17. 6. 2012 22:35
Fotbalisté Portugalska si zahrají čtvrtfinále Eura, ve kterém nastoupí proti českému výběru.
Ronaldo slaví svůj druhý gól.
Ronaldo slaví svůj druhý gól. | Foto: Reuters

Charkov - Fotbalisté Portugalska si stejně jako před šestnácti lety zahrají ve čtvrtfinále Eura proti české reprezentaci. Rozhodly o tom poslední dva zápasy ve skupině B.

V nich Dánové prohráli s Němci 1:2 a v Charkově po stejném výsledku slavili Portugalci, kteří zásluhou dvou branek probuzeného tygra Cristiana Ronalda porazili Holanďany. Pro "Oranjes", před turnajem spolu se Španělskem největšího favorita ME, letošní šampionát po třech porážkách končí.

Ronaldo si konečně otevřel na Euru střelecký účet

Strašně toužil ukázat, že je nejlepším evropským fotbalistou. V prvních dvou utkáních na Euru to Ronaldovi nevyšlo, ale proti Nizozemsku "explodoval". Zabijáka z Madeiry bylo plné hřiště.

Když v 11. minutě zápasu otevřel parádní ranou zpoza vápna skóre Van der Vaart, a pootevřel tak "tulipánům" dveře do čtvrtfinále, sedmadvacetiletý kapitán Portugalců jim je zase pořádně rázně přibouchl.

"Proti jednomu z nejlepších týmů na turnaji jsme začali dobře, ale pak jsme to bohužel nezvládli. Třikrát jsme prohráli, hráli jsme špatně a nezasloužili si postoupit do čtvrtfinále," pronesl Van de Vaart. Pak jen bezmocně se spoluhráči přihlížel Ronaldovu řádění.

Jeho první varování pravačkou ještě skončilo v 16. minutě na vnější tyči, druhé hlavou v rukavicích Stekelenburga, do třetice však již všechno klaplo - Pereira si počkal po ťukesu à la Barcelona na ideální moment pro kolmici a Ronaldo sám před nizozemským gólmanem nezaváhal - v 28. minutě bylo vyrovnáno.

Holanďany vyrovnání Portugalců zlomilo

Nizozemské "tulipány" jako kdyby tímto okamžikem skutečně zvadly, jako kdyby ztratily víru ve své síly a zvrat. Kdo ví, zda to bylo jen gólem Ronalda, nebo i vývojem souběžně hraného zápasu, ve kterém Dánové vyrovnali a druhý německý zásah přišel až v závěru.

Na trávníku v Charkově tak existoval jen jeden tým. Druhý gól mohli postupně přidat Postiga (ten se sice trefil, ale z ofsajdu), dvakrát Nani, kterého zásoboval parádními přihrávkami Ronaldo, a po něm i sám "božský" Cristiano.

Definitivní razítko na nizozemské letenky do vlasti přidala hvězda Realu až čtvrt hodiny před koncem. Po pasu Rolanda poslal zasekávačkou na párek Der Wiela a s přehledem zavěsil - 2:1.

Devět minut nato trefil sice na druhé straně Van der Vaart další povedenou střelou tyč, byla to však jen labutí píseň svěřenců kouče Van Marwijka.

Bude se dál opakovat český příběh z ME 1996?

Nizozemci coby vicemistři světa prohráli na Euru 2012 i třetí zápas ve skupině a doma je rozhodně nečeká vřelé uvítání. Naopak Portugalci dál mohou snít svůj zlatý sen.

Ve čtvrtek se je z něj pokusí probudit ve varšavském čtvrtfinále česká parta. Bude se opakovat výsledek z posledního ME (3:1 pro Portugalsko ve skupině), nebo Bílkovi ještě výrazněji v českých vzpomínkách oživí cestu stříbrné party z evropského šampionátu 1996?

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina B (Charkov):

Portugalsko - Nizozemsko 2:1 (1:1)

Branky: 28. a 74. Ronaldo - 11. Van der Vaart. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Pereira - Willems, Van Persie. Diváci: 37.445.

Portugalsko: Rui Patrício - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (72. Custódio), Veloso, Moutinho - Nani (67. Rolando), Postiga (64. Oliveira), Ronaldo. Trenér: Bento.

Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Vlaar, Mathijsen, Willems (67. Afellay) - Van der Vaart, N. de Jong, Sneijder, Robben, Van Persie - Huntelaar. Trenér: Van Marwijk.