S Masopustem se loučilo tisíc lidí, věnec poslalo i Chile

ČTK ČTK
8. 7. 2015 13:06
Vicemistr světa z roku 1962 a držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy zemřel 29. června po dlouhé a vážné nemoci ve věku 84 let.
Josef Masopust - poslední rozloučení
Josef Masopust - poslední rozloučení | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Přes tisíc lidí se dnes přišlo na stadionu Dukly na Julisce naposledy rozloučit s legendou českého fotbalu Josefem Masopustem. Vicemistr světa z roku 1962 a držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy zemřel 29. června po dlouhé a vážné nemoci ve věku 84 let.

Smutečního obřadu s vojenskými poctami se zúčastnili jeho bývalí spoluhráči, vedení Fotbalové asociace ČR, ministr obrany Martin Stropnický nebo jiná sportovní legenda, gymnastka Věra Čáslavská.

"Dovol mi, Pepíku, abych se s tebou rozloučila za všechny sportovce na světě a za všechny, kteří tě obdivovali jako člověka a kterým je líto, že už tu nejsi. Byl jsi nádherný člověk," řekla při svém proslovu sedminásobná olympijská vítězka v gymnastice. Na veřejnosti se dnes Čáslavská objevila poprvé od květnové operace rakoviny slinivky.

Masopust byl jednou z největších osobností v historii českého fotbalu. Po zisku stříbra na MS v roce 1962 dostal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy. Po něm z českých fotbalistů získal prestižní ocenění pouze Pavel Nedvěd v roce 2003.

"Stal jsi se pro mě velkým vzorem, nejen proto, že jsi dokázal získat nejcennější fotbalovou cenu, ale hlavně proto, že jsi ji získal jako první hráč z východního bloku a zboural jsi spoustu bariér," prohlásila Čáslavská.

Titul získal i s Brnem

Masopust byl jednou z největších osobností v historii českého fotbalu. Po zisku stříbra na MS v roce 1962 dostal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy. Po něm z českých fotbalistů získal prestižní ocenění pouze Pavel Nedvěd v roce 2003.

"Stal jsi se pro mě velkým vzorem, nejen proto, že si dokázal získat nejcennější fotbalovou cenu, ale hlavně proto, že jsi ji získal jako první hráč z východního bloku a zboural jsi spoustu bariér," prohlásila Čáslavská.

Během hráčské kariéry nastupoval Masopust za Most, Teplice a především Duklu, s níž získal osm titulů. S reprezentací navíc v roce 1960 vybojoval bronz na mistrovství Evropy. Úspěšný byl také jako trenér; ligový titul získal s Brnem a vedl i československý národní tým.

"Bylo to dnes pro mě strašně těžké. Těžko se mi mluví. Každému bych moc přál, aby mohl hrát pod takovým člověkem," řekl Karel Jarůšek, který přijel společně s osmi tehdejšími spoluhráči z Brna, kteří pod Masopustem titul získali.

Věnec poslalo i Chile

V roce 2000 byl zvolen českým fotbalistou století před Josefem Bicanem a Ivo Viktorem. Za svého nejlepšího hráče v historii ho vybrala i FAČR k 50. výročí UEFA a mezi 100 nejlepších fotbalistů historie ho zařadil rovněž legendární Brazilec Pelé.

Rozloučit se s ním dnes přijela i FIFA prostřednictvím Slovenky Evy Pasquierové. "Sešli jsme se říci sbohem jednomu z největších fotbalistů světa. Dovolte mi, abych jménem prezidenta FIFA Seppa Blattera sdělila rodině upřímnou soustrast. Odešel sice velký člověk, ale neodešla jeho legenda, která s námi bude žít navěky. Jménem fotbalové rodiny mu přeji šťastnou cestu do fotbalového nebe," řekla Pasquierová, která má na FIFA na starosti rozvoj fotbalu v Evropě a Oceánii.

Čestnou stráž u rakve drželi zástupci Dukly včetně bývalého reprezentačního trenéra Petra Rady a v druhé části obřadu bývalí reprezentanti včetně Masopustových spoluhráčů z Chile či Vladimíra Šmicera.

"Vždy jsme se spolu bavili jen o fotbale, on ho hrozně prožíval a miloval. Byly to příjemné debaty. A byl hrozně skromný. Přitom vyhrál Zlatý míč, což už dokázal jen Pavel Nedvěd," řekl Šmicer.

Vzpomínkové věnce poslaly fotbalové kluby, ale i velvyslanectví Chile, které nezapomnělo na to, že právě v této jihoamerické zemi prožil Masopust největší úspěch kariéry. Na závěr při odjezdu rakve celý stadion čtyři minuty tleskal ve stoje.

 

Právě se děje

Další zprávy