Sláva Škodovi! Češi otočili s Kazachstánem a už jsou blízko

3. 9. 2015 22:34
Český tým doma s Kazachstánem dlouho prohrával, pak ale dvakrát udeřil hlavou Milan Škoda.
Češi porazili Kazachstán, hrdinou Milan Škoda.
Češi porazili Kazachstán, hrdinou Milan Škoda. | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň - Střídající Milan Škoda se stal hrdinou českého národního týmu. Útočník pražské Slavie dvěma góly v závěru zápasu rozhodl o tom, že Češi otočili veledůležitý duel kvalifikace o Euro 2016 proti Kazachstánu a zvítězili těsně 2:1. Utkání jsme sledovali živě ZDE.

Podceňované hosty dostal ve 21. minutě do vedení přesnou hlavičkou Ligviněnko. Škoda pak vyrovnal v 74. minutě a čtyři minuty před koncem zápas rozhodl.

Český tým zůstal na druhém místě skupiny A, přičemž na třetí Nizozemsko už má náskok šesti bodů. Oranjes totiž doma podlehli Islandu 0:1. Ztratili i Turci, kteří doma pouze remizovali s Lotyšskem 1:1.

"První poločas jsme nehráli dobře, navíc jsme udělali obrovskou chybu při jejich standardní situaci. Druhou půli měli naši hráči extrémní nasazení, zaslouženě jsme otočili, zázračný střelec Milan Škoda rozhodl. Chtěli jsme s ním zjednodušit hru, což se nám vyplatilo," řekl po utkání v rozhovoru pro Českou televizi trenér Pavel Vrba.

"Pokud se nám podaří zápas v Lotyšsku, už budeme hodně blízko našemu cíli," připomněl dobrou výchozí pozici kouč národního týmu.

V základu Pavelka se Skalákem

Zápasu předcházela minuta ticha a povedené choreo na počest nedávno zesnulé legendy Josefa Masopusta. Trenér Pavel Vrba při absenci čtyř záložníků nasadil do základní sestavy hned dva debutanty Pavelku se Skalákem, který dokonce hrál na pozici ofenzivního středního záložníka, kde jinak nastupuje momentálně zraněný kapitán Rosický.

Domácí si chtěli pomoci rychlým gólem, jenže začátek jim nevyšel. Kazaši nejprve zahrozili ve dvanácté minutě Džolčijevovou střelou, která asi o metr minula vzdálenější tyč, a v 21. minutě už nečekaně udeřili.

Po nakrátko rozehraném rohovém kopu nacentroval Islamchan na zadní tyč, kam si naběhl stoper Logviněnko a přes Procházku hlavou otevřel skóre. Stejný hráč dal českému týmu po centrech ze strany i oba góly v úvodním vzájemném duelu vloni v Astaně, který reprezentanti vyhráli 4:2. Kazachstán skóroval po dlouhých 423 minutách.

Češi tak stejně jako v březnovém domácím duelu s Lotyšskem (1:1) museli po inkasovaném gólu dotahovat. Přes pevnou kazašskou obranu se ale těžko prosazovali a jedinou velkou šanci první půle měl v 38. minutě Limberský, kterému po povedené střele zpoza vápna radost z branky na domovském plzeňském stadionu zhatilo břevno.

Vrba poslal po pauze na trávník Škodu místo Skaláka, ale Češi dál marně dobývali soupeřovu branku. Kadeřábek hlavičkoval vedle a v 53. minutě naopak znovu zahrozil Kazachstán. Džolčijev ale brejk pokazil.

Dva centry, dvě přesné trefy

Přestože se domácím nedařilo, fanoušci je stále hnali dopředu. Krátce po příchodu dalšího střídajícího hráče Šurala se mohl při debutu dočkat premiérové trefy Pavelka, jehož tečovaná rána skončila těsně mimo. Češi ale stupňovali tlak a v 74. minutě srovnali. Po Dočkalově centru se hlavou prosadil Škoda a při druhém reprezentačním startu oslavil první gól.

Domácí vystupňovali nápor a čtyři minuty před koncem se dočkali vítězného gólu, který je velmi přiblížil k postupu na šampionát. Na Šuralův centr si naskočil Škoda a druhou trefou v utkání zajistil národnímu týmu premiérovou letošní výhru.

Utkání skupiny A kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2016 v Plzni:

ČR - Kazachstán 2:1 (0:1)

Branky: 74. a 86. Škoda - 21. Logviněnko. Rozhodčí: Strömbergsson - Culum, Gustavsson (všichni Švéd.). ŽK: Šomko (Kazachstán). Diváci: 10.572.

ČR: Čech - Kadeřábek, Suchý, Procházka, Limberský - Darida (68. Šural), Pavelka - Dočkal, Skalák (46. Škoda), Krejčí (85. Kopic) - Lafata. Trenér: Vrba.

Kazachstán: Pokatilov - Gurman, Malyj, Logviněnko, Šomko - Kuat, Islamchan (78. Sujumbajev), Smakov - Džolčijev, Nuserbajev (72. Chižničenko), Konysbajev (88. Kukejev). Trenér: Krasnožan.

1. Island 7 6 0 1 15:3 18
2. ČR 7 5 1 1 14:9 16
3. Nizozemsko 7 3 1 3 13:7 10
4. Turecko 7 2 3 2 8:9 9
5. Lotyšsko 7 0 4 3 3:14 4
6. Kazachstán 7 0 1 6 5:16 1