Wimbledon, dvouhra mužů • semifinále • 14:00

Novak Djokovič - Roger Federer

Novak Djokovič
1:3
Roger Federer

Sledujte online reportáž ze semifinále mužské dvouhry na Wimbledonu mezi Novakem Djokovičem a Rogerem Federerem. Zápase začne na centrálním dvorci po 14. hodině SELČ.

Pojďme se podívat na vzájemnou bilanci obou tenistů. Brzy jednatřicetiletý Švýcar jí vévodí v poměru 14:12, šest z posledních sedmi zápasů však vyhrál pětadvacetiletý Srb. Jedinou výhrou Federera je loňský úspěch v semifinále French Open, jímž zastavil Djokovičovu sérii 43 výher v řadě.

Ještě jedna informace k vzájemným zápasům. I když se oba tenisté spolu na trávě utkají vůbec poprvé, na grandlamových turnajích se utkají už pojedenácté, což je historický rekord. Jejich vzájemná bilance je vyrovnaná (5:5). V semifinále grandslamu se utkají už podeváté, což je rovněž rekord. Čtyři z posledních pět zápasů však vyhrál opět Djokovič.

Pojďme se podívat na cestu obou tenistů do semifinále.

Světová jednička, obhájce titulu a pětinásobný vítěz na grandslamech Djokovič v prvním kole porazil ve třech setech někdejší světovou jedničku Španěla Juana Carlose Ferrrera, 3:0 porazil ve druhém kole i Američana Ryana Harrisona, ve třetím kole proti němu dosud jako jediný uhrál set Radek Štěpánek, v osmifinále si Djokovič bez problémů poradil s krajanem Viktorem Troickým a ve čtvrtfinále s Němcem Florianem Mayerem.

Srbský tenista Novak Djokovič se raduje z vítězství nad Španělem Juanem-Carlosem Ferrerem v 1. kole na Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters

Světová trojka, šestinásobný vítěz dvouhry na Wimbledonu a šestnáctinásobný grandslamový vítěz Federer rovněž úvodními dvěma koly proklouzl bez potíží, ve třech setech porazil Španěla Alberta Ramose-Vinolase i Itala Fabia Fogniniho. Ve třetím kole však svedl velkou bitvu s Francouzem Julienem Benneteauem, proti němuž otočil zápas ze stavu 0:2 na sety. V osmifinále porazil ve čtyřech setech Belgičana Xaviera Malisseho a ve čtvrtfinále vyhrál 3:0 na sety s Rusem Michailem Južným.

Švýcarský tenista Roger Federer se raduje v utkání s Belgičanem Xavierem Malissem v osmifinále Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters

"Proti Djokovičovi víte, že není konec, dokud rozhodčí neohlásí závěrečné skóre po posledním míčku zápasu," řekl před zápasem Federer, který by se v případě titulu vrátil na první místo žebříčku ATP.

"Myslím, že hraju na trávě ještě lépe, než loni," řekl Djokovič, který by naopak v případě titulu mohl stejně jako loni i letos pomýšlet na zisk tří titulů z grandslamových turnajů.

0:0

Zápas začíná, na podání jde Federer.

Zápas Roger Federer a Julien Benneteau
Zápas Roger Federer a Julien Benneteau | Foto: Reuters

15:0 Federer zápas zahajuje vítězným úderem.

30:0 po přímém bodu Federera ze servisu.

40:0 A další přímý bod z podání od Federera.

40:15 Po velmi dobrém returnu Djokoviče posílá Federer míč do autu.

0:1

Federer však hru zakončuje třetím přímým bodem ze servisu v této hře.

15:0 Djokovič zakončuje výměnu vítězným úderem.

30:0 Výborný prohoz Djokoviče, Švýcar dokázal vrátit míč jen do sítě.

40:0 Přímý bod Djokoviče ze servisu.

1:1

Čistá hra pro Djokoviče. Federer vrátil Srbovo podání jen do autu.

0:15 Federer na síti poslal míč do autu.

15:15 Djokovič returnoval do autu.

