Rusky vládnou tenisovému světu. Boom začala Kurnikovová

17. 9. 2008 14:45
Rusky po olympiádě ovládly i Fed Cup

Moskva /Praha - Rusky vládnou dámskému tenisovému světu. Po zisku kompletní sady medailí z olympijského turnaje ve dvouhře dokázaly vybojovat počtvrté z pěti posledních sezon také triumf ve Fed Cupu.

Kde se bere tenisová síla z východu?

Před dvaceti lety byste hledali ruskou hráčku v první světové desítce marně, ale v roce 2008 je jich v Top 10 hned pět. V první dvacítce sedm a ve stovce patnáct.

Podobným číslům se žádný stát ani nepřibližuje. Jen pro srovnání, USA mají v první stovce jen šest zástupkyň, což je dokonce méně než v případě České republiky (7).

Čtěte také:
Fed Cup ovládly Rusky. Získaly čtvrtý titul za pět let
Šarapovová si už letos nezahraje. Má problémy s ramenem

Rusko sice nemá světovou jedničku a jen v Austrálii se zásluhou Marie Šarapovové hrála po grandslamovém finále ruská hymna, ale co se týče množství hráček v absolutní elitě a týmových soutěžích, tak nemají konkurenci.

„Celá tahle generace v čele třeba se Šarapovovou nebo Zvonarevovou byla výborná už v juniorských kategoriích, kde sbírala úspěchy už před sedmi lety," připomíná trenér české fedcupové reprezentace David Kotyza.

Rusko nebylo dlouho považováno za tenisovou velmoc a na úspěchy dosahovalo spíše v mužských kategoriích, průlom však přišel v devadesátých letech s Annou Kurnikovovou.

Blonďatá kráska způsobila v dámském tenise revoluci. Sice ve dvouhře nikdy nevyhrála žádný turnaj, ale sebe i svůj sport obrovsky zpopularizovala.

Rusky zdobí fyzička

Jen na prize money, které jsou vzhledem k jejím příjmům z reklamy a jiných aktivit spíše almužnou, vydělala 3 584 662 dolarů. Svým krajankám ukázala cestu a dala jim velkou motivaci.

Čtěte více: Kráska Kurnikovová bude zase hrát. Přijede dodávkou

„Nikdy jsem se nad tím takhle nezamýšlel, ale asi určitě to tak bylo. Rusky byly zarputilé a hladové po úspěchu. Svou roli určitě sehrály i finance a odměny, které špičkové hráčky dostávají. Dřív u nich nebyl tenis tak populární a tradiční sport. Ale jakmile se do toho daly, tak vyletěli vzhůru," vysvětluje Kotyza.

Nejlepší ženský tým na světě mají od neděle Rusky, vyhrály Fed Cup. Počtvrté za pět let
Nejlepší ženský tým na světě mají od neděle Rusky, vyhrály Fed Cup. Počtvrté za pět let | Foto: Reuters

V čem je hlavní zbraň tenistek z největší země světa?

„Rusky jsou zkrátka v tréninku hodně disciplinované. A taky fyzicky dost silné. Takové fyzické typy hráček třeba u nás moc nemáme," pokračuje bývalý kouč Lucie Šafářové.

V boxu se někdy říká, že čím chudší země, tím lepší boxeři. To tenis byl dlouhou dobu doménou ekonomicky silných států, ale to už tak úplně neplatí. Tradiční velmoci pokulhávají. Špička se rozrůstá o zástupce z řad dříve tenisově neznámých zemí.

Český tenis se vždy řadil mezi špičku, ale v posledních letech se z něho stal už jen sport pro děti z dobře situovaných rodin. Dnes špičkové hráčky z Ruska však rozhodně nevzešly z milionářských poměrů.

„Většina z těch, s nimiž mám možnost si popovídat, vyrůstala ve velmi skromných podmínkách. S tenisem začínaly v nějakých menších školičkách," prozrazuje český fedcupový kouč.

Některé z nich však tenisově zrály mimo Rusko. „Třeba Safinová s Kuzněcovovou se brzo přestěhovaly do Španělska a Šarapovová byla v USA snad dříve než v deseti letech," říká Kotyza.

Odpadávají Češky?

Ten však pochybuje o tom, že současným hvězdám rostou nové nástupkyně:

Maria Šarapovová kvůli zranění nemohla do US Open zasáhnout, dění v New Yorku si však nenechala ujít
Maria Šarapovová kvůli zranění nemohla do US Open zasáhnout, dění v New Yorku si však nenechala ujít | Foto: Reuters

„Otázkou je, kolik z těch, kterým je třeba dnes okolo čtrnácti let, to dotáhne tak vysoko. Já osobně jim třeba moc nevěřím. Ale tenis je individuální sport. Nechci to generalizovat na jednotlivé státy."

Zatímco Rusky zcela dominují v Top Ten, české hráčky vyklidily i první dvacítku. Je třeba bít na poplach?

„Mluví se o krizi českého dámského tenisu. Ale máme sedm hráček ve stovce. To mi nepřijde tak špatné," myslí si reprezentační trenér.

„U nás se to dostalo tak daleko, že tenis prostě přestali hrát ti nejtalentovanější a dovolit si to mohou jen děti dobře zajištěných rodičů."

„V přípravkách máme dětí stále méně. Zlepšení by snad mohl přinést projekt zavádění minitenisu do škol. Zatím se to jeví dobře a myslím si, že tohle by mohla být cesta," naznačuje možný vývoj David Kotyza.

 

Právě se děje

Další zprávy