Liberec porazil Slavii a pojistil si extraligu

6. 3. 2015 20:26
Výsledky zápasů nadstavbové části hokejové extraligy. Slavia padla s Libercem, Olomouc vyhrála ve Varech na nájezdy.
Slavia znovu prohrála (ilustrační)
Slavia znovu prohrála (ilustrační) | Foto: Zlata Vostrá

Liberec - Vedle play off hokejové extraligy začaly i souboje o umístění na 11.- 14. místě. Hned v úvodním zápase prohrála poslední Slavia s Libercem dvěma góly v závěrečných šesti minutách zápasů.

Liberec si tak díky výhře zahraje elitní soutěž i v příští sezoně. V souběžně hraném utkání v Karlových Varech nakonec rozdílový bod bere Olomouc, která vyhrála na nájezdy a trochu tak zdramatizovala situaci v tabulce.

Liberec se zachránil

Začátek utkání v Liberci byl oboustranně opatrný. V polovině úvodní třetiny dostali hosté možnost hrát téměř šest minut přesilovku, ale nevyužili ji. V následné své zkrácené početní výhodě se dostali do tlaku domácí, pokračovali i po ní, ale Jelínek šanci nevyužil.

Druhou třetinu začali domácí náporem. Pomohla jim i přesilovka, ale jejich tlak byl stále bez gólového efektu. Furcha postupně vyzkoušeli Bulík, Plutnar, Jelínek, ale slávistického brankáře nepřekonali. Slavia se vymanila z tlaku až v polovině utkání díky přesilovce. V ní po Tomicově střele podržel Bílé Tygry Lašák. Následovaly dvě přesilovky domácích, ale ani jim se nepodařilo skórovat.

V závěrečném dějství byli domácí aktivnější, ale i nadále dlouho marně hledali recept na překonání Furcha. Velice blízko byl ve 49. minutě Filippi, který pronikl do útočného pásma, položil si Furcha, ale po objetí branky nedokázal zasunout puk do branky.

Domácí se dočkali v 54. minutě. Střelu Filippiho i následnou dorážku Bulíka ještě Furch zlikvidoval, ale na druhou dorážku Výtiska už nestačil. O necelé tři minuty později předvedl ve vlastním oslabení krásné sólo Valský a stanovil konečné skóre.

Olomouc zdramatizovala tabulku

Vstupné jen za 20 korun přilákalo do KV Arény 3586 diváků. V 6. minutě se dostali do vedení hosté, kteří bleskově po třech vteřinách potrestali Vachovcovo vyloučení. Kucharczyk vyhrál vhazování v levém kruhu, Houdek vystřelil od modré čáry a Řípa tečoval puk za Závorkova záda. Sudí Fraňo se Šindlerem si platnost branky ještě ověřili u videorozhodčího.

Domácí ale hned za 25 vteřin vyrovnali. Zadražil ideálně přihrál z levého na pravý kruh Bartekovi, který zakončil do odkryté branky. V polovině utkání našel Balán zpoza branky osamoceného Davida Hrušku, který blafákem do bekhendu stav otočil. A po 55 vteřinách druhého dějství při Skrbkově vyloučení upravil na 3:1 ránou od modré čáry opět kanonýr Bartek.

Karlovarští ale náskok rychle ztratili, když se dvakrát trefil slovenský útočník Buc. Za 56 vteřin snížil po chybě karlovarské obrany, když Závorku překonal po úniku na druhý pokus. Za dalších 107 vteřin bylo srovnáno po dalším zaváhání domácí defenzivy. Knotek získal puk před Závorkou a Buc doklepl do prázdné branky.

Ve 32. minutě šli zároveň pykat olomoučtí Houdek s Jaroměřským, ale soupeř dvouminutovou přesilovku pěti proti třem nevyužil.

Domácí se v úvodu třetí třetiny ubránili při Bičánkově vyloučení a pak dostávali Olomouc pod tlak, ale skóre se neměnilo. V závěru třetí třetiny Vary nevyužily přesilovku. V 59. minutě se hosté už radovali po závaru, ale rozhodčí pro postavení útočícího hráče v brankovišti gól neuznali.

Olomouc mohla rozhodnout v prodloužení, ale dvě minuty trvající výhodu čtyř proti třem sehrála bez úspěchu. Hosté si spravili chuť až v nájezdech. Prvních pět za domácí chytal náhradník Habal a od šesté série se vrátil do branky Závorka.

Rozhodl Marosz, který se trefil při svém prvním pokusu v pátém kole a následně svůj úspěch dvakrát zopakoval. Hanáci proti Karlovým Varům uspěli stejně jako v neděli v závěrečném kole základní části (3:2 v prodloužení) a ještě zdramatizovali boj o záchranu.

1. kolo skupiny o umístění v hokejové extralize:

Bílí Tygři Liberec - HC Slavia Praha 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 54. Výtisk (Bulík, Filippi), 57. Valský (Plutnar). Rozhodčí: Lacina, Polák - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4110.

Liberec: Lašák - Plutnar, Gřegořek, Výtisk, Derner, Ulrych, Kolmann, Voráček - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Bakoš, Filippi, T. Urban - Balaštík, Bulík, Radivojevič - Hrníčko, Mikyska, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Slavia Praha: D. Furch - Valach, Šenkeřík, Šulc, Štich, Knot, Kolařík, A. Růžička - Babka, Vas, Pletka - Stránský, T. Doležal, Poletín - M. Čermák, Sklenář, Tomica - Andres, Holec, J. Veselý. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Bartek (Zadražil, Duda), 11. D. Hruška (Balán, Vachovec), 21. Bartek (Sičák) - 6. Řípa (Houdek, Kucharczyk), 22. Buc, 24. Buc (J. Knotek), rozhodující sam. nájezd Marosz. Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 3586.

Karlovy Vary: Závorka (na 1. až 5. nájezd Habal) - Harant, Sičák, Deyl, Bičánek, Šmach, Redlihs, J. Tomeček - D. Hruška, Balán, Vachovec - Bartek, Zadražil, Duda- V. Tomeček, Skuhravý, Micka - Koblasa, R. Hruška, Gorčík. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

Olomouc: Trvaj - Vyrůbalík, Skrbek, Majeský, Ondrušek, Houdek, Jaroměřský - Buc, J. Knotek, Laš - Zuzin, Herman, Matai - Kucharczyk, Marosz, Řípa - Diviš. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.

11. Liberec 53 17 9 3 24 130:131 72
12. Karlovy Vary 53 16 2 11 24 113:150 63
13. Olomouc 53 13 6 5 29 130:170 56
14. Slavia Praha 53 12 3 2 36 106:183 44