30:15 Djokovič return tentokrát mířil do sítě.

40:15 Vítězný Federerův forhend přesně k lajně.

1:2

Oba hráči si bezpečně drží svůj servis.

15:0 po prvním esu v zápase.

30:0 Federer měl nahráno na vítězný míč, forhend však poslal do autu.

30:15 Djokovičův volej na síti nebyl razantní a Federer toho využil k přesnému prohozu.

40:15 Djokovič však zareagoval přímým bodem ze servisu.

2:2

Hra Djokovič. Obranný úder Federera končí v autu.

0:15 Po dlouhé přestřelce končí Federerův bekhend v síti.

15:15 Nevynucená chyba Djokoviče. Jeho bekhend je příliš dlouhý.

30:15 po prvním esu Federera.

40:15 Pokud Djokoviče o vítězný míč z bekhendu po lajně končí v těsném autu.

2:3

Federer získává díky druhému esu své podání. Ještě žádný z obou tenistů nedokázal na servisu uhrát více než jeden fiftýn.

15:0 Return Federera končí v autu.

30:0 Přímý bod Djokoviče z podání.

30:15 Nevynucená chyba Djokoviče, míč posílá za základní čáru.

30:30 Výborný Federův bekhend po lajně, Djokovič v nouzi po sílá míč do autu.

30:40 a první brejkbol zápasu je tu. Federer vytloukl Djokoviče do sítě.

2:4

A Federer jej okamžitě využívá. Djokovič dělá nevynucenou chybu, forhend posílá do sítě.

0:15 Po velmi dobrém returnu poslal Djokovič vítězný míč do rohu kurtu.

15:15 Vzápětí však dělá Djokovič nevynucenou chybu.

30:15 A opět vyhazuje Srb míč do autu.

40:15 Federer si pomáhá servisem.

2:5

Hru zakončuje esem, a brejk tak potvrzuje. Djokovič nyní bude podávat na udržení se v prvním setu.

15:0 Federerův return míří do autu.

30:0 Po vynikajícím returnu Federera předvedl Djokovič ještě lepší obranný křižný forhend.

40:0 Chyba Federera, míč končí v autu.

3:5

Djokovič uhrál čistou hru, nyní však bude Federer podávat na výhru v setu.

15:0 Federer začíná přímým bodem ze servisu.

30:0 A další přímý bod.

40:0 a tři setboly pro Federera, Djokovičův return končí v autu.

3:6

Federer zakončuje první set čistou hrou a po výhře 6:3 se ujímá vedení 1:0 na sety.

0:0

Začíná druhý set, na podání jde Djokovič.

0:15 A Djokovič ho začíná dvojchybou.

15:15 Djokovičovi pomohla páska.

30:15 Obranný úder Federera končí v autu.

40:15 Vítězný Djokovičův servis.

40:30 Federer vyhnal výborným returnem Srba mimo kurt a Djokovič se do kurtu netrefil.

1:0

Djokovič začíná druhý set úspěšně. Federerův čop končí v autu.

0:15 Federer chybuje po dobrém Srbově returnu.

0:30 Vítězný míč Srba z returnu.

0:40 a tři brejkboly pro Srba.

15:40 První brejkbol Federer odvrací. Return posílá Djokovič do autu.

2:0

Druhý brejkbol však Djokovič vítězným bekhendovým úderem proměňuje a dostává se do vedení 2:0.

15:0 Djokovič začíná svůj na servisu svým třetím esem v zápase.

30:0 Federerův forhend se do kurtu nevešel.

40:0 Djokovič šel hned po servisu na síť a volej poslal mimo dosah Federera.

3:0

Djokovič brejk potvrzuje čistou hrou.

15:0 Federer začíná vítězným bekhendovým kraťasem.

30:0 po přesném Federově voleji.

30:15 Djokovič však reaguje vítězným bekhendem po lajně.

40:15 Vzápětí však končí Djokovičův return v autu.

3:1

Federer je tentokrát na svém servisu úspěšný a snižuje na 1:3.

15:0 Vítězný Djokovičův servis.

