Slováci zuří: Upřená penalta, dvě červené, vykázaný kouč

14. 10. 2014 20:07
Slovenští fotbalisté do 21 let prohráli po sporných výrocích rozhodčího v odvetě baráže o Euro v Itálii 1:3, což jim v součtu s úvodní remízou 1:1 vystavilo stopku.
Podívejte se na skandální fragmenty odvety baráže o ME "21" mezi Itálií a Slovenskem | Video: youtube.com

Reggio Emilia - Slovenští fotbalisté do 21 let si na evropském šampionátu v Česku v příštím roce nezahrají. V dramatické odvetě baráže dnes prohráli v Itálii 1:3 a po domácí remíze 1:1 v úvodním zápase na závěrečný turnaj nepostoupili.

Už dávno před závěrečným hvizdem však Slováci spílali rozhodčímu Stevenu McLeanovi, který jim nepochopitelně odepřel jasnou penaltu, vyloučil dva hráče a vykázal na tribunu dva členy realizačního týmu.

Na mistrovství budou nečekaně chybět i obhájci titulu Španělé, kteří vypadli se Srbskem.

Prohrávali, ale drželi naději

Slováci, v jejichž základní sestavě nastoupili hráči z české ligy Hrošovský z Plzně a Pauschek z Bohemians 1905, vstoupili do odvety velmi špatně a už po čtvrthodině prohrávali o dvě branky. V páté minutě otevřel skóre Bernardeschi a pak proměnil penaltu Belotti.

Ve 34. minutě navíc dostal druhou žlutou kartu Duda a hosté šli do deseti. Přesto po poločase dokázali i v oslabení soupeře zatlačit a Lobotka povedeným lobem snížil.

V 73. minutě skotský rozhodčí McLean upřel Slovákům po poradě se svým asistentem penaltu a místo ní nepochopitelně nařídil rohový kop. To se nelíbilo vedoucímu mužstva a sudí ho vykázali na tribunu, kam jej záhy následoval také trenér Galád. O pět minut později byl vyloučen také Zrelák a Italové proti devíti hostujícím hráčům zpečetili postup třetím gólem.

"Nikdy bych si nepomyslel, že na takovéhle úrovni by se takovým způsobem mohl poškodit náš tým a naše země. Víc to nekomentuji," citoval server sport.sk Galáda. "To, co předvedl rozhodčí, by se ve fotbale nemělo dělat," doplnil vyloučený Zrelák.

Španělé senzačně obhajovat nebudou

Španělé ovládli poslední dva evropské šampionáty do 21 let, v Česku je ale fanoušci neuvidí. Tým z Pyrenejského poloostrova si přivezl z prvního utkání v Srbsku remízu 0:0, jenže domácí odvetu nezvládl.

V 31. minutě si dal Gaya vlastní gól a Španělé vyrovnali až v nastaveném čase. Vzápětí mohl vstřelit postupovou branku barcelonský Munir, jenže Dmitroviče nepřekonal a z protiútoku rozhodl o výhře Srbů 2:1 Kostič.

Vedle Itálie a Srbska si v baráži postup zajistily také Anglie, Dánsko, Německo, Portugalsko a Švédsko, které překvapivě vyřadilo Francii. Český výběr má z pozice pořadatelské země účast na šampionátu jistou. Los dvou základních skupin červnového turnaje se uskuteční 6. listopadu v Praze.

Odvetné zápasy baráže o postup na ME fotbalistů do 21 let:

Itálie - Slovensko 3:1 (2:0)
Branky: 5. Bernardeschi, 15. Belotti z pen., 90. Longo - 63. Lobotka. První zápas: 1:1, postoupila Itálie.

Německo - Ukrajina 2:0 (0:0)
Branky: 89. Volland, 90.+1 Bittencourt. První zápas: 3:0, postoupilo Německo.

Chorvatsko - Anglie 1:2 (1:1)
Branky: 38. Livaja - 9. Moore, 73. Hughes. První zápas: 1:2, postoupila Anglie.

Portugalsko - Nizozemsko 5:4 (2:2)
Branky: 50. a 66. Ricardo, 13. Rubén Vezo, 20. Rubén Neves, 87. Bernardo Silva - 64. a 89. z pen. Aké, 15. Weghorst, 45.+2 Kongolo. První zápas: 2:0, postoupilo Portugalsko.

Španělsko - Srbsko 1:2 (0:1)
Branky: 90.+2 Sergi Roberto - 31. vlastní Gaya, 90.+3 Kostič. První zápas: 0:0, postoupilo Srbsko.

Island - Dánsko 1:1 (0:0)
Branky: 90.+3 Fridjonsson z pen. - 90. Thomsen. První zápas: 0:0, postoupilo Dánsko.

Švédsko - Francie 4:1 (2:0)
Branky: 3. a 35. Thelin, 71. a 88. Lewicki - 87. Kurzawa. První zápas: 0:2, postoupilo Švédsko.