Sigma se dál topí v sestupových vodách, Jihlava remizovala v Brně

6. 5. 2016 19:24
Fotbalisté Olomouce v předehrávce 28. ligového kola prohráli na hřišti Dukly 0:2 a zůstali na předposledním místě. Hanácký nováček nevyužil šanci minimálně do soboty přeskočit Příbram, na kterou v tabulce dál ztrácí bod. Středočechy čeká v sobotu zápas ve Zlíně a navíc mají se Sigmou lepší vzájemné zápasy. Utkání na Julisce svými góly rozhodli v první půli Slovák Lukáš Štetina a po změně stran další obránce Ondřej Vrzal. Jihlavští si ale záchranu v nejvyšší soutěži také nezajistili, když v Brně remizovali 1:1.
Olomouc je nadále na předposledním místě tabulky
Olomouc je nadále na předposledním místě tabulky | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Olomouce v předehrávce 28. ligového kola prohráli na hřišti Dukly 0:2 a zůstali na předposledním místě. Hanácký nováček nevyužil šanci minimálně do soboty přeskočit Příbram, na kterou v tabulce dál ztrácí bod. Středočechy čeká v sobotu zápas ve Zlíně a navíc mají se Sigmou lepší vzájemné zápasy. Utkání na Julisce svými góly rozhodli v první půli Slovák Lukáš Štetina a po změně stran další obránce Ondřej Vrzal.

Jihlavští si ale záchranu v nejvyšší soutěži také nezajistili, když v Brně remizovali 1:1. Po vedoucím gólu makedonského obránce Janiho Urdinova sahala Vysočina po záchraně, kterou jí nabídla porážka Olomouce na Dukle. O radost ale hosty připravil čtrnáct minut před koncem vyrovnávací brankou Michal Škoda. Brňané poprvé na jaře doma nevyhráli, ale už podeváté za sebou na svém hřišti bodovali.

Dukla spustila hned od začátku

Dukla si hned v úvodu vypracovala dvě velké šance, ale Manzia zamířil do boční sítě a Mareš napálil brankáře Buchtu, který se do sestavy vrátil po třízápasovém trestu. Poté zahrozila také Olomouc díky Hálovi, jehož střelu Rada vytáhl nad břevno.

Ve 13. minutě otevřela skóre Dukla. Néstor v šestnáctce našel volného Štetinu a domácí stoper dostal hodně času i prostoru, aby svou hlavičku umístil do horního růžku.

Rychlou pojistku mohl ze samostatného úniku přidat Manzia, ale ztroskotal na Buchtovi. Jeho branku pak těsně minuli Hanousek i Néstor. Duklu krátce před pauzou podržel Rada a povedeným skokem vyrazil tečovanou Faltovu ránu.

Pražané začali lépe i druhý poločas. Po Manziově efektním průniku ještě neuspěl Mareš, ale v 52. minutě už Buchta inkasoval podruhé. Na Marešův roh si naskočil Vrzal a tvrdou hlavičkou umístil míč k tyči. Levý bek Dukly dal už svůj pátý ligový gól v sezoně.

O chvíli později se musel opět činit Buchta, který vytáhl tečovaný pokus Hanouska. Na druhé straně zase po Štěpánově centru vysoko přestřelil Ordoš. Dukla v závěru ještě nevyužila tři hodně slibné brejky, když sami před Buchtou selhali Manzia a dvakrát Mareš.

Olomouc venku prohrála sedmý z posledních osmi zápasů v nejvyšší soutěži. Na půdě Dukly v samostatné lize Sigma nezvítězila ani na pátý pokus.

Brno zachraňovalo bod

Jihlava se pokusila zaskočit soupeře svižným tempem a důrazem v osobních soubojích. Brňané se rychle přizpůsobili. Výsledkem byl fotbal s rychlým pohybem, kterému ale v úvodních dvaceti minutách chybělo zakončení. Poprvé vážněji zahrozil z trestného kopu z dvaceti metrů Urdinov, jehož střela těsně minula horní růžek domácí branky. Nejdramatičtější pasáž úvodního poločasu nabídla 24. minuta. V ní nejdříve domácí stoper Jovanovič trefil břevno, rychlonohý útočník Voltr zase zakončil své sólo střelou do tyče. Přehlídku zahozených šancí uzavřel ve 26. minutě domácí kanonýr Řezníček, který obešel Urdinova, ale jeho slabší ránu brankář Hanuš chytil.

Ani po změně stran Jihlava nepolevila a důrazně dohrávala osobní souboje, což jí vyneslo první branku. V 54. minutě brankář Melichárek rozehrál nakrátko Lackovi, kterému míč odskočil a sebral mu jej Vaculík. Jeho střelu ještě Melichárek vyrazil, na dorážku Urdinova už nedosáhl.

Po inkasované brance zvýšili Brňané své úsilí, přes pozorně bránícího soupeře se však jen s obtížemi dostávali k zakončení. Navzdory náskoku se fotbalisté Vysočiny nezatáhli do defenzivy. Po zisku míče se stále snažili o rychlé protiútoky, kterým ale chybělo přesnější zakončení.

Zlepšená hra v závěrečných dvaceti minutách pomohla Zbrojovce k tlaku, který přinesl vyrovnání. Po kolmé přihrávce se dostal za obránce v 76. minutě Škoda a odvrátil porážku Brna. V dramatickém závěru měla Jihlava ještě dvě solidní šance. Hronkovu střelu Melichárek chytil a Šulkův trestný kop šel těsně vedle.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

28. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - Sigma Olomouc 2:0 (1:0)
13. Štetina, 52. Vrzal. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Moláček. ŽK: Hála, Plšek (oba Olomouc). Diváci: 1228.

Dukla: Rada - Čajič, Štetina, Gorkšs, Vrzal - Hanousek, Považanec, Daniel Tetour (88. Preisler) - Néstor (79. Beauguel), Mareš, Manzia (75. Berger). Trenér: Kozel.

Olomouc: Buchta - Hála, Šindelář, Radakovič, Vepřek (46. Mahmutovič) - Navrátil (76. Chorý), P. Ševčík, Plšek, Houska (46. Štěpán), Falta - Ordoš. Trenér: Jílek.

Zbrojovka Brno - Vysočina Jihlava 1:1 (0:0)
76. Škoda - 54. Urdinov. Rozhodčí: Proske - Wilczek, Kříž. ŽK: Škoda, Jovanovič, Hyčka (všichni Brno). Diváci: 4063.

Brno: Melichárek - Hyčka, P. Buchta, Jovanovič, Lutonský - Lacko (61. Malík) - Pašek, Zoubele (84. Košťál), Chrien (65. Brigant), Škoda - Řezníček. Trenér: Kotal.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Krejčí, Mišůn, Urdinov - Kučera, Šulek - Bazal, Hronek, Vaculík (81. Kukol) - Voltr (85. Dvořák). Trenér: Hipp.