30:0 Federerův return opět končí v autu.

40:0 Federerův bekhend končí v autu.

4:1

Djokovič je ve druhém setu na svém servisu bezchybný, opět jej získává čistou hrou.

15:0 Po dobrém servisu zahrál Federer míč do Djokovičova protipohybu.

30:0 Djokovičův returnv končí v autu.

40:0 Djokovič chybuje na síti.

4:2

Federer snižuje na 2:4, pomohl si výborným kraťasem, který Djokovič nestihl doběhnout.

0:15 Vítězný křižný return v podání Federera.

15:15 Federův return tentokrát končí v autu.

30:15 Djokovičův forhend končí přesně v rohu kurtu.

40:15 Po výborném servisu zahrál Djokovič vítězný křižný forhend.

5:2

Hra Djokovič. Federer tak nyní bude bude podávat na záchranu v setu. I když čárový rozhodčí zahlásil po jeho forhendu po čáře aut, Srb si vzal jestřábí oko, které ukázalo, že míč byl dobrý.

15:0 Nevynucená Srbova chyba, míč skončil v autu.

30:0 Djokovičův return končí v autu.

40:0 A opět se Djokovičův return do kurtu nevešel.

5:3

Federer se díky podání zachraňuje ve druhém setu, na jeho výhru však nyní bude podávat Djokovič.

15:0 Djokovič začíná přímým bodem ze servisu.

30:0 Po nejdelší výměně zápasu posílá Srb míč do opuštěného rohu kurtu.

40:0 a tři setboly pro Djokoviče. Federerův return končí v autu.

6:3

Djokovič v důležité chvíli uhrál čistou hru a druhý set vyhrál v poměru 6:3, srovnal tak stav zápasu na 1:1 na sety.

0:0

Začíná třetí set, na podání jde Federer.

0:15 Federer vstupuje do třetího setu dvojchybou.

15:15 Federer zahnal Djokoviče do úzkých a ten nedokázal vrátit míč do kurtu.

30:15 Vítězný servis Federera.

40:15 Djokovičův return končí v autu.

0:1

Federer zakončuje první gem třetího setu nekompromisní smečí.

15:0 Federerův return končí v síti.

15:15 Djokovič však předvádí nevynucenou chybu, jeho bekhend končí v autu.

15:30 Djokovičův forhend zastavuje páska.

30:30 Federerův return končí v síti.

30:40 a brejkbol pro Federera po další nevynucené chybě Djokoviče.

40:40 Djokovič jej však odvrací. Federer zariskoval, při pokusu o vítězný míč však poslal míč do autu.

A:40 Federer returnoval míč jen do sítě.

40:40 Federer však odpovídá vítězným forhendem po lajně.

A:40 Djokovič se dostal do útoku a výmenu zakončil úspěšnou smečí.

1:1

Djokovič i přes potíže svůj úvodní servis ve třetím setu získává.

15:0 Federer zahajuje svůj servis esem.

30:0 Křižný úder Djokoviče končí v autu.

40:0 Po dobrém servisu posílá Federer forhendový úder do protipohybu Djokoviče.

40:15 Djokovič snižuje.

1:2

Přesto však Federer třetí hru třetí sady získává.

15:0 Přímý bod Djokoviče ze servisu.

30:0 A další.

40:0 A třetí vítězný servis servis v řadě.

40:15 Djokovičův bekhendový úder končí v autu.

2:2

Hra Djokovič. Federerův return končí v autu.

0:15 Vítězný křižný forhend Djokoviče.

15:15 Federer však reagoval sérií drtivých forhendů.

30:15 Federer zahnal Djokoviče do rohu a ten v nouzi poslal míč ven z kurtu.

40:15 Tentokrát Federer zakončuje výměnu nekompromisní smečí.

2:3

Federer hru zakončil přesným servisem.

15:0 Djokovič vstupuje do šesté sady esem.

30:0 Federerův bekhend končí v síti.

30:15 Federer zahnal Djokoviče hluboko do defenzivy a Srb v nouzi zahrál míč do sítě.

