Šestý závod, šestý vítěz. V Monaku triumfoval Webber

27. 5. 2012 15:30
V celkovém hodnocení šampionátu vede Alonso se 73 body, za ním jsou Vettel a Webber.
Australan Mark Webber v Red Bullu ovládl GP Monaka
Australan Mark Webber v Red Bullu ovládl GP Monaka | Foto: Reuters

Praha, Monte Carlo - Tohle historie formule 1 ještě nezažila. Také v šestém závodě této sezony vyhrál jiný pilot. V prestižní Velké ceně Monaka obhájil loňský triumf Mark Webber s Red Bullem.

Protože se v úzkých uličkách Monte Carla nedá moc předjíždět, dorazil do cíle "vláček" jezdců s minimálním rozestupem. Druhý Niko Rosberg s Mercedesem na vítěze ztratil 0,6 sekundy a třetí Fernando Alonso z Ferrari zaostal o 0,9 sekund.

Závod jsme sledovali v on-line reportáži ZDE

Španělovi stačilo třetí místo na průběžné vedení v šampionátu, protože Sebastian Vettel skončil za ním na čtvrtém místě. Pilot Red Bullu jako jediný nenasadil na startu nejměkčí pneumatiky, takže do boxů jel až ve 46. kole. Tím se z devátého místa na startovním roštu dostal těsně pod stupně vítězů.

Vettel se o druhé místo dělí s Webberem, oba mají 73 bodů, vedoucí Alonso získal zatím o tři více.

"První část závodu byla zvláštní a těžko se mi zahřívaly gumy. Sebastianovi jelo auto lépe, ale podařilo se mi ho držet tak, aby neměl náskok 21 vteřin. To byla ta magická hranice, po které by se z boxů vrátil do čela. Je to skvělý den pro mě i celý náš tým," řekl spokojený Webber.

Seriál pokračuje 10. června Velkou cenou Kanady v Montrealu.

Drama hned na startu

Hned po startu došlo ke kolizi mezi Michaelem Schumacherem a Romainem Grosjeanem. Němec narazil do levého zadního kola Lotusu a pro pilota z Francie bylo po závodě.

"Jsem zklamaný, Chtěl jsem dojet do cíle, ale dopadlo to úplně jinak," řekl Grosjean o kolizi, kterou po závodě prošetřovalo ředitelství  Velké ceny.

Webber nepotvrdil pověst špatných startů a z první pozice ho nikdo nedostal. Za ním se seřadili Nico Rosberg, Lewis Hamilton (McLaren), Alonso, Felipe Massa (Ferrari) a Vettel.

Do prvních zastávek v boxech se prakticky nic nezměnilo. I když skoro všechny týmové vysílačky žhavily informace o dešti, k žádnému vodnímu dramatu nedošlo.

Vydělal na tom nejvíc Vettel, který se do návštěvy depa držel na prvním místě. Pak sice ztratil, ale dokázal se prodrat na čtvrtou pozici před Hamiltona.

Šampionova smůla

Za největšího monackého smolaře se může považovat Michael Schumacher. Pilotovi, který v sobotu vyhrál kvalifikaci, a přesto nebyl na pole position, začaly rychle odcházet pneumatiky. Němec si tak musí na šesté monacké vítězství počkat zase napřesrok.

V závěrečných kolech byla vedle Schumacherova odstoupení jedinou změnou v první desítce návštěva v boxech v podání Jeana-Erica Vergneho s monopostem Toro Rosso. Francouzovi nevyšla sázka na mokré gumy, a tak skončil bez bodů.

Webber si po 78 okruzích dojel pro osmý triumf v kariéře a celkové 28. vítězství stáje Red Bull.

Výsledky: 1. Webber (Austr./Red Bull) 1:46:06,557 (prům. rychlost 147,312 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -0,643, 3. Alonso (Šp./Ferrari) -0,947, 4. Vettel (Něm./Red Bull) -1,343, 5. Hamilton (Brit./McLaren) -4,101, 6. Massa (Braz./Ferrari) -6,195, 7. Di Resta (Brit./Force India) -41,537, 8. Hülkenberg (Něm./Force India) -42,562, 9. Räikkönen (Fin./Lotus) -44,036, 10. Senna (Braz./Williams) -44,516.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 20 závodů): 1. Alonso 76 b., 2. Vettel 73, 3. Webber 73, 4. Hamilton 63, 5. Rosberg 59, 6. Räikkönen 51, 7. Button (Brit./McLaren) 45, 8. Grosjean (Fr./Lotus) 35, 9. Maldonado (Ven./Williams) 29, 10. Pérez (Mex./Sauber) 22.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 146, 2. McLaren 108, 3. Ferrari 86, 4. Lotus 86, 5. Mercedes 61, 6. Williams 44, 7. Sauber 41, 8. Force India 28, 9. Toro Rosso 6.