Češi propadli. Rosol ztratil vyhraný zápas, prohrál i Veselý

Protinožci si přivezli kouzelné tenisky a zaskočili Čechy
V prvním utkání překvapivě Lukáš Rosol nezvládl zápas...
... se 133. hráčem světa Thanasim Kokkinakisem
Rosol vedl už 2:0 na sety a podával na vítězství, ale nakonec prohrál 6:4, 6:2, 5:7, 5:7 a 3:6 za tři a půl hodiny.
Ve druhé dvouhře pak v ostravské ČEZ Areně Jiří Veselý...
Adam Sušovský ČTK Adam Sušovský, ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2015 22:17

Ostrava – 0:2. To je neradostná bilance českých tenistů po úvodním dni zápasu prvním kole Davisova poháru s Austrálií.

Totální zkrat, výpadek. Lukáš Rosol se nedokázal vyrovnat s rolí týmové jedničky a v Ostravě prohrál v podstatě vyhraný zápas s teprve osmnáctiletým hráčem druhé stovky světového žebříčku Thanisem Kokkinakisem 6:4, 6:2, 5:7, 5:7 a 3:6.

Vítězství nevybojoval ani t Jiří Veselý, který s australskou jedničkou Bernardem Tomicem prohrál ve třech sadách 4:6, 3:6 a 6:7.

Zápas Česko - Austrálie jsme sledovali v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Rosol, který po omluvenkách obou opor Tomáše Berdycha i Radka Štěpánka převzal roli týmové jedničky, dlouho dělal maximum pro to, aby veškeré obavy o výsledek rozmetal, o slávu ho ovšem připravil nepochopitelný zkrat v době, kdy na kurtu dominoval a soupeř byl na kolenou. Od vítězství byl Rosol za stavu 2:0 dva míčky, přesto zápas ztratil.

6:4, 6:2, 5:4, podání. A přesto prohra

Rosol osmnáctiletého benjamínka přehrával, měl utkání jasně ve své režii a po hodině a tři čtvrtě za stavu 2:0 a 5:4 dokonce odešel servírovat na vítězství. Jenže právě v tu chvíli se zápas zlomil a Roslovi začalo vítězství unikat mezi prsty.

Australan se totiž dostal k vůbec prvnímu brejku do té doby, který navíc využil a úplně změnil obraz zápasu. Rosol najednou ztratil pevnou půdu pod nohama a trenér Navrátil ho nedokázal v pauzách uklidnit, takže český tenista v klíčových momentech zápasu chyboval.

Kokkinakis díky tomu zvládl koncovku třetího a pak i čtvrtého setu, během kterého navíc diváky v Ostravě vystrašily drobné zdravotní problémy Rosola, který si vyžádal krátké ošetření.

Australan se nevzdal ani v 5. setu

Zápas se tak rozhodl až v pátém setu, ve kterém se chvíli zdálo, že Rosolovi masáž beder vyhnala z těla nervozitu. Český tenista totiž dostal 133. hráče světového žebříčku do problémů znovu, když za stavu 2:2 sebral Kokkinasovi servis a byl zase o krok blíže k vítězství.

Australan se však nevzdal ani v tu chvíli a z velké míry mu k tomu pomohlo i štěstí. Rosola hned v následující šesté hře zradila páska, která Australanovi pomohla hned dvakrát za sebou k tomu, aby si brejk vzal zpět. To Rosola položilo definitivně, český tenista pak o svůj servis přišel ještě jednou, navíc čistou hrou v podání Australana.

Kokkinakis si brzy na to vypracoval i první mečbol, který proměnil, protože rozhozený Rosol poslal po 3 hodinách a 32 minutách return deset centimetrů za koncovou čáru.

Australan skvěle měnil hru

Veselý vstoupil do zápasu stejně jako Rosol a vzal v první hře Tomicovi podání, ale v dalším průběhu už to dokázal jen jednou z dalších 11 brejkbolů.

Na nepříjemnou Tomicovu hru, střídání rytmu a síly úderů, nenašel český mladík recept a v dlouhých výměnách chyboval. Osmatřicátý hráč světa Tomic si dokázal dojít i pro vítězný míč na síť, jinak trpělivě nahlodával sebevědomí Veselého.

Veselý bojoval, snažil se, ale nedařilo se mu využívat šance, což dokumentoval šestý game třetí sady. V tom měl šest brejkbolů, ale ani to mu na zisk Australanova podání nestačilo. Tomic si servis v gamu dlouhém třináct a půl minuty udržel.

Čtvrtý mečbol znamenal konec nadějí

O dvě hry později Veselý srovnal na 4:4 a vynutil si tie-break. Ve zkrácené hře prohrával už 2:6, tři mečboly odvrátil, ale při čtvrtém poslal míč do autu.

"Ze začátku jsem byl horší, přehrával mě ve všem a tu šachovou hru hrál líp ve všech směrech. První dva sety diktoval tempo. Ve třetím setu jsem začal trošku dotahovat, ale bohužel mi nevyšla koncovka," řekl Veselý. "Jsme ve špatné pozici, ale ještě není konec a zkusíme to otočit," doplnil.

Českým tenistům chybí opory Tomáš Berdych a Radek Štěpánek, který po zranění teprve začíná s tréninkem. Do Ostravy přijel tým podpořit a fandí v hledišti.

Berdych, který se z utkání omluvil, popřál výběru alespoň na dálku hodně štěstí. "Kluci, držím palce!" napsal devátý hráč světa, který se s novým koučem Danielem Vallverduem připravuje v Miami na další turnaje.

Utkání 1. kola tenisového Davisova poháru v Ostravě (ČEZ Aréna, tvrdý povrch):

ČR - Austrálie 0:2 po první dnu

Rosol - Kokkinakis 6:4, 6:2, 5:7, 5:7, 3:6, Veselý - Tomic 4:6, 3:6, 6:7 (5:7).

Další zápasy:

Astana: Kazachstán - Itálie 1:1

Kukuškin - Bolelli 7:6 (8:6), 6:1, 6:2, Golubjov - Seppi 3:6, 3:6, 7:6 (7:5), 2:6.

Kraljevo: Srbsko - Chorvatsko 2:0

Djokovič - Delič 6:3, 6:2, 6:4, Troicki - Čorič 4:6, 1:6, 6:3, 6:2, 6:1.

Glasgow: Británie - USA 2:0

A. Murray - Young 6:1, 6:1, 4:6, 6:2, Ward - Isner 6:7 (4:7), 5:7, 6:3, 7:6 (7:3), 15:13.

Frankfurt n.M.: Německo - Francie 0:2

Struff - Simon 6:7 (4:7), 6:2, 7:6 (7:1), 2:6, 8:10, Kohlschreiber - Monfils 4:6, 5:7, 6:7 (4:7).

Lutych: Belgie - Švýcarsko 1:1

Bemelmans - Laaksonen 6:1, 7:6 (8:6), 4:6, 0:6, 2:6, Darcis - Lammer 6:3, 6:1, 6:3.

Buenos Aires: Argentina - Brazílie 1:1

Berlocq - Souza 4:6, 6:3, 7:5, 3:6, 2:6, Mayer - Bellucci 6:4, 6:3, 1:6, 6:3.