30:30 Federer se dostal do útoku a výměnu zakončil forhendem do rohu kurtu.

30:40 Djokovičova dvojchyba přichází v tu nejhorší chvíli a Federer má brejkbol.

40:40 Brejkbol však odvrací. Po parádní výměně z obou stran zakončuje Djokovič vítězným bekhendem po lajně.

A:40 Federerova nevynucená chyba, míč posílá do sítě.

40:40 Federerův forhend končí přesně v rohu kurtu.

A:40

40:40

40:A Federer si vypracoval další brejkbol.

40:40 Ten však Djokovič opět odvrací.

A:40

3:3

Djokovič i přes dva brejkboly soupeře důležitou šestou hru třetí sady získává pro sebe.

15:0 Federer začíná bodem ze servisu.

15:15 Djokovič však reaguje neméně dobrým returnem.

30:15 Federer si však znovu pomáhá servisem.

40:15 Djokovičův úder zastavila páska.

3:4

Federer svůj set získává s přehledem, a tíhu tak přenáší opět na Djokoviče.

15:0 Federerův return míří za základní čáru.

30:0 Tentokrát posílá Federer úder do sítě.

40:0 Federerův forhend končí v síti.

40:15 Djokovič však dělá nevynucenou chybu a forhend vyhazuje daleko ven z kurtu.

4:4

Djokovič však tentokrát svůj servis snadno získává a srovnává na 4:4.

15:0

15:15

30:15

30:30

30:40 a v důležité chvíli si vypracoval brejkbol Djokovič.

40:40 Brejkbol však Federer odvrací výborným servisem.

A:40

4:5

Také Federer si s odvrácením brejkbolu soupeře poradil a svůj servis získal. Djokovič tak nyní bude podávat na záchranu v setu.

0:15

0:30

15:30

15:40 Po obrovské chybě Djokoviče si Federer vypracoval dva setboly.

30:40 Ten první však Djokovič odvrací. Po dobrém servisu výměnu nekompromisně zakončil forhendem do volné části kurtu.

4:6

Druhý brejk však Federer využívá, třetí sadu tak vyhrává 6:4 a ujímá se vedení 2:1 na sety.

0:0

Začíná čtvrtý set, na podání jde Federer.

0:1

Federer na podání uspěl a první gem čtvrté sady získává pro sebe.

15:40 Federer si hned na úvod čtvrté sady vypracovává dva brejkboly.

0:3

Federer brejk potvrzuje a je už jen tři hry od postupu do finále.

1:3

Djokovič si udržuje naději na zisk čtvrté sady. I když Federer dotáhl hru na shodu, Srb čtvrtou hru čtvrté sady získal pro sebe.

1:4

Federer však při svém servisu uhrál čistou hru a je už jen dvě hry od postupu.

0:40 a tři brejkboly pro Federera.

15:40 Ten první však Djokovič odvrací.

30:40 Odvrací i ten druhý.

40:40 Djokovič odvrací i třetí Federerův brejkbol a srovnává na shodu.

2:4

Djokovič vstal z mrtvých, i když prohrával 0:40, šestou hru získal pro sebe. Stále si tak udržuje naději na zvrat zápasu.

2:5

Federer však svůj servis získává opět čistou hrou a je už jen jednu hru od postupu. Djokovič nyní čelí těžkému úkolu, v další hře však bude podávat.

3:5

Djokovič se zachraňuje, nyní však bude na výhru v zápase podávat Federer. Švýcar byl dvakrát dva míčky od postupu, Djokovič však vždy dokázal zareagovat.

40:30 a mečbol pro Federera.

3:6

Je konec. Roger Federer hned svůj první mečbol využívá, vyhrává čtvrtý set v poměru 6:3 a celkově poráží Novaka Djokoviče 3:1 na sety.

Federer tak potvrdil, že v semifinále Wimbledonu neprohrává. Ve finále se v neděli utká s vítězem duelu mezi Britem Andym Murrayem a Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.

Tímto se s vámi loučím a v neděli se u finálového zápasu těším na shledanou.