme jen, že spočívá v onemocnění motorických nervových buněk. Každá má svůj vnitřní program, který jí zajišťuje určitou životnost. Choroba způsobuje, že tyto buňky předčasně zanikají. Proč, to doposud nikdo neví," řekl Aktuálně.cz lékař Neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Martin Nevrlý. Podrobnosti čtěte ZDE.

Výzkum příčin této nemoci neustále probíhá. Loni v červenci zahájila organizace na podporu nemocných ALS Association celosvětovou kampaň nazvanou Ice Bucket Challenge, která se šířila po sociálních sítích. Lidé si symbolicky vylévali na hlavu kbelíky se studenou vodou a přispívali na speciální konto. Jen za měsíc se podařilo vybrat v přepočtu přes dvě miliardy korun.

Zatím ale lékaři mohou jen zmírňovat průběh nemoci. Podle odborníků jen dvacet procent pacientů přežije pět let a jen deset procent déle. Výjimky jsou. Vždyť stejnou chorobou trpí známý fyzik Stephen Hawking, u kterého se objevily první příznaky už v jeho studentských letech. Nyní mu je 73 let.

 

Právě se děje

Další zprávy