Skokanům na lyžích začala letní tour. Tři se vešli do TOP 10

30. 8. 2015 10:13
Den poté, co nepostoupil do druhého kola, obsadil skokan na lyžích Jakub Janda v druhém závodu letní Grand Prix v Hakubě třetí místo.
Jakub Janda
Jakub Janda | Foto: Reuters

Hakuba (Japonsko) - Den poté, co nepostoupil do druhého kola, obsadil skokan na lyžích Jakub Janda v druhém závodu letní Grand Prix v Hakubě třetí místo. V Japonsku se dnes dařilo i dalším dvěma českým reprezentantům, Lukáš Hlava byl sedmý a Jan Matura devátý.

Sedmatřicetiletý Janda se vrátil na stupně vítězů v letním seriálu po dvou letech od triumfu v Nižním Tagilu. Vítězi Grand Prix z roku 2005 pomohla k jedenáctému pódiovému umístění v kariéře také slabší konkurence - do Japonska vůbec neodcestovali například Rakušané, Poláci a Norové, nekompletní týmy tam vyslali Němci a Slovinci.

Bývalý vítěz Světového poháru a Turné čtyř můstků Janda se v šestém závodu postaral o nejlepší český výsledek v jedenáctidílném seriálu. Dosavadním maximem bylo šesté místo Hlavy, jenž je průběžně coby nejlepší Čech osmý.

"Trenér (Michal) Doležal před odletem sliboval tři závodníky do TOP 10 a to se stalo. Skokané potvrdili formu a zlepšení. Je vidět, že se pracuje tím správným směrem. I přes nízký počet startujících je vždy těžké se protlačit mezi TOP 15 a každý výsledek se počítá," uvedl v tiskové zprávě svazu koordinátor skokanů Jakub Jiroutek.

Suverénní vítězství si dnes připsal za 265,2 bodu domácí Kento Sakujama, jenž se díky tomu dostal do čela pořadí GP před chybějícího Němce Severina Freunda. Druhý byl s odstupem téměř 12 bodů další Japonec Taku Takeuči, na něhož ztratil Janda osm bodů.

Letní Grand Prix ve skoku na lyžích v Hakubě (Japonsko):

1. Sakujama 265,2 b. (130,5+127 m), 2. Takeuči (oba Jap.) 253,5 (128,5+127), 3. Janda 245,2 (125,5+125), ...7. Hlava 241,5 (122,5+123), 9. Matura (všichni ČR) 236,6 (125+121,5).

Průběžné pořadí (po 6 z 11 závodů): 1. Sakujama 346, 2. Freund (Něm.) 280, 3. Kubacki (Pol.) 249, ...8. Hlava 138, 17. Janda 103, 32. Matura 42, 43. Koudelka (ČR) 26.