Rychlobruslařka Sáblíková byla ve finále SP třetí na 1500 m

Aktualizováno 21. 3. 2015 17:34
Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila ve finále Světového poháru v Erfurtu sedmé místo v závodě na 500 metrů.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: CPA Eduard Erben

Erfurt - Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla třetí v závodě na 1500 metrů ve finále Světového poháru v Erfurtu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA, za kterou česká reprezentantka zaostala o 86 setin sekundy. Sáblíkovou porazila ještě další Američanka Heather Richardsonová.

"Jsem hrozně ráda, že to takhle skvěle vyšlo. V sezoně jsem na patnáctistovce ještě na pódiu nebyla, končila jsem čtvrtá, pátá, šestá. Teď mám hned na začátek placku," řekla Sáblíková a poukázala na fakt, že v sezoně bylo v SP zatím jejím maximem čtvrté místo z Heerenveenu.

Sedmadvacetiletá Sáblíková se představila v šesté z osmi rozjížděk společně s Marijí Jolingovou z Nizozemska. Na začátku tradičně za soupeřkou zaostávala, v předposledním kole se ale dostala do vedení a nakonec zajela čas 1:56,74.

Svěřenkyni trenéra Petra Nováka následně dokázalo porazit jen americké duo Boweová, Richardsonová, které sice asijský úvod SP vynechaly, ale následně vždy bojovaly o stupně vítězů. Vítězství v konečném hodnocení disciplíny v seriálu ale nakonec uhájila Nizozemka Marrit Leenstraová, která byla dnes čtvrtá. Sáblíková se díky dnešnímu úspěchu posunula na konečné páté místo.

"Patnáctka je vždycky o posledním kole a tady byl navíc těžký led, takže to hodně bolelo. Jsem šťastná, že to vyšlo hned první den," uvedla Sáblíková, jež byla ráda, že svým výkonem potěšila i početnou skupinu fanoušků, kteří za ní do Německa přijeli. "Viděli mě na bedně, a kdyby se to náhodou v neděli z nějakého důvodu nepovedlo, tak už mám před nimi splněno a o nic jsem je neošidila. Byli skvělí," řekla.

Erbanová v hodnocení pětistovky klesla

Karolína Erbanová obsadila v Erfurtu sedmé místo v závodě na 500 metrů. Před nedělním závěrečným startem na této trati v sezoně tak v průběžném pořadí klesla na sedmou pozici. Z vítězství se radovala Richardsonová.

Erbanová startovala v sedmé rozjížďce s Thijsje Oenemaovou z Nizozemska, které podlehla a jež ji také přeskočila v pořadí SP. Dvaadvacetiletá Češka zajela čas 38,67 sekundy a za vítěznou Richardsonovou zaostala o 87 setin.

V čele průběžného pořadí SP je I Sang-hwa z Koreje, která však v Německu nestartuje a o celkové prvenství tak může přijít. Dnes čtvrtá Nao Kodairaová z Japonska její náskok snížila na 60 bodů. Ve finále SP se přitom za výsledky udělují jedenapůlnásobky tradičních bodů, vítězka například získá 150 bodů místo obvyklé stovky.

Finále SP v rychlobruslení v Erfurtu:

Muži:

500 m: 1. Kuližnikov (Rus.) 34,71, 2. M. Mulder 34,94, 3. Jorritsma (oba Niz.) 35,25.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Kuližnikov 930, 2. Dubreuil (Kan.) 651, 3. Mo Te-pom (Korea) 495.

1000 m: 1. Morrison (Kan.) 1:09,07, 2. Nuis (Niz.) 1:09,42, 3. De Haitre (Kan.) 1:09,47.

Konečné pořadí SP (po 7 závodech): 1. Kuližnikov 600, 2. Nuis 471, 3. Ihle (Něm.) 402.

5000 m: 1. Bergsma (Niz.) 6:17,49, 2. Pedersen (Nor.) 6:20,64, 3. Beckert (Něm.) 6:21,80.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Bergsma 430, 2. Pedersen 415, 3. De Jong (Niz.) 346.

Ženy:

500 m: 1. Richardsonová 37,80, 2. Boweová (obě USA) 37,93, 3. Ajdovová (Kaz.) 38,15, ...7. Erbanová (ČR) 38,67.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. I Sang-hwa (Korea) 880, 2. Kodairaová (Jap.) 820, 3. Richardsonová 560, ...7. Erbanová 447.

1500 m: 1. Boweová 1:55,88, 2. Richardsonová 1:55,99, 3. Sáblíková (ČR) 1:56,74.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Leenstraová (Niz.) 410, 2. Richardsonová 400, 3. Boweová 370, ...5. Sáblíková 313, 25. Erbanová 40.